Z okazji ferii zimowych Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu przygotowało dla dzieci i młodzieży szkolnej specjalną atrakcję – każdy uczeń z gminy Rewal będzie mógł w tym okresie zwiedzać je bezpłatnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na nową wystawę, jaka pojawiła się w muzeum. Poświęcona jest historii polskich dipisów z Lubeki.

Tematyka wystawy przygotowanej przez Książnicę Pomorską ze Szczecina i wypożyczonej do końca lutego naszemu muzeum jest bardzo rzadko poruszana przez nauczycieli historii czy publicystów. Stąd pomysł, aby dotrzeć z jej przesłaniem do młodych ludzi. Kim byli dipisi? To określenie pochodzące z języka angielskiego oznaczające osoby cywilne, które w wyniku wojny znalazły się poza swoim państwem i chcą wrócić do kraju albo znaleźć nową ojczyznę, lecz nie mogą tego samodzielnie uczynić. Dotyczyło to głównie robotników przymusowych, więźniów obozów koncentracyjnych oraz pacjentów szpitali.

Wystawa w niechorskim muzeum skupia się na przeżyciach polskich robotników przymusowych, którzy zostali w czasie II wojny światowej przesiedleni na tereny Szlezwiku-Holsztyna. Pokazuje warunki, w jakich przebywali, oraz z jakimi trudnościami się zetknęli, gdy próbowali wrócić do Polski. Wydaje się, że warto wykorzystać okres ferii, aby poznać historię polskich dipisów. Muzeum w Niechorzu jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10-16.