Styczeń  jest miesiącem, który lubi wszelkiego rodzaju podsumowania.  Przygotowując przegląd zeszłorocznych działań Stowarzyszenia Aktywni Kulturalnie, stało się jasne, że był to dla nas rok sukcesu.

Nasza polska mentalność szepce, że nieładnie się chwalić, a życie uczy, że jeśli sam/sama się nie pochwalisz, to nikt cię nie pochwali, więc… ten tekst.

Niespełna rok temu odbyło się spotkania SAK, podczas którego wspólnymi siłami spisałyśmy plan zadań na 2015 rok. Zawierał on osiem podpunktów – pomysłów, jakie mamy zamiar zrealizować jako Stowarzyszenie. Zapisane zadania są bardzo różnorodne, gdyż i my mamy rozmaite potrzeby, pomysły, pasje.

Pierwszy podpunkt to nauka języka hiszpańskiego prowadzona przez rodowitą Hiszpankę, Beatrycze Fernandez Alvarez.Zajęcia kontynuujemy także w 2016 r. Bea i jej zajęcia to nie tylko nauka języka, to wspólny czas, satysfakcja, uśmiech.

Drugi punkt planu to spotkania DKF-u (Dyskusyjny Klub Filmowy) podczas, których obejrzeliśmy m.in. filmy Pedro Almodovara, „Orlando” Sally Poter  czy oscarową „Idę” Pawła Pawlikowskiego. Seansom towarzyszyły międzypokoleniowe rozmowy, wymiana spostrzeżeń i poglądów inspirowanych filmami.

Sprawdził się również pomysł teatru amatorskiego, który w trakcie prób i przedstawień przynosił dużo dobrej energii, radości aktorom amatorom ich rodzinom, dzieciom, młodzieży i dorosłym. Teatr amatorski wystąpił w trakcie Konwoju  Pomocników Św. Mikołaja w Rewalu, podczas Jasełek w ZSS Rewal oraz Kilometrów Dobra w GOK-u.

Kolejnym zrealizowanym zadaniem był tygodniowy kurs flamenco prowadzony przez profesjonalnych, posiadających ogromny dorobek instruktorów tańca. Kurs realizowany był w GOK-u, w połowie kwietnia. Zakończony został  pokazem układu tanecznego w wykonaniu kursantek, w restauracji California przy pełnej widowni. Cudowną, pełną mocy sevillanę wykonała także instruktorka, Grażyna Adamczyk. A to jak wspólne tańce zbliżyły do siebie uczestniczki tych pląsów – bezcenne.

Kwiatowy Festiwal Majowy Pod Wielorybami był debiutem organizacyjnym. Stowarzyszenie współpracowało z Urzędem Gminy, Radą Rodziców (RR), Grupą Twórczą (GT) z GOK-u, SOPIK-iem oraz na ostatnim etapie: z Sołtysem i Radą Sołecką. Parada majowa dzieci i rodziców przystrojonych w wykonane przez uczniów ZSS wianki- kwiaty dodała kolorytu majowemu świętu. Podobnie przyozdobienie wielorybów w kolorowe kwiaty, spotkało się z uznaniem wielu osób, chętnie fotografujących się z nową odsłoną rzeźb. Jakież było nasze zaskoczenie kiedy miesiąc później zbierając materiały do naszej wystawy Stary Rewal napotkaliśmy zdjęcia oraz opisy mówiące o tym, że na 100-lecie Rewala dzieci występowały przystrojone w kwietne wianki. Wyrazu oraz uroku Majówce dodały stoiska ogrodnicze, rękodzielnicze jak również kiermasz Rady Rodziców i Grupy Twórczej z GOK-u. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zorganizowane „Ciuchowisko”. Wszystkie te działania sprzyjały współpracy, aktywizacji i zaangażowaniu mieszkańców: dorosłych, dzieci i młodzieży. Wcześniejsze, przygotowawcze spotkania i prace miały miejsce w domach, wśród znajomych, w szkole, w GOK-u, na Placu Wieloryba i sprawiły wiele radości, emocji,  przyniosły kolejne pomysły.

Koncert muzyczny „Nella Fantasia”, którego Stowarzyszenie było patronem i współorganizatorem miał miejsce 28. czerwca w Kościele w Trzęsaczu. Wystąpił Kameralny Chór CONCERTINO ze Szczecina pod kierunkiem Małgorzaty Kowalik, zaśpiewały solistki: Brygida Hawrasz, Natalia Grudnik i Agata Wasik, a łemkowską siłę i energię przekazały widzom w swoim występie Sestry Boczniewicz.

Wspomniana już tu wystawa STARY REWAL – ALT REWAHL  to siódme zadanie, które udało się Stowarzyszeniu zrealizować. Wystawa miała miejsce 23-31 października w GOK-u. Ogrom pracy, czasu wielu ludzi złożył się na efekt końcowy. Wystawa została bardzo dobrze odebrana przez mieszkańców Gminy Rewal, przez turystów polsko- i niemieckojęzycznych. Projekt w całości sfinansowany został ze środków unijnych i własnych. Podstawowa idea, którą się kierowaliśmy: to ma być wystawa ponad podziałami, nieważne jest pochodzenie, wiek, poglądy, status społeczny, najważniejsze jest miejsce, w którym mieszkamy. Wystawa „Stary Rewal-Alt Rewahl” to udowodniła. Pomogła w nawiązaniu relacji między mieszkańcami. Była i jest tematem rozmów. Odszukiwanie domów, ulic, osób, wspomnienia, emocje stały się nicią, która zespoliła na pewno nasze społeczeństwo. Odwiedziło nas w GOK-u 756 osób…bezcenne. Wydarzenie to stało się motorem następnych działań, spotkań, inicjatyw. W chwili obecnej staramy się o lokal, aby wystawa miała swoje miejsce i aby ją wzbogacić i zrealizować jej kolejną, powojenną część. Kusi także pomysł wykonania innych wystaw tematycznych związanych z miejscem oraz z pasjami mieszkańców. A także podjęcie działalności wydawniczej, aby te kolekcje i historie utrwalić na papierze.

Rok 2015 przyniósł najważniejsze – LUDZI.

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować Wam Drodzy za obecność, wsparcie, szczerość , pomoc, chęci. Nie byłoby Nas, gdyby nie Wy i tego sukcesu oraz sił i chęci na kolejne działania.

Jednego, ósmego zadania nie zrealizowaliśmy,czyli Ryneczku Pod Flądrą przy ul. Saperskiej, z przyczyn niezależnych od Stowarzyszenia. Rok 2016 zaczął się z przytupem:Zainaugurowaliśmy nową tradycję: WIECZÓR TRZECH KRÓLI. Z inicjatywy chóru AMBER SINGERS pod kierunkiem Michała Bierwiaczonka oraz przy pełnym zaangażowaniu chórzystów 6 stycznia urządziliśmy wieczór kolędowania, z chwilą poezji, podwieczorkiem i papierowymi koronami. Uczestnicy chętnie śpiewali, zwłaszcza ci najmłodsi. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas więcej. Po tym debiucie wiemy, że po kolędowaniu przydałaby się dyskoteka dla maluchów – tak była potrzeba energia i niedosyt.

A tymczasem wystawa STARY REWAL – ALT REWAHL zaczyna swoją podróż po świecie. Już w tym tygodniu do 7 lutego można ją zobaczyć w gryfickiej Bramie. W następnej kolejności będzie gościła w Muzeum Historycznym Ziemi Kamieńskiej. Staramy się, aby dotarła do jak największej liczby odbiorców, a Rewalowi przynosiła chlubę i przysparzała sympatyków.

Plany na 2016 już są. Myślimy o kontynuacji podstawowych przedsięwzięć, myślimy o zorganizowaniu Nocy Kupały, a także spektaklu z udziałem dzieci.

Członkiem stowarzyszenia może zostać każdy mieszkaniec i/lub miłośnik Gminy Rewal, który chce wspólnie pracować, tworzyć i uczestniczyć w kulturze szeroko pojętej. Czekamy na pomysły, możemy je razem zrealizować. Jesteśmy przekonani, że w ludziach jest olbrzymi potencjał inicjatywy, pomysłowości  i przedsiębiorczości. A solidarnie jesteśmy w stanie dokonać wielu wspaniałych rzeczy, dzięki którym przyjemniej będzie nam się żyło, a dobrostan naszych mieszkańców znacząco wzrośnie. Dominika Winiarska-Chodziutko, Wioletta Mackiewicz