Na zaproszenie Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie, 14 września 2024r. chór Amber Singers stał się ambasadorem Gminy Rewal, podczas 64. Henrykowskich Spotkań Kulturalnych, które odbyły się w zespole pałacowo parkowym  w Siemczynie. Tego dnia w ramach 32. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w symboliczny sposób odnieśliśmy się do tegorocznego hasła  EDD – Szlaki. Sieci. Połączenia. – łącząc ze sobą Gminę Czaplinek i Gminę Rewal.

Wyjazd do Siemczyna był możliwy dzięki wsparciu Gminy Rewal za co Stowarzyszenie Śpiewacze Amber Singers pragnie serdecznie podziękować włodarzom naszej wspólnoty. Wraz z chórem w podróży integracyjnej wzięli udział przedstawiciele kół seniorówz Pobierowa, Rewala i Niechorza. Celem wyjazdu było zapoznanie się ze stanem prac nad rewitalizacją barokowego pałacu w Siemczynie, w którym od trzech lat działa Muzeum Ziemi Pomorskiej. Podejmowane od ponad dwudziestu lat wysiłki w celu uratowania tego wyjątkowego zabytku, wpisują się w misję jaką podjęło Stowarzyszenie Henrykowskie. Widoczne na tym polu sukcesy, są inspiracją dla wszystkich, którym bliska jest historia Pomorza i poszanowanie rodzimego dziedzictwa kulturowego. 

Bogdan i Zdzisław Andziakowie kierujący Stowarzyszeniem Henrykowskim  przywitali licznie zgromadzonych gości oraz bardzo szczegółowo oprowadzili naszą rewalską grupę po wnętrzach pałacowych i parku dworskim. Kolejnym punktem programu była prelekcja Pawła Pawłowskiego, pełnomocnika Wójta Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego, który w wystąpieniu pt. „Szlaki. Sieci. Połączenia. Krajobraz kulturowy Gminy Rewal” przedstawił historię i bogactwo kulturowe regionu, zwracając szczególną uwagę na ślady dziedzictwa, które wciąż są obecne w krajobrazie gminy.

Punktem kulminacyjnym Dnia Rewalskiego, był jubileuszowy koncert chóru Amber Singers, obchodzącego swoje 30-lecie. Zgormadzona w przestronnej sali koncertowej siemczyńska publiczność, była zachwycona występem i atmosferą, jaką wraz ze słuchaczami zbudował rewalski chór.

Jeszcze długo po wybrzmieniu bisów, Amber Singers odbierał słowa uznania i życzliwości ze strony gości siemczyńskiego spotkania. Takie wydarzenia to nie tylko spotkania z kulturą, ale także wzmacnianie naszej wspólnej tożsamości i budowanie dobrosąsiedzkich kontaktów wśród ludzi połączonych dziedzictwem.

Spotkanie w Siemczynie zapisało się w miłej pamięci jego uczestników. Stało się punktem wymiany doświadczeń i zachętą do dalszych spotkań na gruncie historii i kultury. Łączą one przeszłość z teraźniejszością wzmacniając poczucie wspólnych korzeni, wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Henrykowskie Spotkania Kulturalne w Siemczynie to cykliczna impreza organizowana przez właścicieli pałacu w Siemczynie, poświęcona promocji i upowszechnianiu szeroko pojętej historii, sztuki i kultury. Dzień Rewalski odbył się w ramach trwających we wrześniu Europejskich Dni Dziedzictwa. Wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej ustanowionej w 1991, a w Polsce obecnej od 1993. Tegoroczne hasło EDD – Szlaki. Sieci. Połączenia. – to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 r. przez Radę Europy. Inicjatywa promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki.

 Chór Amber Singers powstał w Rewalu i istnieje nieprzerwanie od 30 lat. Rozpoczynał jako chór kościelny pod dyrekcją Jana Kondarewicza nauczyciela a zarazem organisty w kościele parafialnym w Rewalu. Początkowo jego członkami byli mieszkańcy Rewala, wykonujący głównie utwory sakralne, nieco później Amber Singers funkcjonował jako dwunastoosobowy, czterogłosowy chór kameralny. Obecnie zespół zrzesza 25 śpiewaków z całej gminy Rewal, Gryfic i Kamienia Pomorskiego.

Od początku istnienia chór był wielokrotnie nagradzany w przeglądach muzyki chóralnej organizowanych przez Polski Związek Orkiestr i Chórów oddział w Szczecinie oraz festiwalach.

W 2008r chór Amber Singers przekształcił się w organizację pozarządową, poszerzając zakres swojej działalności, zwiększając skład osobowy i stając się Stowarzyszeniem Śpiewaczym Amber Singers. Najważniejszym elementem stowarzyszenia pozostał w dalszym ciągu chór mieszany, działający na terenie gminy Rewal, powiatu gryfickiego i całego regionu. Urozmaicony został repertuar chóru, Amber Singers rozpoczął także współpracę z chórami Szczecina  a później Berlina.

W wyniku współpracy z chórami akademickimi Szczecina chór zaangażował się w przedsięwzięcia festiwalowe „Sacrum non Profanum” np. Beatus vir Mikołaja Góreckiego. [2009r]. W 2017 roku chór Amber Singers współpracując z berlińskim chórem Coro con brio pod batutą Michaela Engelke oraz szczecińskim chórem Concertino pod batutą Małgorzaty Kowalik wykonał Requiem Karla Jenkinsa z towarzyszeniem orkiestr w ramach cyklu koncertów w Berlinie, Szczecinie, Kamieniu Pomorskim i w Rewalu.  W maju 2019 r. z berlińskim chórem Coro con Brio, Amber Singers wykonał „Małą mszę uroczystą,” Rossiniego.

Chór angażuje się w bieżące wydarzenia kulturalno artystyczne na terenie Gminy Rewal i Powiatu gryfickiego. Inicjuje współpracę ze środowiskami artystycznymi i twórczymi a także artystami polskiej sceny muzycznej.  Swoją ofertę kieruje zarówno do najmłodszych aż po seniorów skupionych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

W czerwcu 2019 roku podczas jubileuszowego koncertu „Garniemy się do muzyki..” w uznaniu zasług Amber Singers otrzymał przyznaną przez Marszałka Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Stowarzyszenie Śpiewacze Amber Sigers poprzez swoją działalność realizuje szeroką gamę zadań z zakresu kultury dot. również zadań własnych gminy. Obecnie dyrygentem i  kierownikiem artystycznym chóru jest Michał Bierwiaczonek.

Historia zatoczyła koło – 1 czerwca 2024r. w Rewalu Amber Singers obchodzili jubileusz 30. lecia istnienia, w ramach uroczystego koncertu w miejscu swojego powstania. Koncert w Siemczynie był kolejną odsłoną jubileuszowych koncertów zespołu, które potrwają do  grudnia tego roku.