30 maja w Dworku Prawdzic w Niechorzu odbyła się konferencja, na której prezentowano rezultaty programu „Zabezpieczenie zagrożonych odcinków zachodniego wybrzeża”. Spotkanie zorganizował Szczeciński Urząd Morski a prowadził je Piotr Domaradzki.

W ramach programu zaplanowano dwa zadania:
1. Zabezpieczenie brzegu morskiego pomiędzy Dziwnówkiem a Dziwnowem. Zakres prac obejmował demontaż 24 starych ostróg i budowę 21 nowych oraz sztuczne zasilenie plaży piaskiem na odcinku niemal 3 km.

2. Zabezpieczenie brzegu morskiego pomiędzy Rewalem a Trzęsaczem. Zakres prac to budowa opaski brzegowej kamiennej, budowa 8 ostróg oraz sztuczne zasilenie plaży na odcinku 1,5 km.

Zadanie nr 1 okazało się trudniejsze niż początkowo planowano. W lutym podczas prac budowlanych doszło do eksplozji niewypału z czasów wojny. Szczęśliwie niż złego się nie stało, gdyż wybuch miał miejsce pod łyżką koparki, niemniej trzeba było wstrzymać prace do czasu przeprowadzenia analizy ferromagnetycznej terenu i wyeliminowania wszystkich potencjalnych niewypałów. Skutkiem tego przerzucono wszystkie „moce przerobowe ” na zadanie nr 2 czyli zabezpieczenie linii brzegowej między Rewalem i Trzęsaczem.

Realizacja programu na terenie Gminy Rewal dobiega końca, obecnie udało się zrealizować budowę opaski ochronnej na odcinku 210 metrów, w rejonie wysokiego klifu, który był najsilniej naruszony przez morskie fale.

W ubiegłych latach wybudowano w Trzęsaczu 5 ostróg i przyniosło to nadspodziewanie dobre efekty. Dotychczasowe badania na temat skuteczności tego rozwiązania nie były jednoznaczne. Często naniesiony na plażę piasek był spłukiwany przez sztormy. Jednakże w Trzęsaczu ostrogi zadziałały znakomicie, nie tylko plaża wyraźnie się powiększyła ale również stworzył się naturalny system mielizn, które dodatkowo osłabiają fale. Dlatego też w ramach obecnego projektu zdecydowano na budowę dodatkowych 8 ostróg na odcinku między Trzęsaczem i Rewalem.

Obecny etap prac został zakończony. Harmonogram robót przewiduje zawieszenie prac na okres wakacyjny, tzn. od 1 lipca do 31 sierpnia 2018 r. Place budów zostaną odpowiednio sprzątnięte i zabezpieczone. Refulacja czyli sztuczne zasilenie plaży piaskiem rozpocznie się na początku września.

Całość projektu kosztować będzie 38,5 mln zł, ale w związku z tym, że planowano wyższy budżet wygospodarowano oszczędności. Nadwyżka (niemal 8 mln zł) zostanie wykorzystana na dodatkową refulację plaży w Rewalu, która zostanie wykonana na przełomie 2018 i 2019