29 czerwca 2023 r., obchodziliśmy w Niechorzu Święto Morza. Wydarzenie zgromadziło liczne oficjalne delegacje, mieszkańców Gminy Rewal a przede wszystkim turystów wypoczywających nad Bałtykiem.
W duchu polskiej myśli morskiej, w poszanowaniu przeszłości a przede wszystkim ciężkiej pracy rybaków, w toni morskiej złożony został wieniec Tym którzy nie powrócili z morza…
W nawiązaniu do polskich tradycji morskich oraz z myślą o zaakcentowaniu kultury morskiej i etosu rybackiego, organizatorzy Święta Morza w Gminie Rewal zaprosili do Niechorza wszystkich, którym leży na sercu Polska morska.
Uroczystości rozpoczęły się punktualnie w samo południe od wmaszerowania kolumny uczestników na pirs rybacki, który stał się sceną i swoistym pomostem do przeszłości. Po wprowadzeniu historycznym wygłoszonym przez Pawła Pawłowskiego, gości powitał Wójt Gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski. W swoim przemówieniu zaakcentował rolę szeroko rozumianej gospodarki morskiej w tworzeniu dobrostanu mieszkańców Pomorza zachodniego. Poprzez przywiązanie do tradycji budujemy mocne podstawy naszej obecności tu i teraz nad polskim morzem. Baltic pipe, który przebiega przez Gminę Rewal jest jednym z elementów naszego bezpieczeństwa energetycznego. Aby je chronić i zachować musimy pamiętać o gotowości w myśl hasła trzymamy straż nad Bałtykiem. Wójt Rewala w tym miejscu podkreślił jak ważna jest obecność podczas niechorskiego Święta Morza reprezentacji jednostek Wojska Polskiego, Straży Granicznej i służb czuwających nad naszym bezpieczeństwem.
Wśród gości honorowych, którzy przybyli na niechorski pirs, należy wymienić gen. bryg. Romana Kopkę – dowódcę 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku, ppłk Daniela Wasiłkę, dowódcę 36. mrzeżyńskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej, ppłk Rafała Gułajewskiego dowódcę 142 batalionu lekkiej piechoty WOT w Trzebiatowie, ppłk SG Krzysztofa Sosnowskiego Komendanta Placówki w Świnoujściu Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Inspektora Krzysztofa Boguszewicza Komendanta Powiatowego Policji w Gryficach, kapitan portu Dziwnów Edyty Miśkowiec Trawniczek oraz kmdr Marka Padjasa Wiceprezesa Ligii Morskiej i Rzecznej.
Przy akompaniamencie młodzieżowej orkiestry dętej Red Swing Low z Gryfic odśpiewano hymn państwowy oraz hymn do Bałtyku.
Momentem kulminacyjnym było poświęcenie przez księdza kanonika Józefa Czujko Proboszcza Parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Niechorzu łodzi rybackich oraz wieńca z dedykacją od społeczności Gminy Rewal – Tym którzy nie powrócili z morza. Poprzedziło go skierowanie słowa do uczestników wyjaśnienie dlaczego 29 czerwca obchodzimy Święto Morza.
Poświęcony wieniec dedykowany pamięci rybaków i marynarzy przekazał na ręce rybaków z niechorskiej łodzi NIE 4 – Konstanty Tomasz Oświęcimski – Wójt Gminy Rewal oraz Henryk Gmyrek – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu. Wcześniej przypomniał On o tragedii rybackiego morza, kiedy to 29 listopada 1980 r. utonął podczas sztormu, który był przyczyną katastrofy – niechorski rybak Jan Hryniewicz.
Widowiskowym elementem niechorskiego Święta Morza była parada jednostek pływających i złożenie wieńca w morzu. Wzięły w niej udział cztery łodzie rybackie z Niechorza, holownik H11 z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, łódź Mirka 1. z Urzędu Morskiego w Dziwnowie, łódź ratownicza RIB typu Gemini Waverider 600 Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Dziwnowie, łodzie hybrydowe : Straży Granicznej z placówki w Rewalu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Niechorzu i w Pobierowie.
Jednostki rozwinęły się liniowo i przeszły w paradzie ku zachodowi. Fachowy komentarz historyczno-techniczny zapewnił kmdr Marek Padjas z Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Kołobrzegu.
Na plaży została rozwinięta 103 metrowa flaga w barwach narodowych, którą z Warszawy przywiózł Pan Andrzej Obalski zaangażowany w ruch jednoczenia się Polaków pod biało czerwoną flagą. Flaga symbolizowała 103 rocznicę odzyskania Pomorza i zaślubin Polski z Morzem w Pucku 10 lutego 1920 roku.
Tym razem flagę podtrzymywała młodzież z Bałuckiej Akademii Futbolowej z Łodzi, która przebywała w Niechorzu na obozie sportowym.
Po zacumowaniu łodzi, przy dźwiękach orkiestry zgromadzeni goście przemaszerowali do parku w Niechorzu, przy ogromnym zainteresowaniu i radości plażowiczów.
Tam rozpoczął się Piknik morski. Występy artystyczne przedzielone zostały morskimi opowieściami i komentarzem Michała Ostrowskiego z Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.
Ze specjalnie przygotowanym programem nawiązującym do charakteru wydarzenia wystąpił rewalski chór Amber Singers. Kolejny wykonawca, duet IGA’cki Band wprowadził słuchaczy do świata morskich podróży gdzie wiatr wieje tam gdzie chce…
Młodzieżowa orkiestra dęta Red Swing Low z Gryfic podbiła serca licznie zgromadzonej w parku publiczności brawurowymi aranżacjami wykonywanych utworów ale i ferią barw dynamicznego pokazu z flagami.
Kołobrzeska załoga piracka dała sygnał do rozpoczęcia zabawy wystrzałem z armaty wiwatowej a następnie przeprowadziła szereg zabaw i konkursów z publicznością. Podczas pikniku morskiego można było spróbować potraw regionalnych z ryb bałtyckich. Zaprezentowali się lokalni wytwórcy i wystawcy. Swoje stoiska m.in. udostępniło Stowarzyszenie Nasz Śliwin z Panią Sołtys Joanną Lewicką na czele, restauracja rybna U Cywila, Pani Aleksandra Wachowiak – armator łodzi NIE – 4 oraz Seniorzy z Niechorza.
W trakcie Święta Morza w Niechorzu swoje stoiska promocyjno-edukacyjne udostępniły dla publiczności: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia, 36. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej z Mrzeżyna, 142. batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Trzebiatowa, Morski Oddział Straży Granicznej, 3. batalion zmechanizowany Legii Akademickiej w Trzebiatowie wchodzący w skład 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Rega. Zajęcia edukacyjne i wystawy w obszernym namiocie prezentowało także Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Do odwiedzenia muzealnego stoiska oraz siedziby głównej niechorskiego muzeum zachęcała dyrektor placówki – Pani Dominika Winiarska Chodziutko wraz z Panią Marzeną Dewor.
Celem organizatorów Święta Morza w Gminie Rewal było nawiązanie do bogatej tradycji obchodów Święta Morza w II Rzeczpospolitej. To także powrót do obchodów Święta Morza w Niechorzu, jakie miały tu miejsce od lat 50 – tych XX wieku. Dopisała pogoda i publiczność. Już dzisiaj Wójt Rewal zapowiada kontynuację wydarzenia w 2024 roku, kiedy to 29 czerwca wypada w sobotę.
Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim Partnerom za aktywny udział i zaangażowanie w przygotowanie Święta Morza w Niechorzu. Uczestnikom dziękujemy za obecność. Niech efektem Święta Morza w Gminie Rewal będzie satysfakcja i podniesienie świadomości uczestników oraz odbiorców o wartości kultury morskiej w ramach hasła Stanisława Staszica – Trzymajmy się Morza!
Wójt Gminy Rewal – Konstanty Tomasz Oświęcimski
Przewodnicząca Rady Gminy – Wanda Szukała Błachuta
Dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu – Dominika Winiarska Chodziutko
pragną gorąco podziękować Partnerom i Współpracownikom za niezawodną obecność i pomoc w przygotowaniu Święta Morza w Gminie Rewal:
- Panu gen. bryg. Romanowi Kopce – Dowódcy 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku
- Panu kmdr Piotrowi Sikorze – Dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża
- wiceadmirała Kazimierza Porębskiego
- Panu ppłk SG Krzysztofowi Sosnowskiemu – Komendantowi Placówki w Świnoujściu Morskiego Oddziału Straży Granicznej
- Panu ppłk Danielowi Wasiłce – Dowódcy mrzeżyńskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej
- Panu ppłk Rafałowi Gułajewskiemu – Dowódcy 142. batalionu lekkiej piechoty WOT w Trzebiatowie
- Panu mjr Mariuszowi Malko – Zastępcy dowódcy 142. batalionu lekkiej piechoty WOT w Trzebiatowie
- Panu kmdr Piotrowi Sikorze – Dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu
- Panu kmdr Markowi Padjasowi – Wiceprezesowi Ligii Morskiej i Rzecznej
- Panu inspektorowi Krzysztofowi Boguszewiczowi – Komendantowi Powiatowemu Policji w Gryficach
- Panu Wojciechowi Zdanowiczowi – Dyrektorowi Urzędu Morskiego w Szczecinie
- Pani Edycie Miśkowiec Trawniczek – kapitan portu Dziwnów
- Panu Sebastianowi Klusce – Dyrektorowi Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni
- Panu Dominikowi Hołdyńskiemu – Kierownikowi Brzegowej Stacji Ratownictwa w Dziwnowie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa
- Panu bryg. Andrzejowi Gołdynowi – Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach
- Panu mł. bryg. Arturowi Rogińskiemu – Zastępcy komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach
- Panu Pawłowi Ługowskiemu – Komendantowi Straży Gminnej w Rewalu
- Księdzu Kanonikowi Józefowi Czujko – Proboszczowi Parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Niechorzu
- Pani Magdalenie Balkowskiej Nowak – Prezes Zarządu Wodociagi Rewal
- Panu Henrykowi Gmyrkowi – Prezesowi Stowarzyszenia Miłośnicy Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego
- Panu Pawłowi Pawłowskiemu – pełnomocnikowi Wójta Gminy Rewal ds dziedzictwa kulturowego
- Panu Andrzejowi Obalskiemu – Prezesowi Fundacji Mielnica
- Panu Łukaszowi Kosińskiemu – Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Niechorzu
- Panu Jackowi Nowakowi – Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Pobierowie
- Pani Annie Szkódlińskiej – Przewodniczącej Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Niechorzu
- Pani Joannie Błachucie – Kierownikowi referatu promocji Gminy Rewal
- Pani Joannie Lewickiej – Sołtysowi Śliwina
- Panu Wojciechowi Pawlukowi – Sołtysowi Niechorza
- Panu Krzysztofowi Cywińskiemu
- Panu Pawłowi Reutt
- Bałuckiej Akademii Futbolowej
- Młodzieżowej orkiestrze dętej Red Swing Low z Gryfic
- IGA’cki Band ze Szczecina
- Pirackiej Przygodzie z Kołobrzegu
Szczególne podziękowania kierujemy do rybaków i armatorów łodzi rybackich, które wzięły udział w paradzie morskiej :
- Stanisławowi Dobraszakowi
- Dariuszowi Karmowskiemu
- Andrzejowi Kucharczykowi
- Arturowi Gładochowi