Od 1 kwietnia 1913 roku, kiedy to Duże i Małe Niechorze połączyły się na potrzeby promocji w jeden organizm administracyjny – kąpielisko morskie Niechorze (Ostseebad Horst), zaczyna się jego dynamiczny rozwój.  Nie znamy dokładnej daty budowy przebieralni oraz pomostu kąpielowego dla panów, ale do pierwszej wojny światowej funkcjonują obok siebie osobne kąpieliska dla pań i mężczyzn (Damennbad i Herrenbad). Są one uwidocznione na dawnych pocztówkach. Kąpielisko dla mężczyzn znajdowało się mniej więcej na wysokości dzisiejszej ulicy Słonecznej po prawej stronie od kąpieliska dla pań. Przebieralnie były proste w swojej budowie i wykonane były z drewna.

W wyniku niszczycielskiej działalności fal morskich  oraz  zmian obyczajowych po pierwszej wojnie światowej powstaje jedno kąpielisko rodzinne – Familienbad a wraz z nim nowoczesna przebieralnia z pomostem widokowym na wysokich palach.

Władze kąpieliska wypożyczały na użytek gości sprzęt sportowy pod zastaw. Przy szkole istniało boisko sportowe oraz plac zabaw przy Luisenhof. W szczycie sezonu były organizowane zawody sportowe , w których mogli wziąć udział  kuracjusze. W połowie lat 30-tych dla amatorów kąpieli na kąpielisku zainstalowano wyjątkową na wschodnim wybrzeżu wysoką zjeżdżalnie.

Zjazd do wody odbywał się po szynach w specjalnych sankach na gumowych kółeczkach. Sanki zsuwające się pod ciężarem prowadzącego w dość sporej wysokości – rozpędzone – płynęły jeszcze około 25-30 metrów. 10 zjazdowy karnet kosztował – 2 Marki.

Był to sport, który wyzwalał   ogromną radość i energię. Tuż przy rynnie zjazdowej zainstalowany był duży megafon, przez który codziennie transmitowano przedstawienia i muzykę. Na wysokich palach przebieralni, oprócz typowych boksów znajdowały się przytulne i czyste miejsca do siedzenia, skąd podziwiano widoki na morze.

Familienbad spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach po przejściu frontu w marcu 1945 r. Następnie rozebrano jego zagrażające kąpieli pozostałości.

Dzisiaj po dawnej świetności tego miejsca pozostały tylko historyczne fotografie. Równolegle do brzegu, wbite w morski piasek pale konstrukcyjne, zostały ostatecznie zdemontowane w 2016 roku.

Opracowanie : Paweł Pawłowski

Źródła :
– Folder reklamowy z Niechorza z drugiej połowy lat 30-tych XX w.
– Wywiad z byłą mieszkanką Niechorza
– Fotografie ze zbiorów autora i Witolda Postracha