Pierwszego dnia zwiedziliśmy Toruń. W mieście Mikołaja Kopernika zobaczyliśmy m.in. mury obronne, ruiny zamku krzyżackiego, spichlerze, bramy miejskie, stare miasto, ratusz, dom Mikołaja Kopernika, a także weszliśmy po 240 schodach na wieżę widokową w katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty oraz zwiedziliśmy samą katedrę.

Uczestniczyliśmy także w spektaklu dotyczącym budowy wszechświata w Planetarium. Po udanym zwiedzaniu miasta pierników udaliśmy się na nocleg w przepiękne okolice Torunia, nad Jezioro Kamionkowskie, do Kamionek Małych. Następnego dnia, z samego rana, udaliśmy się w dalszą podróż do Warszawy. Na początek w stolicy naszego państwa zwiedziliśmy Powązki Wojskowe z Aleją Zasłużonych i Pomnikiem Smoleńskim. Następnie w Pałacu Kultury i Nauki wjechaliśmy na 30. piętro, by z tarasu widokowego podziwiać panoramę Warszawy. Na zakończenie drugiego dnia zwiedzania zobaczyliśmy jeszcze Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina. Po czym udaliśmy się do Domu Rekolekcyjnego Ojców Szenstackich przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Józefowie, gdzie mieliśmy przez cały okres pobytu w Warszawie bazę noclegową.

Trzeci dzień naszej wycieczki był dla nas wyjątkowy. Po wczesnym śniadaniu, ubrani w stroje galowe, udaliśmy się do Sejmu RP. Po przejściu rejestracji i kontroli udaliśmy się na galerię Sali Posiedzeń Sejmu, skąd mogliśmy oglądać rozpoczęcie obrad. Tego dnia w Sejmie odbywała się debata nad wprowadzeniem do szkół projektu tzw. „darmowego podręcznika”. Uczniowie mogli zatem na żywo wysłuchać dyskusji, która żywotnie ich dotyczyła. Uczestniczyliśmy także w wykładzie w Sali Wszechnicy Sejmowej. Po czym spotkaliśmy się posłem na Sejm RP z naszej gminy – panem Konstantym Tomaszem Oświęcimskim. Pan poseł zorganizował i oprowadził nas po niedostępnej, tego dnia, dla zwiedzających części Sejmu. Mogliśmy zobaczyć m.in. hall główny, makietę kompleksu budynków sejmowych, tablice upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, tablicę upamiętniającą wizytę w Sejmie papieża Jana Pawła II, gablotę z laskami marszałkowskimi, Salę Kolumnową, Korytarz Marszałkowski oraz salę posiedzeń Senatu RP. Następnie pan poseł Konstanty Tomasz Oświęcimski zaprowadził nas do Domu Poselskiego, gdzie pokazał nam kaplicę i hall główny, a na zakończenie wspólnie spędzonego czasu, zaprosił na kawę i herbatę oraz słodki poczęstunek do Restauracji Sejmowej. Po zwiedzaniu kompleksu budynków sejmowych udaliśmy się na zwiedzanie Zamku Królewskiego, gdzie zobaczyliśmy m.in. Salę Canaletta, Salę Rycerską, Salę Wielką, Pokój Marmurowy oraz Salę Balową. Na koniec dnia udaliśmy się do kina na seans filmowy. Kolejny dzień naszej wycieczki to następne niezwykłe wrażenia. Tego dnia zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, które w niezwykły i ciekawy sposób dokumentuje historię powstania warszawskiego. Po czym udaliśmy się na starówkę, gdzie zobaczyliśmy m.in. Rynek z Syrenką, mury obronne, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Kilińskiego, Krakowskie Przedmieście, Katedrę, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski. Tego dnia zwiedziliśmy także Stadion Narodowy, gdzie przeszliśmy trasę piłkarza, podczas której zobaczyliśmy m.in. strefę zawodniczą, piłkarskie szatnie, salę konferencyjną oraz płytę stadionu. Na koniec dnia zobaczyliśmy również Łazienki Królewskie i Belweder.

Ostatni dzień naszego pobytu w Warszawie to zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Mogliśmy tu poznać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Pomimo niezwykle napiętego programu wycieczki wszyscy wróciliśmy pozytywnie zmęczeni i pełni nowych wrażeń, które na długo pozostaną w naszych wspomnieniach. Uczniowie i opiekunowie wycieczki składają serdeczne podziękowania panu posłowi Konstantemu Tomaszowi Oświęcimskiemu za bardzo serdeczne i miłe przyjęcie nas w Sejmie RP, oraz za zadanie sobie tylu trudu w pokazaniu nam niedostępnych tego dnia dla zwiedzających wielu ciekawych miejsc w budynku sejmowym. Serdeczne podziękowania składamy także panu Janowi Trafnemu – asystentowi posła, za zorganizowanie wejścia do Sejmu RP.

Marcin Smoczyk
kierownik wycieczki