Wypoczywając nad morzem należy obowiązkowo skorzystać z oferty jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego, jaką jest Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Historia nadmorskiej wąskotorówki rozpoczęła ponad 120 lat temu, kiedy to kolej po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Mijały lata, zmieniały się kolejne rządy i systemy polityczne, przesuwały się granice, przemijały mody i pokolenia, ale podróż po wąskich torach wciąż fascynuje i działa na wyobraźnię.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa jest jedną z zaledwie trzech czynnych wąskotorówek w Polsce, poruszających się po torach o rozstawie 1000 mm. Po trwającej 3 lata rewitalizacji, nadmorska kolejka przeżywa swą drugą młodość, przewożąc jak za czasów swojej dawnej świetności tysiące turystów. Przejazd zabytkową wąskotorówką na trasie z Gryfic do Pogorzelicy to prawie dwugodzinna, sentymentalna podróż wśród malowniczych nadmorskich krajobrazów. Na trasie kolejki, oprócz urzekającej natury znajduje się wiele ciekawych zabytków architektury oraz wartych odwiedzenia atrakcji turystycznych.

Więcej informacji o aktualnościach, promocjach i rozkładzie jazdy można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej:  www.kolej.rewal.pl

Trasa

Nadmorska Kolej Wąskotorowa kursuje obecnie na 2 trasach, na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą. Linia kolejowa przebiega przez 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal, łącząc ze sobą 14 miejscowości. Długość aktywnej linii kolejowej wynosi 39,5 km. Kolej wąskotorowa wyjeżdża codziennie z zajezdni w Gryficach, a po dotarciu do Trzęsacza pociąg kursuje dalej wahadłowo na 10-kilometrowej trasie pomiędzy Trzęsaczem i Pogorzelicą. Ostatni kurs jest kursem powrotnym do zajezdni w Gryficach.

Trasa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej