Przy pięknej, wiosennej pogodzie odbył się w czwartek, 3 maja 2018 r. piknik patriotyczny pod nazwą „Drogi do Niepodległości”. Wystrzały z armaty, salwy z muszkietów i barwne stroje wojskowe sprawiły, że na dworcu w Pogorzelicy można było przez moment poczuć powiew prawdziwej historii. Nie zabrakło też wojskowej grochówki, ciast własnego wypieku i grillowych przysmaków, przygotowanych przez mieszkańców Pogorzelicy.

Tłumy turystów na dworcu w Pogorzelicy potwierdziły, że imprezy o charakterze patriotycznym cieszą się w Polsce zawsze ogromnym zainteresowaniem. Taki fakt może cieszyć, szczególnie, że w tym roku obchodzić będziemy okrągłą, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i patriotycznych akcentów z pewnością nie powinno brakować.

Główną atrakcję czwartkowej imprezy stanowili żołnierze z Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Nałęcz”, którzy przy dźwiękach marsza „My Pierwsza Brygada” w samo południe wjechali pociągiem na dworzec Pogorzelicy. Żołnierze zaprezentowali się w strojach z pięciu epok historycznych. Poszczególne formacje wojskowe omawiał Jerzy Nowak – szef grupy rekonstrukcyjnej z Trzebiatowa.

Podczas pikniku odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowych oraz quiz historyczny, którego tematem były polskie drogi do niepodległości. W teście udział wzięły 4 osoby, ale tak naprawdę decydująca walka rozegrała się między panem Marianem z Poznania oraz panią Krystyną z Gryfic, którzy na wszystkie pytania odpowiadali bezbłędnie. Ostatecznie, w dogrywce zwyciężyła pani Krystyna, której znajomość faktów historycznych zaimponowała publiczności i organizatorom. Znakomity wynik testu z historii nie był dziełem przypadku, ponieważ, jak się potem okazało, pani Krystyna jest nauczycielem historii w jednej ze szkół w Gryficach. Niemniej jednak serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy i zwycięstwa w konkursie. Dodajmy, że wszyscy uczestnicy quizu otrzymali nagrody, ufundowane przez sponsorów imprezy.

Organizatorzy festynu nie zapomnieli również o animacjach dla dzieci. Dzięki współpracy z ośrodkiem „Familijni” pojawił się klaun, który porwał do zabawy nie tylko najmłodszych, ale również ich rodziców. Motylarnia z Niechorza przygotowała stanowisko z balonikami, przy którym można było pomalować buźki  – oczywiście głównym motywem były barwy narodowe. Można było również spróbować swoich sił w strzelaniu do tarczy, albo, tak jak to dawniej bywało, upiec sobie kiełbaskę w ognisku.

Organizatorzy pikniku: Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o. oraz p. Sołtys i Rada Sołecka Pogorzelicy serdecznie dziękują sponsorom oraz wszystkim osobom, które aktywnie zaangażowały się w organizację imprezy.

Szczególnie dziękujemy : panu Jerzemu Nowakowi i członkom Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Nałęcz”, panu Piotrowi Kędzi z Ośrodka Wczasowego „Familijni” w Pogorzelicy, p. Krzysztofowi Brozio z Motylarni w Niechorzu, p. Dawidowi Sobestjańskiemu – właścicielowi marki piwa „Rewalskie” oraz panom Sławomirowi Chomikowi i Piotrowi Mucha.

Maciej Łozdowski