rzy pociągi: od strony Szczecina, Kołobrzegu i gminy Rewal przywiozły uczestników imprezy Nocny Pociąg do Muzeum, która już po raz czwarty odbyła się w przestrzeni Wystawy Nadmorskich Kolei Dojazdowych i zaplecza Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach. Wydarzenie, odbywające się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza, Burmistrza Gryfic -Andrzeja Szczygła oraz Wójta Gminy Rewal – Konstantego Tomasza Oświęcimskiego, zorganizowane zostało w ramach Europejskiej Nocy Muzeów przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, Nadmorską Kolej Wąskotorową oraz Gryficki Dom Kultury.

Przelotne burze w sobotnie popołudnie nie zniechęciły uczestników Nocy w Muzeów w Gryficach, którzy tłumnie odwiedzili Wystawę Pomorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach. Na gryfickim dworcu pasażerów pociągu z Kołobrzegu tradycyjnie powitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Red Swing Low”, pod dyrekcją Krzysztofa Malickiego oraz tancerki z Zespołu Piosenki i Ruchu „Tarantule” z Gryfickiego Domu Kultury. Po przybyciu do skansenu orkiestra dęta zaprezentowała się w kilku popularnych utworach muzycznych, zaaranżowanych na instrumenty dęte. Następnie na scenie pojawił się duet gitarowy 2ManARMY, w składzie: Paweł Urbaniak i Łukasz Szulborski. Muzycy przedstawili kilka rockowych coverów we własnych aranżacjach akustycznych, wśród których szczególną uwagę publiczności przykuł utwór „Biały Miś”, wykonany w stylu grupy Metalica. Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyło się zaplecze Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, gdzie można było zobaczyć elementy zabytkowego taboru kolejowego oraz obejrzeć sprzęt, wykorzystywany przy codziennym serwisie wąskotorówki. Tak jak w poprzednich latach największą popularnością cieszyły się przejażdżki drezyną oraz miniaturowym pociągiem, który dotarł na imprezę z Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie.

 Na zakończenie programu na scenie pojawił się duet gitarowy After Blues, który od lat związany jest z gryficką Nocą Muzeów. Szczecińscy muzycy: Leszek Piłat  i Waldemar Baranowski, oprócz tego, że grają na gitarach i śpiewają, obsługują stopami instrumenty perkusyjne, uzyskując w ten sposób pełne, bluesowe brzmienie. Zespół wystąpił w recitalu, złożonym z własnych kompozycji oraz w aranżacjach standardów bluesowych, perfekcyjnie wpisujących się w atmosferę gryfickiego skansenu. Całość dopełniła perfekcyjna iluminacja świetlna, która tuż po zapadnięciu zmroku w magiczny sposób wydobyła piękno zabytkowych lokomotyw, wykorzystywanych przed laty przez Gryfickie Koleje Dojazdowe.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom i instytucjom za pomoc przy organizacji imprezy oraz Przewozom Regionalnym POLREGIO, za uruchomienie pociągów specjalnych ze Szczecina i Kołobrzegu.