Po zawaleniu się w 1658 roku sklepienia średniowiecznego kościółka wiele elementów wyposażenia zostało zniszczonych, w tym drewniany ołtarz. Władający wówczas Trzęsaczem von Flemmingowie postanowili ufundować kościołowi nowy ołtarz, a jego wykonanie zlecono znanemu w okolicach artyście z Wolina – Joachimusowi Sellinowi.

Ołtarz wykonany w 1673 roku w głównej części przedstawia scenę ukrzyżowania z dwoma łotrami po bokach Chrystusa. Ręce przedstawionych postaci nienaturalnie oplatają drewniane krzyże. Wyróżnikiem dzieła są jednak fantazyjnie kręcone kolumny oraz znajdująca się w dolnej części, w tzw. predelli, płaskorzeźba ukazująca Ostatnią Wieczerzę. Chrystus i apostołowie przedstawieni są na niej w strojach szwedzkiej szlachty. To bardzo prowokacyjny akt ze strony rzeźbiarza, gdyż Trzęsacz należał wówczas do Brandenburgii, a Wolin do Szwecji (Kamień Pomorski trafił w ręce Brandenburczyków 6 lat później). Oba kraje były zwaśnione od czasów wojny trzydziestoletniej. Nie udało się rozwiązać zagadki, czy ta prowokacja była inspirowana przez zleceniodawców, samowolą artysty, czy raczej wyrażeniem mody panującej wówczas wśród szlachty regionu.

Po zamknięciu kościoła na klifie ołtarz Sellina musiał czekać aż do 2003 roku, by znaleźć się w kościele neogotyckim. Długi czas oczekiwania spędził w katedrze w Kamieniu Pomorskim.

Przemysław Łonyszyn

Foto Tomasz Stolz

Zobacz na mapie