W niedzielę 8 września 2024 r., zgodnie z wieloletnią tradycją, odbyło się w Śliwinie, najstarszej, a zarazem jedynej w Gminie Rewal miejscowości o charakterze rolniczym, doroczne święto plonów. Uroczystość, zorganizowana w świetlicy wiejskiej z inicjatywy Aleksandry Ginalskiej, przy współpracy z lokalnym Kołem Gospodyń oraz Radą Sołecką Śliwina,  była podziękowaniem Bogu i Matce Boskiej za szczęśliwe i owocne plony.

Mimo, że ze względu na trwającą kompleksową przebudowę ulic w Śliwinie, uroczystości miały charakter kameralny, nie przerwano ciągłości trwania dożynkowych spotkań. Nie zabrakło też okazałego wieńca dożynkowego, wykonanego przez Panią Ginalską z roślin, zebranych z pól i łąk wokół Śliwina.

Po mszy świętej, celebrowanej wspólnie przez księdza Krzysztofa Przybyło, proboszcza  parafii Najświętszego Zbawiciela z Rewala oraz księdza Piotra Filipowskiego wikariusza rewalskiej parafii, odbyła się biesiada dożynkowa. Podczas kameralnego spotkania uczestnicy święta plonów podzielili się chlebem podkreślając, że stanowimy jedną wspólnotę, która zawsze powinna dążyć do tego, aby nigdy nie zabrakło na naszych stołach tego największego skarbu, jakim jest chleb.

Zgromadzonym przy dożynkowym stole biesiadnikom, wśród których znaleźli się byli i obecni członkowie Rady Sołeckiej, przewodniczyła pani  Joanna Lewicka, sołtys Śliwina, a zarazem radna Gminy Rewal. Pani sołtys podkreśliła, jak ważne dla rolników oraz całej lokalnej społeczności naszej gminy jest budowanie sąsiedzkiej wspólnoty, opartej na współpracy i wzajemnym zrozumieniu.

Warto przypomnieć, że pierwsze dożynki po zakończeniu II wojny światowej w Śliwinie odbyły się w 1947 roku. Organizowała je wraz z młodą społecznością wsi Pani Amelia Kępińska. Jako, że większość ówczesnych mieszkańców pochodziła z Kujaw, nie zabrakło pieśni i tańców z tego regionu Polski. Przez wiele kolejnych lat dożynki w Śliwinie organizowała Pani Kępińska, a po jej śmierci rolę tę przejęła córka Aleksandra.

Mamy nadzieję, że tradycja dożynek w naszej gminie nigdy nie zaniknie i zawsze będzie podkreślać bogate dziedzictwo kulturowe naszego regionu.