Polskie wybrzeże słynie z pięknych latarń morskich. Obecnie nad brzegiem Bałtyku znajduje się ok. 17 latarni dostępnych dla turystów. Znaczenie tych punktów nawigacyjnych jest tak wielkie, że poświęcono im święto, Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich obchodzony tradycyjnie w trzecią niedzielę sierpnia.

Oczywiście poprawne działanie latarni nie byłoby możliwe bez latarników, jednego z najbardziej nieodgadnionych i najmniej znanych zawodów. Latarnie morskie mają za zadanie wskazywać bezpieczną drogę do portu wszystkim jednostkom pływającym po morzach i oceanach, a praca latarnika, dbającego o nieprzerwane działanie światła na wieży latarni należy do niezwykle ciężkich. Dawne punkty nawigacyjne nie przypominały solidnych, dumnie górujących nad okolicą dzisiejszych latarni morskich. Na początku były to płonące na wzgórzach ogniska, później często nieosłonięte przed wiatrem i deszczem kamienne wieże, które opalano tonami węgla lub olejem. 17 sierpnia w Niechorzu u stóp latarni morskiej odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich w czasie których Prezes Stowarzyszenia Latarni Morskich Pani Małgorzata Rajchowiak dokonała odsłonięcia tablicy upamiętniającej wszystkich latarników pracujących na niechorskiej latarni. Dodatkowo odbyły się animacje dla dzieci z piratami „Morska Przygoda”, konkursy dla rodzin, bezpłatne zwiedzanie latarni morskiej oraz ognisko z kiełbaskami i pysznymi bułkami ze śledziem.

Najważniejszym punktem tego dnia był „II Bieg latarnika” na szczyt latarni w którym do pokonania było 208 schodów. Uczestnicy biegu startowali w trzech kategoriach: Dzieci do lat 15, Kobiety i Mężczyźni. W kategorii „Dzieci do lat 15” wystartowało 17 zawodników w wieku od 7 do 15 lat. Miejsce pierwsze wśród dzieci zajął Dominik Szałach z Krakowa osiągając czas 0:41:59, na miejscu II uplasował się Dariusz Kegel z Poznania z czasem 0:41:69, zaś miejsce III zyskał Tomasz Trzebny z Tyńca Małego uzyskując czas 1:04:99. W kategorii „Kobiety” wystartowało 13 zawodniczek wśród których najlepsza okazała się Dorota Dudziak z Krakowa osiągając czas 0:48:86. Ma miejscu drugim znalazła się Beata Semczuk z Poznania z czasem 1:00:26, a na miejscu III Magdalena Żmuda z Głogowa uzyskując czas 1:00:57. W kategorii „Mężczyźni” udział wzięło 21 zawodników. Rekordowy czas uzyskał Jan Huk ze Stargardu Szczecińskiego zawodowy strażak, który wbiegł na szczyt latarni w 38:99. Miejsce II zajął Przemysław Madejski z Białogardu z czasem 39:03, a miejsce III Piotr Sitek z Gorzowa Wielkopolskiego z 41:13.

Uczestnicy biegu dostali pakiet startowy w postaci wody i pożywnego batonika by zyskać trochę energii po wyczerpującym biegu. Wygrani otrzymali puchary i medale oraz gadżety gminy Rewal, które wręczył Pani Małgorzata Rajchowiak wraz z pracownikami Centrum Informacji Promocji i Rekreacji.