W sobotę 19 sierpnia 2023r. w Niechorzu z okazji Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich odsłonięto pomnik latarnika, poświęcony pamięci wszystkich niechorskich latarników, którzy od 157 lat pełnią tu służbę, na straży bezpieczeństwa żeglugi morskiej. Uroczystość była punktem kulminacyjnym święta niechorskiej latarni, podkreślając znaczenie tego ważnego obiektu nawigacyjnego a zarazem wspaniałej atrakcji turystycznej, będącej symbolem Wybrzeża rewalskiego.

Idea upamiętnienia osób związanych z latarnią morską w Niechorzu, zrodziła się kilka lat temu podczas jednej z edycji Święta Latarń Morskich, które cyklicznie odbywa się w trzecią sobotę sierpnia. Z inicjatywy pracowników latarni przy współpracy oraz zaangażowaniu Wójta Gminy Rewal Konstantego Tomasza Oświęcimskiego i zarządu Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich w Szczecinie na czele z Małgorzatą Rajchowiak, w roku 2022 podjęto decyzję o postawieniu na placu głównym przed wejściem do latarni, pomnika latarnika.

Gości powitali oraz wygłosili okolicznościowe przemówienia Małgorzata Rajchowiak prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, Zenon Kozłowski – zastępca dyrektora Urzędu Morskiego ds oznakowania nawigacyjnego oraz Konstanty Tomasz Oświęcimski – Wójt Gminy Rewal. Twórcą pomnika jest artysta, rzeźbiarz Stanisław Motyka z Kamienia Pomorskiego ( pracownia Motykarnia), którego prace możemy również podziwiać m.in. w Trzęsaczu. Wraz z pracownikiem latarni Sebastianem Kuzickim opracowali jego koncepcję upamiętnienia. Inwestorem, który w całości sfinansował dzieło jest Gmina Rewal.

Twarz latarnika przedstawia oblicze Alfonsa Śmigielskiego pierwszego polskiego latarnika w Niechorzu. Ubiór został odwzorowany z munduru Urzędu Morskiego należącego do innego latarnika – Stefana Brodnickiego. Na prawym ramieniu rzeźby latarnika znajduje się jaskółka, symbol wolności i marynarzy powracających do domu. Upamiętnia ona również fakt  stworzenia przez Alfonsa Śmigielskiego azylu – lecznicy dla ptaków, które często podczas lotu, uderzały w szyby laterny, kalecząc przy tym skrzydła. Stojąca postać latarnika, zastygła w pozie, kiedy coś przykuło jego uwagę. Patrząc w dół z wysoka latarnianej wieży, na chwilę odsunął od oczu marynarską lornetkę…

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonała Irena Śmigielska, synowa pierwszego powojennego latarnika Alfonsa Śmigielskiego oraz Robert Kwieciński, obecny niechorski latarnik, pracownik szczecińskiego Urzędu Morskiego. Minutą ciszy uczczono wszystkich niechorskich latarników. Następnie rozpoczął się festyn morski, gdzie animacje dla dzieci prowadził zespół Malinowego Marzenia ze Szczecina.

Można też było zaobserwować, że tworzy się tradycja dotykania skrzydeł pomnikowej jaskółki, co jak wiemy ma przynieść szczęście.

Dodatkowo została udostępniona dla turystów tablica historyczna, przedstawiająca listę latarników pracujących na latarni w Niechorzu. Zamieszczono na niej artykuły z prasy oraz dokumenty archiwalne. Znalazły się tam również zdjęcia niektórych latarników pracujących tutaj w kolejnych dekadach XX wieku. Tablica została opracowana przez archiwistę i miłośnika Niechorza, pochodzącego z Poznania – Jarosława Juszczaka oraz pracownika niechorskiej latarni – Sebastiana Kuzickiego.

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich w Niechorzu przyciągnął tłumy, które od rana aż do północy wypełniły plac wokół niechorskiej latarni. W godzinach przedpołudniowych odbyła się XI edycja Biegu latarnika, w którym kobiety i mężczyźni mogli zmierzyć się w konkurencji, kto w najkrótszym czasie wbiegnie na szczyt latarni morskiej. Emocje były przeogromne.

W kategorii Kobiet trzy pierwsze miejsca zajęły :

  1. Katarzyna Krużberska z czasem 0:53:69
  2. Kalina Kozak z czasem 0:56:41
  3. Amelia Gryz z czasem 0:59:98

W kategorii Mężczyzn zwyciężyli :

  1. Radek Więzik z czasem 0:35:12
  2. Adrian Bednarski z czasem 0:35:62
  3. Filip Chruściel z czasem 0:40:56

Nagrody wręczył Wójt Gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski, oraz latarnik Robert Kwieciński. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich śmiałków za rok, aby pobić obecne rekordy.

Wieczornym akcentami święta latarni był koncert szczecińskiego duetu szantowego IGA’cki Band oraz wyjątkowe na polskim wybrzeżu nocne zwiedzanie latarni, która była tego dnia udostępniona bezpłatnie od godz. 10.00 aż do 24.00

Latarnikom, ich rodzinom i przyjaciołom, raz jeszcze życzymy z okazji ich święta wszystkiego najlepszego! Niech praca na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz w obsłudze ruchu turystycznego przynosi zawsze radość i satysfakcję.