W czwartek, 1 czerwca 2023 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza wszystkie dzieci na przejażdżki po wąskich torach. W tym wyjątkowym dniu, dzieci do 14. roku życia będą mogły skorzystać z biletu promocyjnego, w cenie 10 zł, za przejazd tam i z powrotem. Ponadto podczas wszystkich czwartkowych kursów na naszych milusińskich w pociągu czekać będzie sodka niespodzianka.
Choć oficjalny początek sezonu przewozowego Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej dawno już za nami, to mamy nadzieję, że tegoroczny Dzień Dziecka będzie pierwszym, mocnym akcentem rozpoczęcia nowej przygody z zabytkową kolejką. Przypomnijmy, że na nadmorskim szlaku wąskotorówki oprócz pięknych bałtyckich plaż i krajobrazów znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych, które naprawdę warto zobaczyć. Wybierając się na przejażdżkę kolejką, możemy tak zaplanować wycieczkę, żeby w ciągu jednego dnia odwiedzić jak najwięcej z nich. Dla ułatwienia wyboru uporządkowaliśmy atrakcje turystyczne według stacji kolejowych, zaczynając od miejscowości, najdalej wysuniętej na zachód.
- Trzęsacz.
- W niecałe 2 min. od stacji, posuwając się od stacji, w kierunku morza dotrzemy do kościoła neogotyckiego z 1880 roku. Budynek został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej i odbudowany w 2003 roku. W kościele znajduje się między innymi wczesnobarokowy ołtarz z 1673 roku, przeniesiony z ruin średniowiecznej świątyni na klifie.
- Tuż przy kościele znajduje się zespół pałacowo-folwarczny z początku XVII . Obecny budynek pałacowy pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku, gdy odbudowano go po kolejnym pożarze z 1768 roku. Na terenie posiadłości znajduje się park z zabytkowymi lipami drobnolistnymi, z których kilka rośnie po drugiej stronie murowanego ogrodzenia, ciągnącego się wzdłuż całej posesji.
- Kolejne ciekawe miejsce, warte polecenia to Muzeon – Multimedialne Muzeum Trzęsacza przy ul. Klifowej. W muzeum, które powstało w 2000 r., przy wsparciu nowoczesnych technologii poznamy historię ruin kościoła na klifie, znaczenie 15. południka, na którym leży Trzęsacz oraz odkryjemy tajemnicę Zielenicy, córki Neptuna, od której rozpoczęła się tragedia świątyni na klifie.
- Po odwiedzinach w Muzeonie przechodzimy pod ruiny średniowiecznego kościoła na klifie. Pierwsze udokumentowane wzmianki o istnieniu kościoła pojawiają się w 1331 roku. Legendy głoszą, że kościół zbudowano w odległości 1 800 m od klifu morskiego. Do naszych czasów przetrwał już tylko fragment południowej ściany świątyni. Pozostała część świątyni runęła do morza na skutek erozji klifowego brzegu. Kościół stał się symbolem walki człowieka z morskim żywiołem.
- Tuż przy ruinach znajduje się platforma widokowa, z której, z 20 -metrowej wysokości można sfotografować ostatnią ścianę kościoła, podziwiać morskie pejzaże lub po prostu zejść na plażę po ażurowych, stalowych stopniach.
- Rewal
- Jeśli chodzi rekreację i rodzinny wypoczynek, to Park Wieloryba w Rewalu jest z pewnością największa atrakcją tej miejscowości. Jest to również fantastyczne miejsce o charakterze edukacyjnym, w którym prezentowanych jest około 100 modeli ryb i ssaków morskich w oryginalnych rozmiarach. Główną atrakcją parku jest płetwal błękitny o długości 35 metrów. Park Wieloryba to również niezapomniana morska przygoda, którą możesz przeżyć na lądzie – miejsce, gdzie nie można się nudzić, pełne morskich stworzeń i piratów, a nawet żywych papug.
- Spacerując po Rewalu warto odwiedzić miejscowy kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu, wybudowany w latach 1976-1978. W kościele o bardzo ciekawym kształcie – z lotu ptaka przypomina serce, można zobaczyć zabytkowy drewniany ołtarz z umieszczoną centralnie postacią Madonny. Dzieło pochodzi z kościoła w Trzęsaczu, gdzie znajdowało się od początku istnienia owej świątyni, aż do momentu, gdy zostało poważnie uszkodzone podczas zawalenia się jednego ze sklepień w XVII wieku.
- Poruszając się od stacji w kierunku morza, w niecałe 10 min. dotrzemy do Placu Wielorybów. Według legendy w XVIII wieku tutejsi rybacy wyłowili z Bałtyku wieloryba. Ta opowieść stała się inspiracją dla Wiktora Szostały do stworzenia dwóch wielorybich szkieletów z wiecznie rdzewiejącego metalu, o wadze 10 i 5 ton.
- Tuż obok szkieletów wielorybów znajduje się platforma widokowa wraz z zejściem na plażę. Jest to nowoczesna betonowa konstrukcja, oddana do użytku w 2009 roku. Podest o wymiarach 19,5 na 15 metrów usytuowany jest na wysokości 12,5 metra n.p.m. Pod spodem znajduje się zaplecze ratowników WOPR.
- Niechorze Latarnia
- Zaledwie 8 min drogi pieszej od stacji dzieli nas od największej atrakcji turystycznej gminy Rewal. Jest nią oczywiście latarnia morska, która co roku przyciąga do Niechorza tysiące turystów. Latarnię wzniesiono w 1866 roku i jest to jedna z najpiękniejszych tego typu budowli nad polskim Bałtykiem. Z usytuowanego na wysokości 37 m tarasu widokowego można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na morze i malownicze okolice. U podnóża latarni znajduje ciekawa budowla z pocz. XX w. Jest nią opaska betonowa, wybudowana w celu zabezpieczenia przed abrazją brzegu klifowego.
- Obok latarni znajduje się Motylarnia- niezwykłe, a wręcz magiczne miejsce, gdzie można podziwiać żywe motyle egzotyczne w ich naturalnym środowisku. Motyle fruwają tu swobodnie. W Motylarni można poznać cykl życia tych owadów- zobaczyć, jak z poczwarki wykluwają się barwne motyle oraz poznać ich zwyczaje i sekrety.
- Park Miniatur Latarni Morskich, to kolejna, wspaniała atrakcja turystyczna, znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie niechorskiej latarni. Można tu odwiedzić wszystkie latarnie morskie polskiego wybrzeża w skali 1:10, w zaledwie 45 min. Oprócz misternie odwzorowanych modeli latarni morskich w niechorskim parku miniatur można również podziwiać miniatury pociągu Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej oraz wszystkich dworców kolejowych, położonych na terenie gminy Rewal.
- Niechorze centrum
- Zaledwie 8 min drogi pieszej zabierze nam dotarcie ze stacji kolejowej do Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Ekspozycje muzealne składają się z eksponatów pozyskanych od miejscowych rybaków i mieszkańców oraz ze zbiorów marynistycznych miejscowej szkoły podstawowej. Wśród nich znalazły się narzędzia połowowe, łodzie, okazy ryb, dokumenty oraz fotografie związane z rybołówstwem morskim i jeziorowym.
- Pogorzelica Sandra
- w obiekcie wypoczynkowym Sandra SPA, Niecałe 5 min drogi pieszej od stacji, bez względu na warunki pogodowe można skorzystać z wodnych atrakcji, udostępnionych również dla gości z zewnątrz. Kompleks basenowy oferuje: basen pływacki, basen do ćwiczeń, solankowy, basen „Dzika rzeka”, baseny termalne, basen z zimną wodą z wodospadem, jacuzzi, basen z gorącą wodą ze stanowiskami do masażu oraz wodną ścieżkę do masażu stóp. Na najmłodszych czeka również wiele atrakcji: na zewnątrz – wodny plac zabaw dla dzieci ze ścianą wspinaczkową, basen zewnętrzny ze „sztuczna falą”, basen „Wodna Dżungla” oraz 2 zjeżdżalnie: zakręcona (60 m) oraz pontonowa (130 m).
Nadmorska Kolej Wąskotorowa serdecznie zaprasza do odbycia pełnej wrażeń podróży wąskotorowym szlakiem nadmorskich atrakcji. A wszystkim milusińskim, tym małym i tym dużym, a także tym nieco starszym, którzy wciąż czują się dziećmi, w dniu ich święta życzy dużo radości, uśmiechu i pozytywnych emocji.