O poligonie rakietowym, który znajdował się w Niechorzu w Gminie Rewal pisaliśmy na stronie domowej blisko dwa lata temu. Tym razem potwierdziły się ustalenia badaczy regionalistów. Proszący o anonimowość mieszkaniec Rewala, przekazał do miejscowego muzeum fragment rakiety V 2 odnaleziony ponad 70 lat temu przez jego dziadka na wydmach w okolicy Niechorza. Sporej wielkości fragment czepca balistycznego potwierdza, że w naszej okolicy znajdowało się stanowisko startowe tychże rakiet, także w okresie II w. św.

Niemiecki pionier badań rakietowych Prof. Hermann Oberth wytypował w latach 20. XX w. nadbałtyckie kąpielisko Horst na teren najbardziej odpowiedni do testowania swoich rakiet. Na podjęcie przez niego tak ważnej decyzji, wpłynęło położenie tego obszaru przy wysokim klifie oraz bliskość latarni morskiej.  To właśnie z wysokiej na 45 metrów wieży latarni morskiej w latach 1927 – 1945 obserwowano tory lotów rakiet, bomb latających oraz innych tajnych broni, których konstrukcje rozwijali Niemcy od połowy lat dwudziestych do 1945 r.

Współpracownik Obertha, prof. Albert Sander z Berlina, nadzorował wykonanie w Niechorzu schronu do obserwacji lotów oraz platformy startowej dla rakiet. I tu pojawia się kolejne sensacyjne odkrycie. Jeden z badaczy historii Pomorza zachodniego, odkrywa w swoim zbiorze kart pocztowych widokówkę, na której wyraźnie widać tajemniczą konstrukcję umiejscowioną w niedalekiej bliskości latarni morskiej w Niechorzu.

Te dwa zestawione sensacyjne odkrycia, jakie w krótkim odstępie czasu miały miejsce, potwierdzają obecność niemieckiego poligonu rakietowego w Gminie Rewal. To właśnie tu rozpoczął się pierwszy etap podboju kosmosu opisywany szeroko m.in. na wystawie berlińskim  Muzeum Techniki.

Rakiety wystrzeliwano na niewielkiej polanie tuż za koroną klifu, naturalnie oddzielonej od lądu sosnowym lasem chroniącym przed wzrokiem ciekawskich. Poczynając od 1927 r. ówczesna prasa wymownie nazwała pionierskie badania rakietowe pierwszym wystrzałem rakiety w XX wieku, co czyniło z Horst najsłynniejszy kurort nadmorski na Pomorzu oraz jedno z najważniejszych miejsc na mapie pierwotnych badań prowadzonych w dziedzinie lotów kosmicznych.

Rakiety V 2 były wystrzeliwane w okresie II w. św, nie tylko z ośrodka Peenemünde czy z poligonu w Bliźnie, ale także z Niechorza o czym świadczy rewalskie odkrycie fragmentu tejże rakiety. Należy wspomnieć, że 1943 roku w Rewalu pojawiali się generał Walter Dornberger, prof. Hermann Oberth oraz inni konstruktorzy rakietowi co daje przypuszczenie, że ich wizyta miała związek z testowaniem naprowadzanych radiowo rakiet ziemia-powietrze „Henschel Hs 117 Schmetterling”.

Marzenia o lotach kosmicznych poniekąd zmaterializowały się już w Niechorzu. Dlatego też wkrótce ruszają badania terenowe zmierzające do rozpoznania terenu byłego poligonu rakietowego. Zostanie również oficjalnie zapoczątkowana trójstronna współpraca muzealna pomiędzy Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde, Parkiem Historycznym Blizna im. Wywiadu Armii Krajowej a Gminą Rewal. Do tematu odkryć w Niechorzu wrócimy wkrótce.