W dniach 6-11 października 2015 roku w Gminie Rewal gościliśmy młodzież ukraińską z Pawłogradu, wschodniej części Ukrainy. Celem wizyty naszych gości, była realizacja  interaktywnego projektu fotograficzno- filmowego ” Naszymi oczami”. Uczniowie zostali zapoznani z podstawami sztuki robienia zdjęć i pomysłem na dobry film.

Tajemnicy sukcesu fotografii uczył nas Zdzisław Piotrowski, natomiast ciekawych etiud filmowych panowie: Adam Grudziński i Wojciech Wójcik. Spotkanie odbyło się dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury.

W ramach programu polsko- ukraińskiej wymiany młodzieży, z Zespołu Szkół Sportowych w Rewalu została wybrana grupa uczniów gimnazjalnych – klasa II b wraz z wychowawcą Panią Izabelą Roustm, stronę ukraińską reprezentowali  licealiści z Pawłagradu wraz z wychowawcami Paniami Natalią Krupską i Natalią Starchenko.

Magiczny tydzień rozpoczął się we wtorek.  W napięciu nasza młodzież oczekiwała swoich rówieśników zza wschodniej granicy. Kiedy się spotkali, było tak, jakby znali się zawsze. Pierwszy dzień to poznawanie naszej gminy, a mamy się czym chwalić: ruiny kościoła w Trzęsaczu, Krzyż Nadziei w Pustkowie, Latarnia Morska w Niechorzu, plac przy wielorybach w Rewalu i inne. Oprócz doznań zmysłowych, nasi uczniowie przeżyli swoje pierwsze doświadczenia na scenie. Interpretacja emocjonalnych ról, pozowanie do zdjęć, to chwile, które najbardziej odcisnęły sięw pamięci  naszych bohaterów.

Kolejne dni to warsztaty fotograficzne i filmowe. Omawianie zdjęć, wyszukiwanie  najlepszych ujęć. Postacią uwiecznioną na filmie stał się nasz najstarszy rybak Pan Jerzy Jasicki. Jemu nasi goście zadawali pytania łamaną polszczyzną, a On odpowiadał  ciętym dowcipem- jak to On.

Ostatni dzień w Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu. Podsumowania, podziękowania i efekt naszej pracy- projekcja filmu ” Naszymi oczami’. Wymiana maili, telefonów, kont na forach społecznościowych. Zapewnianie o wiecznej przyjażni. Zaproszenie do odwiedzenia Ukrainy.  Pojedziemy na pewno. ..  Zapamiętamy, będziemy pisać… Żegnajcie przyjaciele z sercem na dłoni, w naszych sercach jest dla Was zawsze miejsce.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia polsko- ukraińskiej wymiany: Pani Martynie Sałek, Pani Lidii Słoniewskiej, rodzicom, nauczycielom i wszystkim innym, którzy z życzliwością pomogli w projekcie. Może kiedyś zielona Ukraina będzie oglądana ” naszymi oczami”.