W sobotę, 18 maja Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Nadmorska Kolej Wąskotorowa zapraszają do Gryfic na kolejną edycję imprezy Nocny Pociąg do Muzeum, w ramach 14. Europejskiej Nocy Muzeów. Impreza odbędzie się na terenie Wystawy Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych i zaplecza Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, przy ul. Błonie 1 oraz w Muzeum Galerii Brama, przy ul. Wysoka Brama 2. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz.

Atrakcje
Już od godz. 17:00 będzie można odwiedzić Muzeum Galerię Brama i zobaczyć wystawę fotograficzną „Wędrówki Wyobraźni „autorstwa Krzysztofa Lachowicza.

Miłośnicy kolei wąskotorowych będą mogli za darmo odwiedzić wystawę starych parowozów oraz zobaczyć zaplecze Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – miejsce, które na co dzień nie jest udostępniane dla zwiedzających. Nadmorska Kolej Wąskotorowa udostępni również ręczną drezynę, która będzie za darmo przewozić uczestników imprezy.

Kolejną atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników Europejskiej Nocy Muzeów będzie mini-replika wąskotorowej lokomotywy parowej Px48, którą zaprezentuje Park Miniatur i Kolejek z Dziwnowa. Miniatura z Dziwnowa jest wiernym modelem polskiego parowozu Px48, produkowanego w latach 50-tych ubiegłego stulecia, ręcznie wykonanym z metalu w skali 1:6. Do miniaturowej lokomotywy dołączone są wagoniki, które mogą przewieźć nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe.

W programie sobotniej imprezy przewidziane są też występy artystyczne. Część artystyczną rozpocznie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Red Swing Low, z Gryfickiego Domu Kultury, a następnie na scenie wystąpi duet 2ManARMY, grający rockowe covery w akustycznych aranżacjach oraz znana szczecińska grupa bluesowa After Blues. Koncert poprowadzi Szymon Kaczmarek.

Dojazd dwoma pociągami
Na imprezę w Gryficach będzie można dojechać pociągiem specjalnym od strony Kołobrzegu oraz Nadmorską Koleją Wąskotorową z gminy Rewal.

Powitanie pociągów (ok. godz.19:55) odbędzie się na stacji w Gryficach przez gryficką orkiestrę dętą Red Swing Low, która następnie przeprowadzi uczestników do miejsca imprezy.

 

Odjazdy pociągu z kierunku Kołobrzeg:
POLREGIO Przewozy Regionalne

Kołobrzeg (odjazd 19:20) Kołobrzeg Stadion (19:24) Trzebiatów (19:41) Gryfice (przyjazd 19:55)

Powrót:

Gryfice (odjazd 22:30) Trzebiatów (przyjazd 22:49) Kołobrzeg Stadion (23:00) Kołobrzeg (23:11)

Zakup biletu u konduktora w pociągu. Cena promocyjna przejazdu (w obie strony) – 9 zł.

Odjazdy pociągu z gminy Rewal:
Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Pogorzelica (odjazd 17.45), Pogorzelica Sandra (17:50), Niechorze (17.55), Niechorze Latania Morska (17.58), Śliwin (18.09), Rewal (18.14), Trzęsacz (18.20) Karnice (18:39)

Powrót do gminy Rewal autokarem z miejsca imprezy ok. godz. 22:20, za okazaniem biletu promocyjnego.

Osoby z gminy Rewal, zainteresowane przejazdem na imprezę wąskotorówką prosimy o zgłaszanie swojego udziału mailowo na adres: kolej@rewal.pl, w celu zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc w autokarze. W temacie wiadomości prosimy o wpisanie hasła: „Noc Muzeów”.

Bilety, w promocyjnej cenie 10 zł, obejmującej przejazd koleją wąskotorową na trasie z Pogorzelicy do Gryfic oraz powrót autokarem, będzie można kupić u konduktora w pociągu.

Pierwszeństwo przejazdu będą miały osoby, które wcześniej potwierdzą swój udział.

Program
Początek zwiedzania: godz. 17:00

1. Zwiedzanie wystawy fotograficznej „Wędrówki Wyobraźni „autorstwa Krzysztofa Lachowicza w Muzeum i Galerii BRAMA (ul. Wysoka Brama 2) – do godz. 21.00

2. Zwiedzanie lokomotywowni, warsztatów Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej oraz przejażdżki drezyną wąskotorową (ul. Błonie 1) – do godz. 21.00

3. Zwiedzanie Wystawy Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych i nocny plener fotograficzny w podświetlonej scenerii wystawy ( ul. Błonie 2) – do godz. 23:00

4. Przejażdżki ręczną drezyną – baza Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej

5. Mała Lokomotywka – przejażdżki modelem parowozu Px48 z Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie – Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych

6. 20:00 – Powitanie pociągów na stacji kolejowej w Gryficach przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą RED SWING LOW i przemarsz do miejsca imprezy

7. 20:15 – Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej RED SWING LOW z Gryfickiego Domu Kultury

8. 20:45 – koncert zespołów „2 Man Army” i „AFTER BLUES”

9. 22:15 – zakończenie koncertu i przejście do autobusu lub pociągów powrotnych

Serdecznie zapraszamy!