Festiwal gitarowy w Trzęsaczu odbywa się nieprzerwanie od 2005 roku, prezentując rokrocznie kunszt artystyczny największych wirtuozów muzyki gitarowej z całego świata. W czasie długiej historii festiwalu usłyszeć można było artystów z Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Indii, Japonii, Niemiec, Peru, Polski, Rosji, Serbii, Słowacji, Ukrainy, Wenezueli i Włoch.

O niewątpliwej popularności wydarzenia świadczy ogromne zainteresowanie publiczności, która w dniach festiwalu tłumnie odwiedza kościół neogotycki w Trzęsaczu. To właśnie wyjątkowy i kameralny klimat tej świątyni organizatorzy docenili, wybierając niewielki kościołek na miejsce muzycznej uczty dla ducha. Nad całością przedsięwzięcia czuwał niezastąpiony Cezary Strokosz, inicjator, dyrektor artystyczny i współorganizator festiwalu, tworzący jego fantastyczną, rodzinną atmosferę.

XII już festiwal rozpoczął się 19 czerwca 2014 r. w Boże Ciało i zakończył się późnym wieczorem w sobotę 21 czerwca. Gwiazdą tegorocznego festiwalu był gitarowy sekstet pochodzącej z Japonii największej orkiestry gitarowej świata Niibori Guitar. Japońscy artyści zainaugurowali festiwal, dając 19 czerwca niesamowity koncert. Drugiego dnia festiwalu wystąpił wybitny japoński gitarzysta, Joshimasa Joshida, który zagrał między innymi kompozycje Cezarego Strokosza. Tego dnia zobaczyć można było również występ zdolnej, młodej flecistki Natalii Mojsiejuk. Przez trzy dni trwania festiwalu odbywały się warsztaty prowadzone przez mistrzów w osobach światowej klasy gitarzysty i kompozytora Marka Pasiecznego z Wielkiej Brytanii oraz muzyków z japońskiego sekstetu. Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia były przesłuchania konkursowe, które pozwoliły wyłonić najzdolniejszych młodych gitarzystów. Młodzi adepci muzyki gitarowej zaprezentowali się ostatniego dnia festiwalu w czasie koncertu laureatów, na którym otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody, związane oczywiście z ich największą pasją, jaką bez wątpienia jest muzyka. Oceny kunsztu wykonawców, którzy wzięli udział w konkursie dokonało jury w składzie: przewodniczący Zbigniew Dubiella, Mirosław Drożdżowski, Hanna Kowalik, Witold Kozakowski, Marek Pasieczny oraz jurorzy z Japonii Kazuyuki Terda i Yoshimasa Yoshida. Wykonawcy podzieleni byli na trzy grupy solistów oraz dwie grupy duetów.

W I grupie solistów (urodzeni po 31 grudnia 2002 r.) miejsce I zajęły aż trzy osoby: Zuzanna Bonarska z Augustowa, Maja Magiera z Malborka oraz Mikołaj Woźniak z Zielonej Góry. Miejsce II zajęły również trzy osoby: Nel Maślanka z Wrocławia, Dorota Perczyńska z Jarosława oraz Tymon Zieliński z Poznania. Miejsce III otrzymała Julia Kapka z Żar.

W grupie II solistów (urodzeni po 31 grudnia 1999 r.) Miejsce I otrzymał Kacper Dworniczak z Poznania. Miejsce II zajęły dwie osoby Szczepan Greszel z Opola oraz Jakub Mazur ze Szczecina. Miejsce III ex eaquo zajęli Damian Bojanowski z Elbląga oraz Anna Kolbusz z Rybnika. W grupie III solistów (urodzeni po 31 grudnia 1994 r.) I miejsce zajął Tomasz Radziszewski z Zielonej Góry. Na II miejscu ex eaquo znaleźli się Ilona Skowrońska z Jarosława oraz Antoni Tomaszewski z Wrocławia. Miejsce III zajęło aż 5 osób wśród których znaleźli się Wojciech Chomicz z Warszawy, Patrycja Kawalec z Lublina, Magdalena Rosińska z Kalisza, Radosław Wieczorek z Katowic oraz Maciej Zieliński z Łodzi. Soliści prezentowali bardzo wyrównany poziom, o czym świadczą decyzje jury.

W grupie I duetów obejmującej uczniów szkół muzycznych I stopnia oraz społecznych form nauczania miejsce I zajęli ex eaquo Wojciech Kurdybacha i Maciej Szkaradowski z Oleśnicy oraz Kacper Dworniczak i Tymon Zieliński z Poznania. W tej kategorii nie przyznano drugiego miejsca. Na miejscu III ex eaquo znaleźli się Zuzanna Bonarska i Maja Kozłowska z Augustowa, Martyna Omachel i Maja Rynkiewicz z Koszalina oraz Jan Myszka i Adam Winnicki z Warszawy. W grupie II duetów obejmującej uczniów szkół muzycznych II stopnia na miejscu I znalazły się Maria Korzeniowska oraz Zuzanna Dulęba z Sanoka. Miejsce II jak w poprzednim przypadku nie zostało przyznane. Na miejscy trzecim uplasowały się cztery duety: Michał Guzik i Natalia Tańska z Gdyni, Karol Konecki i Magdalena Rosińska z Kalisza, Daniel Guillen i Radosław Wieczorek z Kawic oraz Paulina Korzeniowska i Kinga Półtorak z Żagania.

Jury przyznało również najważniejsze nagrody festiwalu wśród których dwie: Zaproszenie do wykonania recitalu na VIII warsztatach letnich w Jedlinie Zdroju oraz specjalnie skomponowany przez Marka Pasiecznego utwór otrzymał Kacper Dworniczak. Kolejną nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Mirosława Drożdżowskiego otrzymał Szczepan Greszel. Nagrodę dla Największej Nadziei Festiwalu otrzymał duet Maria Korzeniowska i Zuzanna Dulęba. Grand Prix Festiwalu zdobył Kacper Dworniczak tym samym otrzymując gitarę lutniczą o wartości 10 tysięcy złotych, którą ufundował Tomasz Król.