W okresie wakacji chętnie wypoczywamy na nadmorskich plażach, pamiętajmy jednak, że wypoczywają tam również nasze morskie ssaki – foki szare, obrączkowane i pospolite.

Foki potrzebują spokojnych plaż, nie zadomowia się w miejscu, gdzie będą niepokojone. Najliczniej spotykana, choć wciąż zagrożona jest foka szara zamieszkująca głównie obszar południowego Bałtyku. Obecnie liczebność bałtyckiej populacji foki szarej szacuje się na około 22,5 tys. osobników. Przed II wojną światową populacja ta liczyła około 100 tysięcy. Pamiętajmy ! Wszystkie ssaki morskie, w tym foki i morświny chronione ustawą o ochronie przyrody. Ustawa ta zakazuje każdemu łapania, niepokojenia, polowania, zabijania oraz posiadania żywych lub martwych ssaków morskich.

Gdy spotkasz fokę:

• Nie zbliżaj się! Pamiętaj – foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!

• Pozwól foce wyjść na brzeg! Wszystkie gatunki fok muszą, co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne! • Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii 601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36!

Pamiętaj!

• Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to!

• Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu!

• Zawiadom Stację Morską UG w Helu! Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci, co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.