
15 lipca 2025 r. minie 615 lat, od Bitwy pod Grunwaldem. Bitwa, która miała miejsce w 1410 roku, była jedną z największych w historii średniowiecznej Europy i zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich nad Krzyżakami.
Bitwa pod Grunwaldem stoczona została 15 lipca 1410 roku pomiędzy siłami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego a armią Państwa Zakonu Krzyżackiego. Zwycięstwo w tej bitwie odniosły siły polsko-litewskie, co miało ogromne znaczenie dla dalszych losów Polski i Litwy, a także dla układu sił w Europie Środkowej.
Co roku, w rocznicę bitwy, odbywają się uroczystości i inscenizacje na Polach Grunwaldu, przyciągając liczne tłumy rekonstruktorów i widzów. Obchody te są okazją do przypomnienia historii i kultywowania tradycji rycerskich. W odległym, nadmorskim Pobierowie na rubieżach Rzeczypospolitej, także pamiętamy o tym zwycięstwie, szczególnie na ulicy Grunwaldzkiej.
Z tej okazji zapraszamy Państwa we wtorek 15 lipca 2025 r. do Pobierowa na koncert Orkiestry wojskowej ze Świnoujścia i wspólny przemarsz z muzykami w marynarskich mundurach ulicą Grunwaldzką ( start o godz. 18.00 na wysokości ul. Wojska Polskiego).
Przemarsz zakończy się przy remizie strażackiej w Pobierowie koncertem i musztrą paradną.
Trasa przemarszu: ul. Grunwaldzka ( start na wysokości ul. Wojska Polskiego ) skręt w lewo na ulicę Mickiewicza i dalej w kolejną przecznicę w ulicę Zgody na koncert na placu przed Centrum Ratownictwa i remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Pobierowie.
Zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania grunwaldzkiej wiktorii 15 lipca 2025 r.o godz. 18.00 w Pobierowie.
Mile widziane akcenty biało czerwone. Wstęp wolny!
Konstanty Tomasz Oświęcimski
Wójt Gminy Rewal
Zgodnie z definicją wici to starodawny sposób zwoływania rycerzy na wyprawę wojenną. Na wiele dni, a czasem tygodni przed wyruszeniem na wojnę, w progu każdego z możnych panów rycerzy, stawiał się posłaniec, który wręczał mu stosowny symbol. Początkowo były to pęki łoziny lub powrozów rozsyłane przez króla do najważniejszych urzędników w regionie (wojewodów, starostów, kasztelanów), którzy dalej przekazywali je swoim podwładnym za pomocą posłańców, używając systemu sztafetowego. Pęki powrozów były symbolem kary na uchylających się od powinności. Z czasem wici przybrały formą dekretu lub listu wysyłanego z państwowej kancelarii.