W tym roku odbył się X jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum” niezwykłe wydarzenie promujące wśród szerszej publiczności współczesną muzykę wybitnych polskich i zagranicznych kompozytorów.

Tegoroczny festiwal poświęcony był twórczości Wojciecha Kilara, znakomitego polskiego pianisty i kompozytora muzyki poważnej i filmowej, który 29 grudnia 2013 roku po długiej walce z chorą odszedł, zostawiając po sobie wybitne dzieła znane na całym świecie i zyskując miano jednego z czołowych przedstawicieli polskiej awangardy muzycznej. Swoje umiejętności w czasie tego wydarzenia zaprezentowali wybitni artyści wśród których znaleźli się Andrzej Chorosiński, Joanna Domańska, Andrzej Gębski, Bettina Jensen, Hanna Hozer, Gabriela Kulka, Konstanty Andrzej Kulka, Philip Kwoka, Adam Makowicz, Andrzej Mielewczyk, Grzegorz Rudnik, Zygmunt Rychert, Leszek Skrla, Kuba Stankiewicz, Tadeusz Tomaszewski, Joanna Tylkowska-Drożdż, Andrzej Wróbel, Szymon Wyrzykowski, Witold Zalewski, Tomasz Zagórski. Zagrają także Krakowski Kwintet Dęty, Rachér Saxophon Quartett, Affabre Concinui, chóry im. prof. Jana Szyrockiego, Allegrezza del canto, Con Passione, Sant Yago, orkiestry Academia i Wojskowa w Świnoujściu. Ponadto wydarzeniu towarzyszył będzie wernisaż poświęcony fotografiom Zdzisława Sowińskiego – WOJCIECH KILAR teraz, teraz, teraz i …..amen.

Festiwal tradycyjnie podzielony został na trzy części. Uroczysta inauguracja festiwalu odbyła się 11 sierpnia w Szczecinie w bazylice archikatedralnej św. Jakuba. Najdłuższa część miała miejsce w kościele neogotyckim w Trzęsaczu gdzie koncerty odbywały się od 12 do 15 sierpnia. Ostatnim festiwalowym przystankiem było Świnoujście gdzie odbył się wielki finał wydarzenia. Festiwal jak zawsze spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Już w pierwszym jego dniu w punktach informacji na terenie gminy Rewal zabrakło biletów, które można było zakupić jeszcze w specjalnie przygotowanym punkcie sprzedażowym ustawionym przy kościele neogotyckim w Trzęsaczu.

Walory poznawcze tego wydarzenia oraz jego niezwykle wysoki poziom artystyczny, czynią z Trzęsacza jedno z ważniejszych letnich centrów kulturalnych. W niezwykłej, podniosłej atmosferze trzęsackiej świątyni odbyła się prawdziwa uczta dla melomanów. Warto było choć na chwilę wstąpić na festiwal by poczuć magiczny klimat miejsca, by poznać wyjątkowych ludzi z pasją oddających się sztuce, by móc stać się częścią tak spektakularnego wydarzenia.