PLAŻE

Piaszczyste plaże oraz zróżnicowane typy brzegów to największy naturalny skarb gminy Rewal. Linia brzegowa ciągnie się tutaj przez 19,8 km i niemal na całym odcinku jest dostępna dla plażowiczów przez okrągły rok.

Brzeg morski na terenie gminy Rewal ma zmienny charakter. Od latarni morskiej w Niechorzu aż do Pobierowa obserwujemy pasmo wysoczyzn morenowych (nazywanych fachowo Wysoczyzną Rewalską) zwieńczonych klifowym wybrzeżem o wysokościach od kilku do ponad 20 metrów n.p.m. Od latarni, w kierunku wschodnim aż do centrum Pogorzelicy, mamy do czynienia z piaszczystą mierzeją powstałą w wyniku akumulacji piasku, oddzielającą przybrzeżne jezioro Liwia Łuża od Bałtyku. Kierując się dalej na wschód aż do granic gminy spotykamy typowe wybrzeże wydmowe porośnięte drzewostanem. Najwyższe wzniesienia mogą osiągać niemal 50 metrów n.p.m. Sam brzeg jednak opada w kierunku morza dość łagodnie.

Typ brzegu przekłada się na szerokość plaży. Tam, gdzie brzeg jest stromy, plaża naturalnie jest węższa, co w przypadku sztormu ma negatywne konsekwencje – na skutek silnych uderzeń morskich fal o brzeg dochodzi do osunięć skarpy – mówimy wtedy o erozji. Aby temu zapobiec Urząd Morski w Szczecinie podejmuje różnorakie działania. W ostatnich kilku latach stali bywalcy gminy Rewal mogli zaobserwować refulację plaż połączoną z wbijaniem ostróg. Mówiąc mniej fachowo, na plażę dosypuje się bardzo duże ilości piasku, aby ją poszerzyć – to jest refulacja. Ostrogami nazywane są natomiast drewniane pale wbijane prostopadle do linii brzegowej, które mają wzmocnić naturalne procesy akumulacji piasku, aby jej nie ubywało.

W niektórych miejscach można zaobserwować inne sposoby ochrony brzegu. Opaski z głazów narzutowych, gwiazdobloków, czy też betonowy mur pod latarnia morską. Szczególną formę można zaobserwować w Trzęsaczu u stóp ruin średniowiecznego kościoła. Połączono tam kilka metod dostępnych w tej części Europy.

Gdzie brzeg jest wydmowy lub mieszany, najskuteczniejszą formą ochrony jest naturalna roślinność – niestety dość często niszczona przez ludzi, stąd zakaz wstępu na wydmy, a wiele z gatunków roślin niegdyś bardzo popularnych jest pod ochroną, jak np. mikołajek nadmorski.

Bogactwo naturalne plaży to nie tylko miejsce do letniego wypoczynku. To także właściwości lecznicze zwane ogólnie pod medyczną nazwą – talasoterapia. Szum morski jest polecany dla osób zestresowanych. Woda morska jest bogata w jod, czyli pierwiastek bardzo ważny dla osób mających problemy z tarczycą. Silny wiatr uwalnia ów jod, dzięki czemu znajduje się go bardzo dużo w powietrzu, którym oddychamy w nadmorskich okolicach. Im silniej wieje i im bliżej linii brzegowej jesteśmy, tym więcej jodu.

Innym fenomenem kojarzonym z terenami przybrzeżnymi jest bryza, czyli wiatr mający duży wpływ na częste i szybkie zmiany pogody. Bryza latem wieje zwykle w ciągu dnia od morza w kierunku lądu (bryza morska), zaś wieczorem i w nocy w kierunku przeciwnym (bryza lądowa). Zmienność kierunku może jednak następować znacznie częściej z uwagi na dodatkowe czynniki (choćby z powodu różnicy temperatur między terenami zurbanizowanymi a otwartymi przestrzeniami czy lasami). Taka bryza bywa zmorą plażowicza, gdyż obserwujemy wówczas duże wahania temperatury sięgające nawet do kilkunastu stopni Celsjusza w przeciągu kilkudziesięciu minut.

Plaża o także doskonałe miejsce do uprawiania sportu. Gmina Rewal jest od kilkunastu lat promuje takie dyscypliny jak siatkówka plażowa, beach soccer czy niezwykle popularny w krajach basenu Morza Śródziemnego tenis plażowy.

Administrator kąpielisk

Magdalena Bereżnicka
Referat Inwestycji i Infrastruktury Komunalnej
Urząd Gminy Rewal
ul. Mickiewicza 19, 72-344 Rewal
Tel. 91 38 49 031

Bezpiecznie nad wodą

Odpoczynek nad morzem to wspaniała rzecz. Słońce, plaża, atmosfera wakacji – łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Dlatego nad morzem szczególne zadanie czeka opiekunów – nawet na chwilę nie wolno spuścić dzieci z oka. Jadąc nad morze warto zapamiętać – kąpać się, pływać i rozrabiać w wodzie można wyłącznie w miejscach dozwolonych. Najlepiej pod okiem ratownika zobacz więcej …

Wodowanie sprzętu

Wodowanie i żegluga na wodach morski w celach rekreacyjno – sportowych może odbywać się w wyznaczonych miejscach zgodnie z Zarządzeniem Porządkowym nr 3 Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie z dnia 30 lipca 2007 r. Miejsca, w których można bezpiecznie odbić od brzegu wyznaczone zostały na terenach morskich przystani rybackich w Rewalu przy ul. Saperskiej oraz w Niechorzu przy ul. Pocztowej.

Do dyspozycji są również komercyjne tory wodne zlokalizowane w każdej z 6 miejscowości gminy jednakże korzystanie z nich może odbywać się jedynie za zgodą administratora kąpielisk.

Należy pamiętać, aby korzystać ze sprzętu wodnego w bezpiecznej odległości od osób kąpiących się, a wpływanie na akwen kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpielisk jest zabronione!

Regulamin kąpielisk

1. Kąpielisko jest strzeżone w godzinach 10:00 – 18:00
2. Kolory flag oznaczają:
– biała – kąpiel dozwolona,
– czerwona – zakaz kąpieli.
Zobacz więcej …

Akweny dla grup zorganizowanych

Regulamin kąpieli grup zorganizowanych, kolonii, obozów oraz innych placówek wypoczynku dzieci i młodzieży kąpieliska Gminy Rewal. Organizator kąpieliska nie świadczy usługi zabezpieczenia ratowniczego
Zobacz więcej …

Skip to content