Dobrze poinformowany i wyedukowany przewodnik to najlepszy ambasador regionu. Spotkanie Zachodniopomorskiego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK odbyło się w sobotę 1 kwietnia 2023 r. w niechorskim muzeum. Na spotkanie przyjechali m.in. prezesi Kół i Klubów Przewodnickich PTTK z Kołobrzegu, Międzyzdrojów, Stargardu i Koszalina. Dobrą i merytoryczną atmosferę w celu zapoznania z najnowszą ofertą muzealną, stworzyła dyrekcja i muzealny zespół, w którym od samego początku istnienia placówki tj. od 1994 roku jest Pani Grażyna Sędłak.

Zebranie rozpoczął i prowadził Kol. Adam Jakubowski, przewodniczący tegoż gremium. W części merytorycznej dyskutowano nad realizacją planu pracy, koniecznością zakupu reprezentacyjnej odzieży przewodnickiej oraz rozwiązywano bieżące problemy nurtujące przewodników PTTK.

O nowych inwestycjach w obszarze turystyki i dziedzictwa kulturowego w Gminie Rewal, informowała nas dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu Pani Dominika Winiarska – Chodziutko oraz Pan Paweł Pawłowski pełnomocnik Wójta Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego.

W samym Niechorzu prowadzone są równolegle prace przy budowie rybackiego parku etnograficznego, renowacji wieży latarni morskiej, pirsie załadunkowym, który za chwilę zmieni swoją funkcję na spacerowo-wypoczynkową. Także niedługo ruszy rewitalizacja zabytkowego dworca kolei wąskotorowej. 

Po oprowadzeniu po salach muzealnych, odbyło się szkolenie w terenie, podczas którego przewodnicy zapoznali się z przebiegiem szlaków turystycznych wiodących przez Niechorze i Gminę Rewal. Odwiedzono m.in. pomosty wędkarskie nad jeziorem Liwia Łuża, mosty na Liwskim Ujściu oraz wrota przeciwsztormowe, które właśnie dzisiaj w pełni zaprezentowały swoją funkcjonalność i zdolności ochrony niżej położonych terenów podczas tzw. cofki.

Podczas bardzo intensywnego marszu pomimo surowych warunków atmosferycznych, przewodnicy odwiedzili również pirs rybacki w Niechorzu, oraz park i jeden z najładniejszych zakątków Niechorza ul. Krakowską, która do lat 80 -tych XX w. była deptakiem. Obejrzano również postępy prac konserwatorskich na latarni morskiej i przy budowie parku etnograficznego. Ostatnim punktem szkolenia było zapoznanie się z najnowszymi atrakcjami Trzęsacza, najbardziej historycznej miejscowości Gminy Rewal z największą ilością zabytków rejestrowych.

Muzeum historii Trzęsacza oraz romantyczna ruina kościoła na klifie – pomnik odwiecznej walki człowieka z siłami natury były punktem kulminacyjnym spotkania samorządu przewodnickiego, który z uznaniem odniósł się do szerokiej perspektywy inwestycji około turystycznych.

Warto nadmienić, że już za dwa tygodnie rusza z pobliskiego Trzebiatowa Guide Tour, czyli turystyczna wizytówka wybrzeża  ogólnopolskie spotkanie szkoleniowe dla przewodników turystycznych, którego idea narodziła się w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu w 2004 roku.