Większość mieszkańców Niechorza doskonale pamięta, gdy między ceglanym ogrodzeniem latarni morskiej a ulicą Polną była zielona łąka pełna mleczy. Wcześniej było tutaj pole przynależne do obiektu, którym musieli zajmować się latarnicy.

Obecnie wszystko wygląda zupełnie inaczej. Zamiast polnych kwiatów i łąki, jest polbrukowy plac wokół którego zaczyna się rozbudowywać centrum rozrywkowe Niechorza. Głównym elementem placu stał się wysoki na ponad 2 metry napis „NiecXorze”, którzy stał się wdzięcznym obiektem zdjęć wielu turystów tym bardziej, że w tle znajduje się budynek zabytkowej latarni.

Oprócz kilku instytucji świadczących rozrywkę dla całych rodzin, znalazło się w okolicy także miejsce dla zabytkowego, drewnianego młyna, który przed II wojną światową stał kilkadziesiąt metrów dalej. Po wojnie został rozebrany i na odbudowę musiał czekać ponad 70 lat.

Obok latarni stał kiedyś także hotel Arkona, ale po wojnie został rozebrany. W tym miejscu już w trzeciej dekadzie obecnego stulecia ma stanąć skansen dokumentujący kulturę rybacką obecną na tych ziemiach od kilku wieków.

Przemysław Łonyszyn

Zobacz na mapie