Święto Śledzia Bałtyckiego to wydarzenie z długą historią, poświęcone w całości tradycji rybołówstwa morskiego. Inicjatorem święta jest niechorskie Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Rybołówstwa, które skupia rybaków gminy Rewal.

Tegoroczne, trzynaste już święto odbyło się przy okazji ważnej rocznicy jaką niewątpliwie są 20 urodziny Muzeum Rybołówstwa Morskiego, mającego olbrzymie znaczenie dla pielęgnowania pamięci o polskich pionierach rybołówstwa. Mówiąc więc o szczególnej tradycji charakterystycznej dla gminy Rewal, mówi się zawsze o rybołówstwie jako jednej z najstarszych i wciąż istotnych gałęzi gospodarki. Na terenie gminy funkcjonują dwie przystanie morskie, nazywane bazami rybackimi usytuowane w Rewalu przy ul. Saperskiej i w Niechorzu przy ul. Morskiej, gdzie stacjonuje łącznie około 15 jednostek połowowych. Obecność rybaków i ich praca należą do swoistego folkloru gminy Rewal.

5 lipca br. turyści jak i mieszkańcy gminy mogli uczestniczyć w XIII Święcie Śledzia Bałtyckiego, które zwyczajowo odbyło się na terenie niechorskiego muzeum. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wydarzenia wiele atrakcji ściśle związanych z tradycją rybołówstwa. W programie znalazły się występy lokalnych zespołów ludowych Przepióreczek z Gryfic i Czerwonej Róży z Cerkwicy, szanty w odsłonie balladowej w wykonaniu Przemysława Mordalskiego oraz wesołe szantowe granie znanego i lubianego zespołu Mark Twain. Wyjątkowym punktem programu był występ zespołu tańca irlandzkiego Avalon, sześciu niezwykłych dziewczyn i jednego pana, którzy wprowadzili zebranych w tajniki celtyckiej kultury. Nie mogło zabraknąć degustacji potraw rybnych w postaci smacznej zupy rybnej, sławetnego wędzonego śledzia, śledzia w śmietanie z pieczonymi ziemniakami, a wszystko oczywiście bezpłatnie. Do udziału w święcie zaproszono producentów ekologicznych produktów regionalnych na stoiskach których, znajdowały się świeże chleby, naturalne soki, miody, pierniki, kiełbasy i wiele innych oryginalnych i zdrowych wyrobów. Dla najmłodszych uczestników zabawy, którzy jak co roku dopisali, były zabawy i konkursy z całkiem niegroźnymi piratami, malowanie buziek oraz szczudlarze z kolorowymi balonikami.

Nieodłącznym elementem święta jest konkurs kulinarny odbywający się w dwóch kategoriach: „Najlepsza potrawa rybna” i „Najlepsza potrawa ze śledzia”. Rokrocznie konkurs cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców i lokalnych gastronomów, chcących się pochwalić swoimi umiejętnościami kulinarnymi. W kategorii „Najlepsza potrawa ze śledzia” I miejsce zajął Mariusz Hora z potrawą śledź w sosie śmietanowo – czosnkowym, na II miejscu znalazł się Krzysztof Stachyra serwując chłodnik śledziowy, na III miejscu uplasowała się Marzena Śluzar ze śledziem w kozieradce. W kategorii „Najlepsza potrawa rybna” I miejsce zajęła Lidia Słoniewska podając wspaniały paprykarz; II miejsce zajęła Aleksandra Budner-Wachowiak z ciastkami ptysiowymi nadziewanymi pastą łososiowo-serową, III miejsce zostało przyznane Mariuszowi Hora za wyborne leczo z dorsza. Przewodniczącym jury był reżyser Waldemar Krzystek znany z takich produkcji filmowych jak „Fotograf”, „80 milionów”, „W zawieszeniu” oraz seriali takich jak „Anna German” czy też „Czas honoru”. Dwie pozostałe osoby oceniające smak potraw wyłoniono z publiczności. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci wysokiej jakości sprzętu kuchennego, dzięki któremu będą mogli pogłębiać swoje pasje.

XIII Święto Śledzia Bałtyckiego było wyjątkowe także dlatego że przypadło w 20 rocznicę powstania Muzeum Rybołówstwa Morskiego, będącego centrum kulturalnym życia mieszkańców Niechorza i miejscem istotnym z punktu widzenia turystów, którzy mogą poznać tradycję regionu. Z tej okazji współorganizator wydarzenia Centrum Informacji Promocji i Rekreacji Gminy Rewal przygotował specjalną niespodziankę w postaci czterech wielkich tortów przyozdobionych rysunkiem z przepysznego kremu w kształcie śledzia oczywiście. Po odśpiewaniu zwyczajowego „Sto lat” dla muzeum, każdy mógł spróbować choć odrobinę tortu rozdawanego przez uroczych marynarzy z CIPR-u. W związku z rocznicą Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Rybołówstwa postanowiło symbolicznie odznaczyć osoby szczególnie zasłużone dla istnienia muzeum i popularyzowania tradycji rybackiej. Pamiątkowe upominki wręczył na ręce Państwa Mazur, Polakiewicz i Pani Budner Wachowiak, członek stowarzyszenia Henryk Gmyrek.

Jak co roku wydarzeniu towarzyszyła fantastyczna atmosfera o czym świadczy ogromne zainteresowanie turystów, którzy tłumnie się stawili by razem spędzić czas w morskim klimacie.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER

 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2007-2013