Wójt Gminy Rewal – Konstanty Tomasz Oświęcimski oraz Przewodnicząca Koła nr 4. w Pobierowie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów – Beata Sipiak byli organizatorami kolejnego spotkania, poświęconego przybliżeniu lokalnej historii poszczególnych miejscowości naszej gminy. W środę 31 stycznia 2024r. przy pełnej sali w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pobierowie, prelekcję z pokazem historycznych fotografii pt. „Pobierowo jakiego nie znamy… czyli z kart historii nadmorskiego wczasowiska”, wygłosił Paweł Pawłowski – pełnomocnik wójta Gminy Rewal ds dziedzictwa kulturowego. Opowieść od pierwszej historycznej wzmianki o Pobierowie z 1386 roku przez dzieje osady, lenna rodu von Kleist do XVIII wieku, aż po budowę największego hotelu na wybrzeżu, łagodnie przeprowadziła słuchaczy przez dzieje miejscowości zrodzonej z marzeń  o wypoczynku nad morzem. Szczególne zainteresowanie wzbudziła nierozwiązana zagadka „domku Ewy Braun” oraz pomnika nieznanego żołnierza. Nawet najstarsi mieszkańcy Pobierowa, nie byli w stanie jednoznacznie stwierdzić jaki jest rodowód legend dotyczących tych obiektów.

Prawdziwy entuzjazm wzbudziły fotografie nieistniejącego już kompleksu Funduszu Wczasów Pracowniczych Klubokawiarni BAJKA, z którym wiele dobrych wspomnień ma wielu mieszkańców Gminy Rewal. Dwupoziomowy okazały budynek mieścił m.in. kawiarnię, salę balową i dyskotekę.

Mimo upływu wielu lat od rozwiązania rakietowej Jednostki Wojskowej 4126, skrytej w nadmorskim lesie w zachodniej części Pobierowa, wciąż budzi ona ciekawość. Historyczne zdjęcia przybliżyły powstanie i rozwój 71. Dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej.

Redaktor i popularyzator historii XX wieku – Bogusław Wołoszański, który odwiedził ją w lipcu 2014r. nakręcił tu jeden ze swoich programów z cyklu Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego.

https://rewal.pl/boguslaw-wolaszanski-pobierowo/

Zainteresowanie historią małej ojczyzny, przerosło oczekiwania organizatorów a dyskusja trwała jeszcze długo po zakończeniu części oficjalnej, przy stołach z poczęstunkiem przygotowanym przez Koło Seniorów z Pobierowa oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Omawiane fotografie budowle i krajobrazy, stały się źródłem rozmów i debat w mniejszych kręgach dyskusyjnych. Mieszkańcy rozpoznawali znane im obiekty, a wiele stawianych pytań, natychmiast znalazły odpowiedź jak np. historie konkretnych budynków uwiecznionych na pocztówkach i starych fotografiach.

Pobierowskie spotkanie z pewnością stanie się przyczynkiem do dalszych poszukiwań informacji nt. przeszłości jednego z najpopularniejszych kąpielisk morskich na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Dziękując za przybycie i ciekawą dyskusję, zapraszamy do zapoznania się z artykułami dot. historii Pobierowa:

https://rewal.pl/pobierowo-historia-nadmorskiego-wczasowiska/

https://rewal.pl/71-dywizjon-ogniowy-artylerii-rakietowej-opk-w-pobierowie/

Zachęcamy również Państwa do podzielenia się z nami swoimi domowymi archiwami. Być może historyczne zdjęcia, wspomnienia, plany czy mapy z szuflady, staną się przyczynkiem do kolejnych publikacji o atrakcjach Wybrzeża Rewalskiego. Czekamy na kontakt pod adresem : kultura@rewal.pl

Kolejne spotkanie z cyklu Historyczne Czwartki odbędzie się już niedługo, 15 lutego 2024r. w Sali wystawienniczej w Rewalu. Będzie ono w całości poświęcone przeszłości nadmorskiej wsi rybackiej – Rewalowi.