Rewal Jazz Festiwal „Morze Jazzu” 2024 rozpoczął się w wielkim stylu za sprawą Michała Barańskiego, jednego z najlepszych kontrabasistów w Polsce, który wystąpił w czterech unikalnych składach: MaBaSo Trio, Kuba Więcek Trio, Shachar Elnatan Trio oraz w towarzystwie znakomitej solistki jazzowej, Agi Zaryan. Pierwszym punktem festiwalu było MaBaSo Trio, stworzone przez Bernard Maselę, który od lat zachwyca wirtuozerią na wibrafonie. Michał Barański- bas, Bernard Masela- cymbały, Daniel Soltis- perkusja, fenomenalni muzycy od pierwszych dźwięków wprowadzili energetyczną mieszanką elektrycznego jazzu, z wpływami muzyki R&B, soul czy funk w doskonały nastrój publiczność festiwalu. Następnie na scenie pojawiło się Kuba Więcek Trio, które wciągnęło publiczność w wir dźwięków gdzie lider, grając na saksofonie altowym z niesamowitą charyzmą i kunsztem wydobywał zupełnie nową jakość i atrakcyjną melodykę instrumentu. Kuba Więcek, wraz z Michałem Barańskim (kontrabas) i Łukaszem Żytą (perkusja), wykonali dynamiczny i niejednoznaczny kawał dobrej muzyki, pokazując, jak kreatywnie młode pokolenie jazzmanów wzbogaca tę tradycyjną formę muzyczną.  Równie inspirująco i wciągająco, prawdziwie i naturalnie zagrało Shachar Elnatan Trio. Shachar Elnatan gitarzysta, multiinstrumentalista, kompozytor, solista na scenie Rewal Jazz Festiwalu dostarczył publiczność grą na gitarze i unikalnym głosem wraz z Michałem Barańskim na kontrabasie i Łukaszem Żyta na perkusji niezapomnianych emocji tworząc wyjątkową atmosferę festiwalu. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia był koncert Agi Zaryan, która reinterpretowała polskie evergreeny w wyjątkowy sposób. Dzięki nowym aranżacjom wybitnego pianisty i kompozytora – Michała Tokaja, słuchacze mieli okazję poznać je na nowo, w zupełnie innym wydaniu i niepowtarzalnym brzmieniu. Jej występ, wzbogacony towarzystwem znakomitych muzyków, dostarczył emocji zarówno fanom jazzowej wokalistyki, jak i miłośnikom pięknej, polskiej muzyki rozrywkowej. Muzycy na nowo zinterpretowali piosenkę z repertuaru Maanamu – „Kocham Cię, kochanie moje”, „Ale w koło jest wesoło” z repertuaru zespołu Perfect „La valse du mal” Kaliny Jędrusik do słów Wojciecha Młynarskiego i muzyki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Pojawiło się wiele więcej śpiewanych przez Agę zaskakujących niespodzianek jak piosenka „Uciekaj moje serce” z tekstem Agnieszki Osieckiej do muzyki Seweryna Krajewskiego. Akompaniujący jej artyści – Michał Barański, Łukasz Żyta i Michał Tokaj – stworzyli doskonałą harmonię, która podkreśliła piękno wykonywanych utworów. Niesamowity głos, piękny koncert.

Michała Barański Day od pierwszego momentu na scenie do ostatniego dźwięku zapewnił nam rozmaitą, niezwykłą muzykę i energię, które porywały zarówno artystów, jak i publiczność.  Bogaty i tak różnorodny program pierwszego dnia festiwalu dostarczył nam niezapomnianych emocji tworząc wyjątkową atmosferę tego muzycznego wydarzenia.

Drugi dzień festiwalu rozpoczął występ oryginalnego i wyjątkowego duetu Radosław Bolewski (wokal, perkusja) oraz Maciej Tubis (fortepian i syntezator basowy). Muzyka Bolewski & Tubis zabrzmiała mieszanką jazzu i popu. Duet wykonał doskonale przyjęty projekt „Obywatel Jazz” poświęcony twórczości Grzegorza Ciechowskiego, lidera legendarnej Republiki. Na Placu Wielorybów mogliśmy usłyszeć  dorobek Ciechowskiego we współczesnym, ciekawym i wręcz hipnotyzującym ujęciu.

Dalszą część festiwalu zdominował Krzesimir Dębski, jeden z najwybitniejszych twórców w polskiej muzyce i kulturze. Jego wszechstronność artystyczna oraz umiejętności kompozytorskie zostały docenione podczas ceremonii wręczenia statuetki Wieloryba Jazzu. Honorową nagrodę Rewal Jazz Festiwal „Morze Jazzu” 2024 wręczył Wójt Gminy Rewal Konstanty T. Oświęcimski oraz Dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego Dominika Winiarska-Chodziutko. Krzesimir Dębski, znany jako renesansowo uzdolniony kompozytor muzyki współczesnej, filmowej, teatralnej, baletowej i rozrywkowej, to postać, która na trwałe wpisała się w historię jazzu w Polsce. Już w 1986 roku znalazł się na liście prestiżowego „Down Beat” jako jeden z dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych na świecie.

Rewelacyjne osiągnięcia Dębskiego obejmują nie tylko muzykę poważną, ale również jazz, pop, rock, a nawet krainę łagodności. Pisze, aranżuje, dyryguje, gra na skrzypcach oraz koncertuje, pokazując nieprzerwaną pasję do muzyki.

Jednak to właśnie zespół String Connection, zainicjował jego jazzową karierę, przynosząc mu liczne nagrody i uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Muzyka String Connectio rozbrzmiała w drugiej części jazzowego popołudnia, Krzesimir Dębski- fortepian , skrzypce, Krzysztof Przybyłowicz- perkusja, Andrzej Olejniczak- saksofon, Zbigniew Wrombel- bas, Piotr Wrombel- pianino, Adeb Chamoun – darbuka, znakomity koncert.

Podczas Rewal Jazz Festiwal „Morze Jazzu” Krzesimir Dębski wystąpił również z zespołem String Connection Plus, w towarzystwie znakomitych solistów: niezrównanego Mietka Szcześniaka, którego wielki głos zabrzmiał w pięknej nadmorskiej scenerii  i Katarzyny Krawiec, bardzo uzdolnionej solistki młodego pokolenia oraz kwartetu Primuz. Publiczność miała przyjemność usłyszeć znane utwory, takie jak „Przyszli o zmroku” z filmu „Cudowne dziecko” czy „Na dobre i na złe” z popularnego serialu.

Nie sposób wymienić wszystkich wspaniałych kompozycji, które rozbrzmiewały podczas festiwalu, takich jak: „Życie jest Nowelą” z serialu „Klan”, „Ranczo Symphony” z „Rancza” czy „Mama Afryka” z „W pustyni i w puszczy” oraz „Dumki na dwa serca” z „Ogniem i mieczem”.

Rewal Jazz Festiwal 2024 okazał się nie tylko wyśmienitą propozycją letniego sezonu, ale również platformą dla najwybitniejszych artystów polskiego jazzu, którzy jeszcze raz udowodnili, że ich talent i pasja do muzyki są niezrównane. Czekamy z niecierpliwością na kolejne edycje!

Na festiwal zapraszali Gmina Rewal oraz Pomorze Zachodnie

#PomorzeZachodnie
#GminaRewal
#RewalJazzFestiwal