Populacja foki pospolitej zwanej potocznie psem morskim nie przekracza w Bałtyku 600 – 800 osobników. Mając na uwadze powierzchnię Bałtyku wynoszącą 377 000 km² oraz szacowaną liczbę fok, łatwo przeliczyć, że statystycznie na 600 km² przypada jedna foka. Mimo tego, że w skali globalnej jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków, wyjątek stanowią trzy niewielkie populacja żyjące u wybrzeży Grenlandii, Hokkaido i Morza Bałtyckiego. Zwierzęta te, zostały przetrzebione przez choroby oraz działalność człowieka. Jeszcze 20 lat temu uważane były za „pasożyty”, których należy się pozbyć. Z kilku tysięcy sztuk żyjących w Bałtyku na początku ubiegłego wieku, populacja foki pospolitej pod koniec wieku, skurczyła się do 500 sztuk, będąc na granicy wymarcia.

Obecnie dzięki wysiłkowi ludzi populacja foki pospolitej jak i dwóch pozostałych gatunków fok występujących w Bałtyku (foki szarej i foki obrączkowanej) systematycznie wzrasta. Możemy pomóc przetrwać im wspólnie. Nie pozwólmy, by nasze dzieci oglądały foki w książkach lub na monitorach komputerów. Foki pojawiają się na polskich plażach coraz częściej, dlatego :

Gdy spotkasz fokę:

  • Nie zbliżaj się i nie namawiaj dzieci do głaskania! Foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć! Foka ma typowe uzębienie drapieżnika. Może też być nosicielem wielu groźnych chorób.
  • Pozwól foce wyjść na brzeg!  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody. Nie polewaj foki wodą, nie przeganiaj jej z plaży. Foki wychodzą na brzeg, żeby wysuszyć futro, i zregenerować siły.
  • Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer Błękitnego Patrolu działającego na terenie naszej gminy pod numer 785 855 945.

Pamiętaj!

  • Foka to nie maskotka. To dzikie zwierzę , które czuje strach i niepokój jeżeli zbyt blisko podejdziesz.
  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Szanujmy to i szacunku uczmy nasze dzieci oraz współtowarzyszy!
  • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie podskakuj, nie wymachuj ręcznikiem, nie zaganiaj do wody. Nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom. Nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu !
  • Nie dokarmiaj ! Nie podrzucaj foce kanapek, resztek ryb i frytek. Foki są doskonałymi myśliwymi. Żerują zazwyczaj w nocy. Ich stan pozwól ocenić ekspertom.

PAMIĘTAJ!

Wszystkie gatunki fok są ustawowo objęte w Polsce ścisłą ochroną!
Każdy, kto zakłóca im spokój łamie prawo!