burst

7 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące projektu Baltic Pipe.  Jest  to inwestycja mająca na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego na rynek europejski. Wybudowana infrastruktura (gazociąg podmorski) umożliwi transport gazu ze złóż w Norwegii na rynek duński i polski, a także do klientów z sąsiednich krajów.

Spotkanie zorganizowane zostało przez firmę GAZ-SYSTEM – polskiego operatora gazociągów przesyłowych. Naszą gminę reprezentował silny – 10 osobowy skład, w tym pięcioro radnych: Marzena Salamon, Barbara Kral, Dominka Winiarska-Chodziutko, Paweł Żoła i Jacek Domański.

Prezentacja składała się trzech części:  pierwsza  – ogólna, w której omawiano postęp i harmonogram prac nad tym projektem, druga dotycząca odcinka morskiego oraz trzecia, która opisywała część lądową w Polsce wraz z planowaną rozbudową sieci gazowej.

Obecnie rozpatrywane są trzy alternatywne trasy oraz trzy potencjalne miejsca wyjścia na ląd. Są to Gąski, Rogowo oraz ta, która nas najbardziej interesuje – Pogorzelica. Na korzyść naszej gminy przemawiają aspekty ekonomiczne: najkrótszy odcinek morski do wybudowania, najkrótszy dystans na lądzie do planowanej przepompowni w Płotach, uchwalony jeszcze na początku wieku plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniający taką instalację.

Pewnym ograniczeniem jest fakt, że pogorzelickie wydmy objęte są programem Natura 2000, który nakłada spore ograniczenia przy budowie wszelkiego rodzaju inwazyjnych instalacji. Najprostszą metodą wykonania wyjścia z morza na ląd rurociągu jest przekop otwarty, ale właśnie z uwagi na szczególny rodzaj wydm nie może być zastosowany w Pogorzelicy. W rachubę wchodzą dwie inne technologie: przewiert sterowany i mikrotuneling. Obydwie opierają się na wierceniu pod powierzchnią plaży i wydmy.

Jakakolwiek technologia nie zostanie użyta inwestor i wykonawca mają obowiązek przywrócić podłoże do stanu pierwotnego.   Ponadto ewentualne prace w okolicy plaży będą planowane poza sezonem letnim.

Ewentualna lokalizacja Baltic Pipe w Pogorzelicy dawałaby Gminie Rewal wyraźne korzyści podatkowe, budowle tego typu obciążone są 2% podatkiem od wartości.

Z uwagi na jej newralgiczny charakter inwestycja ta jest przedmiotem sz08czególnej uwagi zarówno władz państwowych jak i lokalnych. Proces przygotowania jest niezwykle czasochłonny dlatego ostateczną trasę rurociągu oraz tzw. miejsce lądowania czyli wyjścia rurociągu na ląd poznamy dopiero w II kwartale 2019 r.