Dokładnie 11 czerwca 1994 roku po raz pierwszy swe podwoje otwarło Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu. Wówczas jeszcze eksponaty prezentowane były w budynku przy ul. Marchlewskiego 66. Pomysł powstania muzeum zrodziła się u niechorskiego rybaka Henryka Gmyrka, który dzięki swojemu uporowi doprowadził pomysł do szczęśliwego końca.

Więcej na ten temat opowie w osobnym wywiadzie on sam, a także Grażyna Sędłak związana z muzeum od początku jego funkcjonowania.

W 20. rocznicę pierwszego otwarcia zapraszamy przyjaciół i sympatyków muzeum, a także wszystkich zainteresowanych na jego urodziny. A skoro urodziny, to musi być tort, który skosztować będą mogli wszyscy odwiedzający, jeśli oczywiście kawałków wystarczy.

Dodatkową atrakcją przygotowaną z okazji urodzin, będą okolicznościowe piny, wydane w limitowanej edycji, które nabyć będzie można przez całe lato. A letnia oferta muzeum zapowiada się bardzo ciekawie. Dla zwiedzających zostaną udostępnione wystawy lokalnej sztuki ludowej, historii nawigacji oraz fauny i flory mórz i jezior. W muzeum rybołówstwa nie może oczywiście zabraknąć akcentów rybackich. Otwarta będzie sala poświęcona temu zawodowi, gdzie oprócz wielu cennych eksponatów będzie można porównać obecne warunki pracy z dawnymi dzięki rekonstrukcji chaty rybackiej z X wieku. Przysłowiową wisienką na torcie będą historie najstarszego czynnego rybaka gminy Rewal – Jerzego Jasickiego, które zostały zebrane, spisane i zostaną zaprezentowane szerszej publiczności.

Jak widać, jest wiele powodów, by odwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu nie tylko w dzień urodzin.

Przemysław Łonyszyn
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu