„Czy mówisz po polsku?” Letnia zabawa z językiem polskim od lat pięciu do dziewięćdziesięciu… 18.07.2014 w Pobierowie na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i ul. Mickiewicz odbędzie się cykl spotkań ze znawcami polszczyzny, prowadzony pod hasłem „Czy mówisz po polsku?”.

Będą to całodzienne wydarzenia, podzielone na dwie części, w których wezmą udział wybitni językoznawcy, znani felietoniści, artyści oraz autorzy książek dla dzieci i młodzieży. Pierwszą część, przeznaczoną dla dzieci, poprowadzi dr hab. Agnieszka Frączek – która w swoich zabawnych wierszach rozprawia się z błędami językowymi, oraz Barbara Kosmowska – autorka nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży. Będzie to wesoła lekcja języka polskiego oraz spotkanie z bohaterami literackimi. W drugiej części zobaczymy i usłyszymy niezrównanego prof. Jerzego Bralczyka w rozmowie z felietonistą Michałem Ogórkiem. Dowcip, erudycja i finezja językowa – to cechy tego tandemu, który z pewnością ożywi każdą publiczność. Kolejne spotkania organizatorzy zaplanowali z aktorką Teatru Narodowego, znaną z ról filmowych i telewizyjnych – Sławomirą Łozińską, oraz doskonałą lektorką Krystyną Czubówną. Obie prelegentki przeczytają wybrane przez siebie fragmenty z polskiej literatury współczesnej. W tej części wystąpi też, prowadząc spotkanie w formie quizu, dr hab. Katarzyna Kłosińska, autorka popularnej audycji„Co w mowie piszczy” Programu Trzeciego Polskiego Radia. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Zatrzymać Czas”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014. Jego głównym celem jest rozwijanie edukacji obywatelskiej i kompetencji społecznych poprzez promowanie właściwych postaw językowych i popularyzację kultury języka polskiego.

 

PROGRAM

10.00 – 13.00 I CZĘŚĆ

10.00 – 11.00
BYK JAK BYK / dr hab. Agnieszka Frączek
dzieci 7 – 12 lat
Prowadząca tropi byki, czyli te najczęściej popełniane błędy językowe. Tę poważną wiedzę autorka ilustruje niepoważnymi (pozornie!) wierszami. Chętnie też odpowiada na wszystkie pytania. Scenariusz spotkania obejmuje: lekturę kilku wybranych wierszy i rozmowę o nich, rozmowę
o najczęstszych błędach językowych (*co tam pisze, *półtorej metra, *100 gram, *13 październik, w roku *dwutysięcznym czternastym etc.)

11.00 – 12.00
ZABAWY ZE SŁOWAMI / dr hab. Agnieszka Frączek
dzieci 5 – 10 lat
Prowadząca tłumaczy, posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy i przysłowia: wspólnie z dziećmi poszukuje wyrazów wieloznacznych. Wpuszcza słuchaczy w maliny, nabija
w butelkę i wyprowadza w pole. A wszystko po to, by zachęcić do większej dbałości o polszczyznę, uwrażliwiać na nią.

12.00 – 13.00
SEZON NA ZIELONE KASZTANY / Barbara Kosmowska
spotkanie z autorką książek dla dzieci
Pisarka oprowadzi po świecie bohaterów literackich i opowie o swojej najnowszej powieści „Sezon na zielone kasztany”. Jak długą smycz można upleść z miłości? Czy warto być fizią kartoflanką? I czemu tak wiele zależy od jednej czekoladowej krówki? Książka aż iskrzy od ważnych pytań.

16.00 – 19.00 II CZĘŚĆ

16.00 – 17.30
ROZMOWY O JĘZYKU POLSKIM / Prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek
Starcie tytanów inteligencji, dowcipu i finezji językowej. Obaj, w rozmowach prowadzonych w lekkiej formie pastwią się nad sobą, przeszłością, współczesnością i oczywiście – nad językiem.

17.30 – 18.00
„DOM NA KLIFIE” Moniki Szwaji / Sławomira Łozińska
Aktorka przeczyta fragmenty nowej powieści jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek.
W typowych romansach zawsze jest tak: Ona spotyka Jego (lub On Ją), potem się zakochują, coś im przeszkadza, ale w końcu odbywa się wesele i „żyją długo i szczęśliwie”. W „Domu na klifie” zawarcie małżeństwa jest potrzebne ze względów praktycznych. Książka nie tylko tym zaskakuje.

18.00 – 18.30
JAKIE DUSZKI SĄ W PODUSZCE, CZYLI O ZASKAKUJĄCYCH LOSACH SŁÓW / dr hab. Katarzyna Kłosińska
Spotkanie w formie quizu, w którym prowadząca zadaje pytania dotyczące nieoczywistego
i zaskakującego pochodzenia różnych słów i ich rozwoju znaczeniowego.

SŁOWA Z MOJEGO DOMU / dr hab. Katarzyna Kłosińska

Spotkanie ma pokazać bogactwo polszczyzny używanej przez ludzi należących do różnych pokoleń i pochodzących z różnych części kraju. Opisana tu zabawa pokazuje także potencjał tkwiący
w gwarach oraz uczy tolerancji na inność.

18.30 – 19.00
POLSKA PROZA / Krystyna Czubówna
Ulubiona lektorka Polaków i utytułowana laureatka konkursu Mistrz Mowy Polskiej, przeczyta fragmenty prozy z wybranych przez siebie utworów literackich. Najlepsza literatura w mistrzowskiej interpretacji.