Dzisiaj, 21 października 2024r. uroczyście otwarto Park Etnograficzny w Niechorzu. Jednocześnie podsumowano projekt pod nazwą „Wzmocnienie potencjału rekreacyjnego i turystycznego Pomorza Zachodniego poprzez budowę parku etnograficznego w Niechorzu – Etap I sposobem na rozwój lokalnego rynku pracy opartego o endogeniczny potencjał gminy Rewal”, którego beneficjentem i realizatorem było Stowarzyszenie Miłośnicy Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu.
 
Na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia Miłośnicy Tradycji Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu – Henryka Gmyrka oraz Wójta Gminy Rewal – Konstantego Tomasza Oświęcimskiego, organizatorów wydarzenia, przybyło grono znamienitych gości z całego regionu. Wśród Przyjaciół realizowanego od 2006 roku przedsięwzięcia na sali pojawili się m.in. Poseł na Sejm RP Jarosław Rzepa, Wicewojewoda Zachodniopomorski Bartosz Brożyński, Starosta Gryficki Ryszard Chmielowicz oraz zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie Paweł Szumny. Nie zabrakło radnych Powiatu Gryfickiego i Gminy Rewal, sołtysów naszych miejscowości, dyrektorów szkół, prezesów spółek i Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawicieli stowarzyszeń i środowisk związanych z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym. Najliczniejszą grupę stanowili byli i obecni członkowie Stowarzyszenia Miłośnicy Tradycji Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, którzy w sztafecie aktywności swoją pracą i społecznym zaangażowaniem budowali Park Etnograficzny w Niechorzu.
Wydarzenie prowadził Paweł Pawłowski – pełnomocnik wójt Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego zaangażowany u zarania inwestycji w proces wykuwania koncepcji programowej rybackiego parku etnograficznego.
 
Henryk Gmyrek jako pomysłodawca i główny realizator budowy Parku Etnograficznego przedstawił historię inwestycji, która rozpoczęła się w 2006 roku od wydzierżawienia od Gminy Rewal gruntu opodal latarni morskiej w Niechorzu. Inspiracją, swoistym pierwowzorem inwestycji w Niechorzu, była położona opodal Mrzeżyna, nad Jeziorem Resko Przymorskie, dawna osada rybacka Kempa, która zniknęła z zachodniopomorskiego krajobrazu po 1945 roku. Podobne domy ryglowe znajdowały się niegdyś również w Niechorzu. Trwające wiele lat przygotowania koncepcyjne, ścieranie się różnych wizji ostatecznie zakończyło się w roku 2019, kiedy to ruszyły prace budowlane.
Projekt został dofinansowany w kwocie blisko 2,5 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 Działanie 4.9 „Rozwój zasobów endogenicznych – odtwórstwo, rekonstrukcja obiektów i miejsc historycznych”. Całość realizowanej we współpracy z Gminą Rewal inwestycji to ponad 4,5 mln zł.
W zrekonstruowanych, urządzanych domostwach będą prezentowane wszelkie aspekty życia ludności Pomorza od XVII wieku aż po lata 70-te XX w. Powstała w Gminie Rewal całoroczna atrakcja turystyczna obok funkcji muzealnych będzie pełnić rolę lokalnego centrum kultury morskiej i integracji mieszkańców Wybrzeża Rewalskiego.
Co ważne rozpoczęty proces budowy wystawy stałej na wystawach w Parku Etnograficznym został mocno przyspieszony, dzięki przekazaniu przez Panią Aurelię Zrodowską kolekcji narzędzi połowowych i zbiorów marynistycznych od lat gromadzonych przez Jej zmarłego niedawno męża – Mirosława Zrodowskiego. Otwarte dzisiaj ekspozycje powstały także ze zbiorów członków Stowarzyszenia oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.
Liczne przemówienia okolicznościowe podsumowała prelekcja kpt. ż.w. Józefa Gawłowicza, pisarza marynisty, byłego dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie i w Słupsku, przewodniczącego szczecińskiego koła Związku Literatów Polskich, a przede wszystkim wielkiego Przyjaciela Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.
Część pierwszą zakończyło przekazanie podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w powstawanie Parku Etnograficznego. Wójt Gminy Rewal oprócz gratulacji i podziękowań dla Henryka Gmyrka za wieloletnie zaangażowanie na rzecz budowy Parku Etnograficznego wręczył również symboliczny klucz, jako symbol zakończonej inwestycji.
Następnie po poświęceniu przez księdza kanonika Józefa Czujko, proboszcza parafii pw. św. Stanisława BM w Niechorzu, otwarto ekspozycje w wiatraku, budynku wystawienniczym oraz w zrekonstruowanej chacie rybackiej, której pierwowzór znajdował się w dawnym Niechorzu.
Na zakończenie wykonano pamiątkową fotografię, a organizatorzy zaprosili uczestników uroczystości na pyszny rybacki poczęstunek i występ artystyczny Mariusza Zejmana Ściesińskiego. Przyrządzone na różne sposoby ryby morskie na długo pozostaną w miłej pamięci gości przybyłych do Niechorza.
Otwarty w Niechorzu Park Etnograficzny wypełnia białą plamę na skansenowej mapie Pomorza Zachodniego. Jest mocno wzniesionym sztandarem promocji kultury morskiej Wybrzeża Rewalskiego i całego regionu.