Do 10 lutego 2025 roku zapraszamy do nadsyłania propozycji referatów na II Konferencję Muzeów i Operatorów Tras Kolei Wąskotorowych, która odbędzie się w Pogorzelicy (Gmina Rewal), w dniach 19– 21 maja 2025 r.

Propozycje tematów prosimy nadsyłać drogą mailową do Sekretarza Konferencji – Pawła Pawłowskiego: ppawlowski@rewal.pl. Prosimy o zamieszczenie w mailu następujących informacji: imię i nazwisko, afiliacja, adres e-mailowy, tytuł referatu, krótki abstrakt (do 1000 znaków ze spacjami). Informacja o przyjętych referatach zostanie rozesłana na początku marca 2025 r. Wówczas przekażemy także informacje o programie, finansowaniu konferencji i noclegach.

Informacje o wydarzeniu

Tytuł konferencji: II Konferencja Muzeów i Operatorów Tras Kolei Wąskotorowych
Termin: 19– 21 maja 2025 r.
Miejsce: Ośrodek Szkoleniowo – Wypoczynkowy Lasów Państwowych „Bażyna” w Pogorzelicy.
Organizatorzy konferencji: Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o., Gmina Rewal oraz Stowarzyszenie Muzeów Sztuki Inżynieryjnej.

Noclegi dla uczestników: Istnieje możliwość zakwaterowania uczestników konferencji w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym Lasów Państwowych „Bażyna”, przy ul. Wojska Polskiego 15 w Pogorzelicy. Organizatorzy imprezy wynegocjowali z właścicielem obiektu możliwość zakwaterowania z wyżywieniem w atrakcyjnych cenach.  

 

Celem konferencji będzie próba odpowiedzi na pytania:

  1. Jak realizować zadania, dotyczące opieki nad zabytkami techniki kolejowej, historycznymi liniami kolejowymi oraz szeroko rozumianym dziedzictwem kolejowym?
  2. Czy w okresie ostatniego ćwierćwiecza dokonała się w tym obszarze znacząca zmiana, a jeśli tak, to na czym ta zmiana polega i co ją spowodowało?

Muzea o profilu kolejowym stanowią platformę spotkań nie tylko dla szeroko rozumianej publiczności, ale przed wszystkim dla licznej grupy miłośników kolei: modelarzy, hobbystów i pasjonatów skupionych w licznych stowarzyszeniach.

Odpowiedzią na zainteresowanie dla coraz prężniej funkcjonującej grupy muzeów kolejowych może być stworzenie struktury rzecznictwa i monitoringu sytuacji całej branży działającej wokół upowszechniania i promocji dróg żelaznych. Spotkanie ma zwrócić uwagę na  potrzebę poprawy warunków działania organizatorów i twórców prywatnych, społecznych muzeów, kolekcji, czy galerii kolejowych. Zasadniczym celem jest konsolidacja środowiska muzealników i pasjonatów kolei w Polsce oraz tworzenie formuły współpracy, pozwalającej na wspólne rozwiązywanie problemów i rozwijanie muzealniczych działalności.

W ciągu trzech dni trwania konferencji odbędą się debaty nad problematyką ochrony zabytków kolejowych, rozwoju muzeów historycznych o profilu kolejowym oraz ich miejsca w strategiach promocji miast i regionów.

Będzie to już druga edycja konferencji, organizowanej przez rewalski samorząd w oparciu o doświadczenia dot. przejęcia i uratowania przed zniszczeniem historycznej linii Gryfickiej Kolei Dojazdowej. Inwestycja, jaką była rewitalizacja linii kolejowej, taboru oraz zabytkowych dworców, doprowadziła do wygenerowania ogromnego zainteresowania dziedzictwem techniki kolejowej w Gminie Rewal.

To ogromne zainteresowanie zrewitalizowaną zabytkową koleją wąskotorową, której operatorem jest obecnie gminna spółka Nadmorska Kolej Wąskotorowa Sp. z o.o. ma swoje odzwierciedlenie w ilości przewiezionych pasażerów- średnio 150 tys. osób rocznie.

Rewalska konferencja, zainicjowana w zeszłym roku przez Pawła Pawłowskiego, pełnomocnika Wójta Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego, adresowana jest do szerokiego środowiska osób związanych z muzealnictwem kolejowym, ze szczególnym uwzględnieniem tras wąskotorowych, edukacją historyczną i upowszechnianiem dziedzictwa architektury i techniki kolejowej. Podobnie jak w roku ubiegłym, konferencja będzie miała zasięg międzynarodowy. Swój udział potwierdzili już miłośnicy kolei z niemieckiej gminy partnerskiej Putbus. Zapoczątkowana w 2024 roku współpraca Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej  z Rugijską Koleją Wąskotorową przekłada się bezpośrednio na udział przy realizacji wspólnego projektu, w ramach programu współpracy transgranicznej Interreg VI A.

W tym roku tematem wiodącym konferencji będzie problematyka nowych perspektyw w muzealnictwie, związanych z gromadzeniem, ochroną i upowszechnianiem zbiorów oraz sieciowanie działań i budowanie koalicji na rzecz dziedzictwa techniki.

Zamierzeniem organizatorów jest konsolidacja środowiska muzealników i operatorów tras kolei wąskotorowych i zwrócenie uwagi na perspektywy dot. wykorzystania środków pomocowych Unii Europejskiej w zakresie ochrony i udostępniania dziedzictwa kolejowego. Pragniemy także wspólnie zaprezentować scenariusze, strategie i przewidywania, uwzględniające rolę zabytków w rozwoju społeczeństw oraz możliwości odpowiadania na wyzwania współczesności.

Główne zagadnienia:

  1. Dobre praktyki w muzealnictwie kolejowym – prezentacja muzeów kolei wąskotorowych oraz tras kolejowych działających na terenie Polski. Prezentacja zrealizowanych i planowanych projektów z zakresu inwestycji, organizacji wystaw, konserwacji muzealiów, prowadzenia programów badawczych i edukacyjnych w muzealnictwie kolejowym.
  2. Bezpieczeństwo i ochrona zbiorów– problematyka związana z gromadzeniem, ewidencją, przechowywaniem, konserwacją, udostępnianiem, transportem muzealiów oraz potencjalnymi zagrożeniami dla instytucji kultury – m.in.  kradzieże, terroryzm, wojna, pożar, epidemie. Pragniemy poruszyć tematy ważne zarówno dla muzealników, jak i służb walczących z przestępczością przeciw zabytkom.
  3. Edukacja i komunikacja z odbiorcą – poruszymy tematykę prowadzenia zajęć w oparciu o upowszechnianie techniki i historii powszechnej. Pragniemy zwrócić uwagę na reakcję muzeów na potrzeby odbiorców i utrzymania ciągłości komunikacji z publicznością. Poruszymy zagadnienia dostępności oferty muzealnej dla różnych grup odbiorców.

Celem konferencji jest również integracja środowiska muzealników kolejowych oraz operatorów tras kolei wąskotorowych w Polsce, upowszechnianie dziedzictwa techniki, wymiana doświadczeń pomiędzy muzeami państwowymi, samorządowymi i prywatnymi – społecznymi, profesjonalizacja środowiska muzealników oraz prezentacja dobrych praktyk w muzealnictwie.

Zapraszamy do wzięcia udziału i naszym wydarzeniu oraz do zgłaszania swoich referatów.

W imieniu organizatorów
Konstanty Tomasz Oświęcimski
Wójt Gminy Rewal

Dokumenty do pobrania

Formularz-zgloszeniowy-II-Konferencja-Muzeow-i-Operatorow-Tras-Kolei-Waskotorowych-2025.docx

Regulamin-II-Konferencji-Muzeow-i-Operatorow-Tras-Kolei-Waskotorowych-2025.pdf

Komunikat-nr-1.-II-Konferencja-Muzeow-i-Operatorow-Tras-Kolei-Waskotorowych-2025.pdf