XVI Konwój Pomocników Św. Mikołaja

🎅✨ Podziękowania za XVI Konwój Pomocników Świętego Mikołaja w Gminie Rewal! ✨🎅 
Drodzy Mieszkańcy, Przyjaciele i Wszyscy, którzy przyczynili się do sukcesu XVI Konwoju Pomocników Świętego Mikołaja! 🌟 
Serdeczne podziękowania kierujemy do: 
🙏 Sołtysów i Rad Sołeckich z wszystkich miejscowości naszej gminy – za nieocenioną pomoc w organizacji i zaangażowanie.
🚓 Straży Gminnej, Straży Granicznej, OSP Pobierowo i OSP Niechorze, 36 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Mrzeżynie oraz Policji – za wsparcie logistyczne, bezpieczeństwo i niezawodną współpracę. 
👨‍👩‍👧‍👦 Rad Rodziców z Pobierowa, Rewala i Niechorza
👵👩‍🍳 Kół Emerytów oraz Kół Gospodyń Wiejskich – za wsparcie w tworzeniu rodzinnej, świątecznej atmosfery. 
🚂 Pracowników Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – za wyjątkową oprawę i magię podróży w stylu świątecznym. 
⚽ Pracowników obiektów sportowych – za pomoc techniczną. 
🏢 Pracowników Urzędu Gminy oraz Wodociągów – za zaangażowanie w każdy szczegół, który przyczynił się do sukcesu tego wydarzenia. 

Wasza pomoc, pasja i serce włożone w organizację tego wyjątkowego wydarzenia to dowód na to, że wspólnie możemy stworzyć coś naprawdę pięknego! 🎁 Razem udało nam się dostarczyć świąteczną radość do każdej miejscowości w naszej gminie i wywołać uśmiechy na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych. 
Dziękujemy, że jesteście z nami! ❤️ 

#GminaRewal #KonwójŚwiętegoMikołaja #Dziękujemy #Wspólnota #ŚwiętaRazem 

 

Mosty na fali i historia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej

W Nowielicach koło Trzebiatowa znajduje się bardzo ciekawy zabytek techniki, którego konstrukcja omawiana jest przez wszystkich studentów budownictwa i architektury. Żelbetowy most kratownicowy, opracowany przez austriackiego inżyniera Franza Visintini to jedna z niewielu tego typu konstrukcji, zachowanych w Polsce i w Europie, będących przykładem historycznego betonu architektonicznego. Zabytkowy most, zbudowany w latach 1912 / 1913 jest trwale związany z historią Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej i jako przykład myśli inżynierskiej epoki żelaza i pary stanowi doskonałe miejsce na szlaku turystyki przemysłowej.

Turystyka przemysłowa, zwana też industrialną lub postindustrialną, jest obecnie jedną z najważniejszych nowych form turystyki, które stają się urozmaiceniem zarówno dla fachowców z branży, jak też dla zwykłych dla turystów. Do najciekawszych propozycji oferty związanej z przemysłem, techniką i komunikacją należy zabytkowa infrastruktura, tabor i trasy kolejowe. Pośród wielu elementów, znajdujących się w całej Polsce należy wymienić koleje wąskotorowe, które przez długi czas były nieco zapomnianym walorem turystycznym.

Ostatnie lata, to okres szczególnego zainteresowania miłośników kolei, a także gmin, stowarzyszeń i lokalnych organizacji turystycznych. W poszukiwaniu nowych produktów turystycznych zwrócono uwagę na walory związane z komunikacją kolejową. Nie inaczej było na wybrzeżu rewalskim. W styczniu 2002 r. kolej wąskotorowa, wraz z całą infrastrukturą, zlokalizowaną na trasie Gryfice – Trzebiatów została przejęta przez władze samorządowe Gminy Rewal. Wśród przejętej infrastruktury kolejowej jest również wyjątkowy most w Nowielicach.

Historia nadmorskiej kolei wąskotorowej, wiąże się z gwałtownym rozwojem przemysłu w drugiej połowie XIX wieku. Takie wynalazki, jak maszyna parowa i co się z nią wiąże, kolej żelazna, wpłynęły zasadniczo na sposób komunikacji między ludźmi. Potrzeba przewozu różnorakich towarów znalazła odbicie w przygotowaniu gruntu pod przyszłe inwestycje kolejowe także na Pomorzu.

W wydaniu lokalnym, znalazła tu odbicie teza francuskiego inżyniera – Eugeniusza Flacheta, zgłoszona w 1861 roku. Jego zdaniem wszystkie koleje: podmiejskie, lokalne i przemysłowe, ze względów oszczędnościowych powinny być wąskotorowe. W 1878 roku na Światowej Wystawie Techniki w Paryżu francuski konstruktor Paul Dekauwill po raz pierwszy zaprezentował kolej o szerokości torów 600 mm. Najpierw wypróbował on to rozwiązanie w gospodarstwie swojego ojca, gdzie plony buraków cukrowych na podmokłych gruntach wywożone były właśnie za pomocą kolejki o wąskim rozstawie szyn.

Z uwagi na swoje znaczenie ekonomiczne – niskie koszty budowy i eksploatacji – kolej wąskotorowa wzbudziła duże zainteresowanie. W pierwszej kolejności jej budowę rozpoczęły władze wojskowe Francji i Prus, następnie władze cywilne w Prusach. Z końcem XIX wieku popularna stała się budowa tzw. kolei dojazdowych czy lokalnych. Stanowiły one uzupełnienie głównych magistralnych linii kolejowych, a z uwagi na słabo rozwiniętą w tamtym czasie infrastrukturę drogową, przyczyniały się do znacznego rozwoju regionu.

W Prusach podstawą prawną do ich budowy była „Ustawa o kolejkach i bocznicach prywatnych” (Gesetz über Kleinbahnen und Privatenschlussbahnen) wydana przez Parlament Pruski w dniu 28 lipca 1892 roku. Ten akt prawny umożliwił budowę na terenie całego kraju niepaństwowych kolei dojazdowych. Tworząca się sieć kolei wąskotorowych miała się przyczynić do znacznego usprawnienia obsługi rolnictwa i leśnictwa oraz przemysłu rolno-spożywczego, a także stworzyć dogodniejsze warunki dla przemieszczania się ludności.

Decyzja o powstaniu kolei wąskotorowej w powiecie gryfickim zapadła już w marcu 1893 roku. Władze powiatu zdecydowały o zawiązaniu towarzystwa akcyjnego Genosenschaft zum Bau einer Kleinbahne von Greifenberg bis Horst, przekształconego w 1895 roku w Greifenberger Kleinbahn Aktiegesellschaft. Nowe towarzystwo akcyjne przejęło dużą część kosztów związanych z inwestycją oraz nadzór nad nią, a przede wszystkim zdobywało fundusze na potrzeby budowy. Prace zostały zlecone spółce Lenz GmbH, która stała się najważniejszym udziałowcem i inwestorem. Po wielu rozważaniach zadecydowano, że linia będzie miała rozstaw 750 mm. Jako pierwszą oddano do użytku linię z Gryfic do Niechorza, kiedy to 1 lipca 1896 roku, na ówczesny dworzec czołowy, zlokalizowany w okolicy latarni morskiej (Gross Horst – dzisiaj Niechorze Latarnia) wjechał pierwszy skład.

W kwietniu 1901 roku podjęto decyzję o zmianie rozstawu kół z 750 na 1000 mm na liniach Gryfice–Niechorze. Rosnące zapotrzebowanie na przewozy (także te osobowe) spowodowało, że linia kolejowa została oficjalnie przedłużona w 1912 roku na trasie Niechorze – Trzebiatów.  1 maja 1913 roku Niechorze wzbogaciło się o połączenie z Trzebiatowem przez Pogorzelicę oraz o kolejny, położony nad jeziorem i remontowany dziś okazały dworzec (dawniej Horst Seebad ), bliźniaczy do dworca kolejowego w Rewalu.

W latach 1912-1913 zrealizowano prace, związane z budową torowisk, mostów i przepustów od Niechorza do Trzebiatowa. I tu rozpoczyna się historia bardzo charakterystycznych, betonowych mostów kratownicowych. Pomysłodawcą i projektantem nowatorskiej konstrukcji, opatentowanej w 1903 r. był austriacki inżynier i architekt Franz Visintini.

System Visintini można opisać, jako rozwiązanie z zakresu prefabrykacji konstrukcji z betonu zbrojonego z zastosowaniem wielkowymiarowych dźwigarów kratowych. Cechę wyróżniająca systemu stanowiła konstrukcja dźwigarów w formie przestrzennej kratownicy, której pasy i pręty zastąpiono za pomocą elementów płytowych, upodobniając je do ustroju fałdowego.

Elementy systemu produkowane były na skład w wytwórni i oferowane do nabycia jako wyroby gotowe do montażu. System umożliwiał wznoszenie między innymi konstrukcji mostowych, w tym budowli wyposażonych w rozmaite dekoracje. Scalanie konstrukcji odbywało się poprzez łączenie prefabrykatów za pomocą łączników stalowych np. śrub – co ostatecznie okazało się rozwiązaniem niepraktycznym. Ze względu na powyższą wadę system Visintini nie przyjął się szerzej, a zachowane w Nowielicach i w Robach prefabrykaty należy kwalifikować jako interesujący relikt pochodzący z okresu eksperymentów w dziedzinie konstrukcji betonowych.

Na  początku XX wieku tak pisano o nowym wynalazku Franza Visintini:

„W ten sposób żelbet po raz kolejny otworzył nowe możliwości wykorzystując swoje zalety, konkurując z belką drewnianą i belką walcowaną. W szczególności ten postęp jest nowym sprawdzianem możliwości rozwoju żelbetu, ponieważ nie można jaśniej i bardziej imponująco wyobrazić sobie postępu technologicznego, niż gdyby przyjrzano się jedynie temu, co powstało w budownictwie żelbetowym w ostatnim krótkim czasie”.

System Visintini najlepiej można opisać jako gotową belkę żelbetową, gdzie zamknięte profile, (wnęki) rozmieszczone są w kierunku poprzecznym tak, że dźwigary przybierają formę kratownicy. Wybitna zaleta systemu Visintini leży przede wszystkim w obszarze produkcji, który można wręcz nazwać prymitywnym. Technologię tę  można scharakteryzować jako system belek żelbetowych, wprowadzany do sprzedaży jako gotowy produkt.

Belki w tym systemie odlewa się między dwiema deskami, których rozstaw i końce są zabezpieczone. Odlewanie następuje w ten sposób, że beton wylewa się w odpowiednich odsadzkach i w zwykle 20 centymetrowej szerokości belce, zatapia się zbrojenie zaraz po nadaniu jej trójkątnej formy. Usuwanie formy następuje wkrótce po zawiązaniu cementu, a więc – zależnie od warunków atmosferycznych – po około godzinie. Możliwe jest więc uruchomienie produkcji ciągłej od razu po jednorazowym zakupie odpowiednich gotowych form. Belki są gotowe do transportu po dwóch tygodniach.

Zalety tego projektu można podsumować w następujący sposób:

  1. Duża prostota formy odlewania, a więc niskie koszty instalacji produkcyjnych,
  2. Możliwość zlokalizowania produkcji w pobliżu budowy w celu uzyskania oszczędności kosztów transportu,
  3. Wygoda i poręczność przy montażu,
  4. Minimalna ilość zaprawy konieczna do łączenia poszczególnych dźwigarów, która przy pobocznym ryglowaniu do osiągnięcia całościowego efektu noszenia wykorzystuje efekt łączenia przez tarcie, przyczepność oraz wnikanie zaprawy w puste przestrzenie spojeń,
  5. Łatwość wymiany uszkodzonych elementów i łatwa produkcja i montaż konstrukcji łączących,
  6. Zabezpieczenie dekoracji sufitów przed zniszczeniem na skutek pęknięć,
  7. Możliwość montowania zbudowanych w ten sposób rur wentylacyjnych i kanałów grzewczych, wyprowadzających ciepłe powietrze w górę oraz montowania instalacji bez niszczenia murów i umieszczonych na nich elementów dekoracyjnych.

 

Ogólnie rzecz ujmując zalety tego systemu są następujące:

a) Pod względem kwestii dotyczących organizacji budowy:

  1. Dostarczone elementy można poddać przy odbiorze próbom pod względem jakości i zdolności nośnych,
  2. Można szybko budować podłogę za pomocą dostarczonych elementów i wypoziomować ją, kontynuując jednoczenie bez przerwy prace murarskie,
  3. Zbudowaną w ten sposób podłogę można od razu użytkować bez problematycznego rusztowania i rozpocząć wykonywanie wewnętrznego wyposażenia, ponieważ elementy składowe  dostarcza się zupełnie suche.

b) Pod względem wytwarzania w danej fabryce:

  1. Produkcja odbywa się zawsze przez wyszkolone osoby i pod fachowym nadzorem w danej fabryce,
  2. Beton może uzyskać cechy wymagane do budowy przez odpowiednio długie wilgotne leżakowanie, pomimo że jest przy wysychaniu wystawiony na działanie powietrza i wysokiej temperatury. Jest to sprawa pierwszorzędna dla adhezji i zachowania odpowiednich właściwości żelaza
  3. Belki chronione są przed niekorzystnymi skutkami stawiania obmurzy i wczesnego usuwania szalunków, co jest szczególnie niebezpieczne dla świeżego betonu
  4. Wybór piasku i żwiru na podstawie bogatego doświadczenia spośród rodzajów znanych w fabryce.
  5. To samo dotyczy cementu i proporcji mieszania, jak również koniecznych prób.

 

Należy jeszcze nadmienić, że znakomite zdolności przystosowawcze tej technologii do lekkich obciążeń doprowadziły już do tego, że bierze się je pod uwagę jako opcję do konstruowania lekkich mostów dla pieszych. Ich głównym przeznaczeniem jest jednak rozwijanie jej w budownictwie mieszkaniowym, w którym to najbliższa przyszłość przyniesie rewolucyjne zmiany oraz które przyjmą niedługo tę technologię budowy z otwartymi ramionami biorąc pod uwagę takie aspekty jak: solidność, odporność ogniową, czystość i wiele innych praktycznych zalet.

Patent Franza Visintini wykorzystano realizując różnorakie projekty budowlane na współczesnym Pomorzu Zachodnim, w latach poprzedzających wybuch I wojny światowej. Betonowe mosty kratownicowe powstały m.in. w Dziwnowie, Nowielicach i w Robach. Najbardziej okazała budowla, która przetrwała do naszych czasów, to położona koło Nowielic przeprawa dla kolejki wąskotorowej. Jest to trzyprzęsłowy most kolejowy z jazdą górą, konstrukcyjnie nawiązujący do kratownicowych mostów stalowych. Zbudowany w latach 1912 – 1913 most powstał z żelbetowych prefabrykatów, wyprodukowanych przez firmę ELLMER ze Szczecina.

Żelbetową kratownicę w typie Howe’a, tworzą elementy łączone na śruby, co okazało się jednak niezbyt trafionym eksperymentem. Żeby połączyć elementy, należało wybudować specjalne szalunki, co komplikowało i wydłużało proces budowy. Ze względu na powyższe wady system konstrukcji Visintiniego nie przyjął się szerzej.

Cały most ma długość prawie 55 m. Przęsła o rozpiętości 16,95 m i szerokości 3,25 m, wykonane są z trzech par żelbetowych dźwigarów kratownicowych, połączonych pod spodem żelbetową belką. Wysokość konstrukcyjna przęseł wynosi 2,7 m, a światło mostu 4,0 m. Na kratownicach położony jest żelbetowy, wyprofilowany w nieckę pomost, który do 2022 r. wypełniony był tłuczniem. Na kruszywie ułożone były podkłady i tory w rozstawie 1000 mm.

Wzdłuż torów po obu stronach biegnie żelbetowy chodnik. Każde przęsło oparte jest niezależne i oddzielone dylatacją, osłoniętą pasem z ocynkowanej blachy. Skrajnie mostu ograniczono masywną balustradą, która została wykonana z betonu na miejscu, przy wykorzystaniu szalunków, czyli form, które nadawały konkretny kształt i rysunek. Od strony wody górnej, nad filarami, nadwieszone są niewielkie balkoniki. Detal na moście odzwierciedlał rytm tralek, słupków i secesyjny motyw poziomej fali – symbolu wody, która znajdowała się zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Motywy te, wykorzystywane były również w innych żelbetowych mostach na tej linii m.in. w Robach. Od góry balustrada wykończona jest półokrągłym gzymsem.

Wysokość światła mostu wynosi 4 m. Żelbetowe, monolityczne podpory posadowione są na gęstych, drewnianych rusztach. Przyczółki, wykonane z betonu układanego na mokro w drewnianych szalunkach, zagłębione zostały w nasypy torowisk. Filary osadzone w nurcie, posadowione są na rzucie wieloboku, o szerokości 1,7 m i długości 6,38 m. Przyczółki posiadają izbice zwieńczone półstożkami, przylegającymi do kratownic od strony wody dolnej i górnej. Przęsła oparte są na łożyskach, ułożonych na ciosach, wykonanych z betonu. Przy niskim stanie wody widoczne jest drewniane palowanie, a na nim ślady znacznej korozji biologicznej.

Most w Nowielicach przez wiele dziesięcioleci funkcjonował jako element infrastruktury kolejowej i krajobrazu kulturowego powiatu gryfickiego.Podróż składem kolei wąskotorowej i przejazd przez most, dostarczał zawsze wielu pozytywnych emocji. Wryła się ona w pamięć wielu pokoleń podróżników, którzyz rozrzewnieniem wspominają ten czas.

Niestety po wielu latach od momentu budowy i braku stosownych prac konserwatorskich, konstrukcja mostu korodowała i z roku na rok stanowiła coraz większy problem. Ostatecznie, w 1999 roku most zamknięto ze względu na zły stan techniczny, zagrażający jego dalszej eksploatacji. Tym samym zlikwidowano połączenie kolejowe pomiędzy Trzebiatowem i Pogorzelicą.

Aby chronić infrastrukturę historycznej Gryfickiej Kolei Dojazdowej i zabezpieczyć ją dla przyszłych pokoleń, 11 maja 1995 r. linia kolei wąskotorowej Gryfice-Popiele wraz z obiektami inżynierskimi została wpisana do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego pod numerem 1286.

Przez lata toczyła się dyskusja o odtworzeniu połączenia kolejowego pomiędzy Gminą Trzebiatów i Gminą Rewal oraz o roli zabytkowego mostu w Nowielicach, którego remont kapitalny, ze względu na wysokie koszty stanowił problem nie do rozwiązania. W międzyczasie historia przyspieszyła i w latach 2012 – 2015 w Gminie Rewal przeprowadzono szeroko zakrojone prace rewitalizacyjne całego szlaku pomiędzy Trzęsaczem i Pogorzelicą. W ramach projektu rewitalizacji wyremontowano dwa zabytkowe budynki dworcowe w Rewalu i Pogorzelicy, wybudowano trzy nowe dworce w Trzęsaczu, Śliwinie i Niechorzu (przy latarni morskiej), a także położono nowe torowiska na odcinku o dł. 10 km. Niestety w tym samym czasie znaleźli się „opiekunowie” zarośniętych trawą szyn, które stopniowo znikały z nieaktywnych już torowisk, położonych pomiędzy Pogorzelicą i Trzebiatowem, sukcesywnie pojawiając się w skupach złomu…

Dzisiaj wciąż żywa jest dyskusja o przedłużeniu trasy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowejz Pogorzelicy do Trzebiatowa. Szukając odpowiednich rozwiązań, samorządowcy Gminy Rewal wsłuchują się w głosy konserwatorów zabytków, inżynierów i architektów. Trwa również kalkulacja kosztów remontu mostu w Nowielicach oraz poszukiwanie koncepcji odtworzenia historycznego połączenia kolejowego.

Jak wskazuje Wojewódzki Urząd Konserwatora Zabytków aby dokonać naprawy mostu należy opracować szczegółowy projekt techniczny uwzględniający m.in.  :

  1. Uzupełnienie gruntu wymytego spod podstawy podpór oraz umocnienie brzegów rzeki np. materiałami gabionowymi,
  2. Iniekcję rys podpór, uzupełnienie ubytków, naprawę powierzchni podpór oraz zabezpieczanie antykorozyjne,
  3. Oczyszczenie skorodowanego uzbrojenia ustroju nośnego, uzupełnienie ubytków betonu, naprawę powierzchni betonowych ustroju nośnego i zabezpieczanie antykorozyjne ewentualnie wzmocnienie przęseł poprzez zastosowanie taśm z włókien węglowych lub sprężenie zewnętrzne linami sprężającymi,
  4. Wykonanie izolacji płyty pomostu oraz odtworzenie systemu odwodnienia mostu,
  5. Naprawę balustrad żelbetowych poprzez iniekcję zarysowań, uzupełnienie ubytków betonu, wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego powierzchni betonowych,
  6. Odtworzenie nawierzchni kolejowej na obiekcie,
  7. Oczyszczenie z roślinności, uzupełnienie gruntem oraz umocnienie skarp i stożków w rejonie przyczółków.

Mając na względzie powyższe zalecenia trwa również poszukiwanie koncepcji funkcjonalnych. Jedna z nich to kapitalny remont konstrukcji zabytkowego mostu i przywrócenie jego pierwotnych funkcji. Druga to budowa nowej bezpiecznej i nowoczesnej przeprawy kolejowej poprowadzonej tuż obok dawnego szlaku torowego. W ten sposób nastąpiłoby ostateczne spięcie linii kolejowej, od lat wyłączonej z użytkowania.

W obecnych czasach, z roku na rok wzrasta na całym świecie zainteresowanie zabytkami inżynierii i architektury z betonu. W celu ratowanie zabytkowych konstrukcji podejmuje się prace renowacyjne i naprawcze. W 2022 roku Gmina Rewal wykonała na moście w Nowielicach prace zabezpieczające polegające m.in. na oczyszczeniu pomostu jezdni oraz założeniu siatek chroniących przed odspoinami.

Most na Redze stanowi obecnie obowiązkowy punkt profilowanych wycieczek pasjonatów i miłośników zabytków techniki użytkowej, jak też obiekt zainteresowania uczestników konferencji kolejowych i turystycznych, organizowanych w Gminie Rewal.

Historia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Mosty w Nowielicach i Robach, już dzisiaj stanowią olbrzymią atrakcję dla znawców zabytków techniki. Jest tylko kwestią czasu, kiedy tego typu obiekty zostaną zauważone w planach i budżetach samorządów i władz centralnych, jako atrakcje turystyczne, o które należy odpowiednio zadbać, aby mogły one służyć następnym pokoleniom, jako historyczne zabytki techniki Pomorza Zachodniego. Jak słyszymy od włodarzy Gminy Rewal i Gminy Trzebiatów, są już konkretne plany, aby most w Nowielicach i kolejka wąskotorowa na nowo połączyły mieszkańców i turystów Powiatu gryfickiego.

Opracowanie Paweł Pawłowski
Pełnomocnik Wójta Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego

Autor pragnie podziękować : Panu Konstantemu Tomaszowi Oświęcimskiemu – wójtowi gminy Rewal za inspiracje i dostęp do materiałów archiwalnych, Panom dr Maciejowi Płotkowiakowi, Brunonowi Szaremu, Maciejowi Łozdowskiemu oraz Andrzejowi Kisielowi za pomoc merytoryczną w przygotowaniu artykułu.

Literatura:

  1. Beton historyczny i jego architektoniczne dziedzictwo na Pomorzu Zachodnim –problemy konserwatorskie; Aleksandra Hamberg-Federowicz, Zbigniew Paszkowski
  2. Eisenbahnen in Pommern ; Wolfram Baumer, Siegfrid Bufe Wydawnictwo: Bufe-Fachbuch-Verlag 1988
  3. Das System Visintini. Einige Versuche mit diesen Gitterbalken aus Eisenbeton. Sonder Abdruck aus „Beton & Eisen” 1903. Heft III. Wien 1903.
  4. Koleje wąskotorowe w Polsce jako atrakcje turystyczne ; Paweł Różycki, Daniel Strzelczyk; Zeszyty Naukowe Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin w Warszawie. Seria Geograficzno-Turystyczna. – 2009, z. 2,
  5. Mosty kolei wąskotorowych. Paulina Zadrąg Osak https://kolejki.muzeum.szczecin.pl/
  6. Zarys historii kolei wąskotorowej obecnego powiatu gryfickiego; Ewelina Kwiatkowska; maszynopis

 

Fotografie ze zbiorów: Urząd Gminy Rewal, Marek Malczewski, Andrzej Kisiel, Ryszard Smulkowski, Paweł Pawłowski

XVI Konwój Pomocników Św. Mikołaja

🎅🎄🚒 🚓XVI Konwój Pomocników Świętego Mikołaja już 7 grudnia! 🎄🎅🚒🚓

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe, świąteczne imprezy i jarmarki, które odbędą się w naszych nadmorskich miejscowościach! 🎁✨ Przygotujcie się na mnóstwo atrakcji, spotkania ze Świętym Mikołajem oraz prezenty dla najmłodszych! 🎅❤️🚓🚒

📅 Harmonogram wydarzeń: 

📍 Pobierowo – od godz. 14:00, ul. Zgody, Centrum Ratownictwa

📍 Pustkowo – od godz. 16:00, ul. Nadmorska, przy Krzyżu

📍 Trzęsacz – od godz. 16:00, ul. Klifowa, plac pod ruinami przy klifie

📍 Rewal – od godz. 14:00, Dworzec Kolei Wąskotorowej

📍 Śliwin – od godz. 16:00, Al. Lipowa, świetlica

📍 Niechorze – od godz. 16:00, Plac przy Latarni Morskiej

📍 Pogorzelica – od godz. 16:00, Dworzec Kolei Wąskotorowej

🎅 Razem możemy sprawić, by ten świąteczny czas był wyjątkowy dla wszystkich dzieci! 🎅

 🎄✨ Do zobaczenia! 🎉

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE

INFORMACJA  O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie informuje o wstrzymaniu w dniu 28 listopada 2024 r. o godz. 14.15 naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Wszystkie wnioski, które zgodnie z regulaminem naboru wniosków wpłyną do wfośigw, w tym przez gminy, operatorów lub w ścieżce bankowej, przed czasem wstrzymania naboru, zostaną rozpatrzone.

Informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie opublikowana na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Szczecinie w odrębnym komunikacie.

Obchody rocznicy Odzyskania Niepodległości

11 listopada obchodzimy święto Odzyskania przez Polskę niepodległości. Gmina Rewal od lat kultywuje tą tradycję w szczególny sposób, tak aby oddać hołd bohaterom walk o niepodległość a zarazem budować poczucie wspólnoty. Podobnie było i w tym roku, obchody rozpoczęły się w rewalskim kościele mszą świętą za ojczyznę z udziałem wojskowej asysty honorowej 36 Mrzeżyńskiego Dywizjonu Obrony Rakietowej im. gen. broni Władysława Andersa. Zgromadzeni wysłuchali pieśni powstańczych i legionowych w wykonaniu chóru Amber Singers, przemówienia okolicznościowe  wygłosili Poseł na Sejm RP Artur Łącki i Starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz. Kulminacją uroczystości był wzruszający Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Na zakończenie głos zabrała zastępca Wójta Gminy Rewal Dominika Winiarska – Chodziutko i podziękowała wszystkim za przybycie.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy przeszli pochodem do dworca Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Rewalu na drugą część uroczystości jaką był Piknik Patriotyczny. Impreza zawsze cieszy się zainteresowaniem, gdyż jest to wyjątkowa okazja aby w gronie mieszkańców cieszyć się z danej  nam wolności i spokoju. Tak też było i w tym roku, na scenie wystąpiły miejscowe dzieci „Dreaming Kids” z recitalem piosenek patriotycznych,  Paweł Pawłowski przedstawił rys historyczny wydarzeń z 11 listopada 1918 roku, a całość dopełnił koncert zespołu „Specyficzni” z wiązanką polskich piosenek patriotyczno-wolnościowych. Jak zawsze można było zjeść coś pysznego, napić gorących napojów i ogrzać przy rozpalonych paleniskach. Tego dnia Nadmorska Kolej Wąskotorowa zorganizowała dla gości specjalne okolicznościowe przejazdy,  a Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu pokazało wystawę na temat Odzyskania Niepodległości.

Uroczystość ta, zawsze napełnia nas radością i dumą z osiągnięć naszej ojczyzny, dlatego jest nam szczególnie bliska. Jesteśmy wdzięczni za obecność wszystkich zgromadzonych a w szczególności: delegacji Powiatu Gryfickiego, Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowej Komendy Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej, szkół i jednostek gminnych i stowarzyszeń emeryckich.

Przy tej okazji pragniemy bardzo gorąco podziękować w  organizacji naszej uroczystości:

– 36 Mrzeżyńskiemu Dywizjonowi Rakietowemu Obrony Powietrznej im. gen. broni Władysława Andersa, pod dowództwem  ppłk Marka Janczaka
– Starostwu Powiatowemu w Gryficach
– proboszczowi parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu ks. Krzysztofowi Przybyło
– Chórowi Amber Singers pod kierownictwem Michała Bierwiaczonka
– Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej  i Wodociągom Rewal
– Stowarzyszeniu rekonstrukcji Historycznych „Rega”
– Radzie Sołeckiej Rewala i Sołtysowi Tomaszowi Kwiatkowskiemu
–  Radzie Sołeckiej Śliwina i Sołtysce Joannie Lewickiej
–  Kołom Gospodyń Wiejskich ze Śliwina i Pustkowa
– Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu
– Rewalskiej Policji i Straży Gminy Rewal
 – oraz urzędnikom  i pracownikom obiektów sportowych Gminy Rewal

Sukces Amber Singers na Ogólnopolskim Forum Chóralistyki

26 października 2024 roku chór Amber Singers miał zaszczyt reprezentować gminę Rewal na Ogólnopolskim Forum Chóralistyki we Wrocławiu. Podczas konkursu chóralnego chór zdobył dwa brązowe pasma – w kategoriach chóru senioralnego oraz chóru jednorodnego.

Udział w tym wydarzeniu był dla nas nie tylko cennym doświadczeniem, ale także wyjątkowym przeżyciem, pełnym emocji i inspiracji. Jesteśmy przekonani, że jest to dopiero początek naszej artystycznej drogi, a zdobyte wyróżnienia motywują nas do dalszego rozwoju oraz podejmowania kolejnych wyzwań.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Rewal, Panu Konstantemu Tomaszowi Oświęcimskiemu, Pani Dominice Winiarskiej – Zastępcy Wójta Gminy Rewal oraz Staroście Powiatu Gryfickiego, Panu Ryszardowi Chmielowiczowi, za okazane wsparcie i zaufanie, które umożliwiły nam godne reprezentowanie lokalnej społeczności na forum ogólnopolskim.

Wyrazy wdzięczności za nieocenione wsparcie organizacyjne składamy na ręce Zarządu Chóru Amber Singers. Wyrażamy także głęboką wdzięczność wszystkim sympatykom naszego chóru za ich ogrom dobrych słów, które stanowiły dla nas wielką motywację.

Z nadzieją i ambitnymi planami patrzymy w przyszłość, mając nadzieję, że przed Chórem Amber Singers jeszcze wiele sukcesów.

Wójt Gminy Rewal ogłasza przetarg ustny ograniczony na sprzedaż prawa własności nieruchomości położonej na terenie Gminy Rewal

 

Pobierowo, ul. Mickiewicza

SZ1G/00026444/3
nr działki 719/3
powierzchnia: 22m2

Nieruchomość niezabudowana, położona przy ul. Mickiewicza. Działka położona w centrum miejscowości Pobierowo. Otoczenie działki tworzy zabudowa mieszkalno– wypoczynkowa  i usługowa. Dojazd do działki drogą utwardzoną. Nieruchomość nie zadrzewiona. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z usługami. Cena obciążona 23% podatkiem Vat.   

 

Księga wieczysta nieruchomości wolna od obciążeń.
Cena wywoławcza: 24 600 zł
Wadium: 3 000 zł


PRZETARG odbędzie się 26 listopada 2024 roku o godz. 1200 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy  w Rewalu przy ulicy Mickiewicza 19.


Więcej informacji:


https://bip.rewal.pl/artykul/26-11-2024-r-przetarg-ustny-ograniczony-na-sprzedaz-prawa-wlasnosci-nieruchomosci-pobierowo-dz

Park Etnograficzny w Niechorzu otwarty!

Dzisiaj, 21 października 2024r. uroczyście otwarto Park Etnograficzny w Niechorzu. Jednocześnie podsumowano projekt pod nazwą „Wzmocnienie potencjału rekreacyjnego i turystycznego Pomorza Zachodniego poprzez budowę parku etnograficznego w Niechorzu – Etap I sposobem na rozwój lokalnego rynku pracy opartego o endogeniczny potencjał gminy Rewal”, którego beneficjentem i realizatorem było Stowarzyszenie Miłośnicy Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu.
 
Na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia Miłośnicy Tradycji Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu – Henryka Gmyrka oraz Wójta Gminy Rewal – Konstantego Tomasza Oświęcimskiego, organizatorów wydarzenia, przybyło grono znamienitych gości z całego regionu. Wśród Przyjaciół realizowanego od 2006 roku przedsięwzięcia na sali pojawili się m.in. Poseł na Sejm RP Jarosław Rzepa, Wicewojewoda Zachodniopomorski Bartosz Brożyński, Starosta Gryficki Ryszard Chmielowicz oraz zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie Paweł Szumny. Nie zabrakło radnych Powiatu Gryfickiego i Gminy Rewal, sołtysów naszych miejscowości, dyrektorów szkół, prezesów spółek i Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawicieli stowarzyszeń i środowisk związanych z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym. Najliczniejszą grupę stanowili byli i obecni członkowie Stowarzyszenia Miłośnicy Tradycji Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, którzy w sztafecie aktywności swoją pracą i społecznym zaangażowaniem budowali Park Etnograficzny w Niechorzu.
Wydarzenie prowadził Paweł Pawłowski – pełnomocnik wójt Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego zaangażowany u zarania inwestycji w proces wykuwania koncepcji programowej rybackiego parku etnograficznego.
 
Henryk Gmyrek jako pomysłodawca i główny realizator budowy Parku Etnograficznego przedstawił historię inwestycji, która rozpoczęła się w 2006 roku od wydzierżawienia od Gminy Rewal gruntu opodal latarni morskiej w Niechorzu. Inspiracją, swoistym pierwowzorem inwestycji w Niechorzu, była położona opodal Mrzeżyna, nad Jeziorem Resko Przymorskie, dawna osada rybacka Kempa, która zniknęła z zachodniopomorskiego krajobrazu po 1945 roku. Podobne domy ryglowe znajdowały się niegdyś również w Niechorzu. Trwające wiele lat przygotowania koncepcyjne, ścieranie się różnych wizji ostatecznie zakończyło się w roku 2019, kiedy to ruszyły prace budowlane.
Projekt został dofinansowany w kwocie blisko 2,5 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 Działanie 4.9 „Rozwój zasobów endogenicznych – odtwórstwo, rekonstrukcja obiektów i miejsc historycznych”. Całość realizowanej we współpracy z Gminą Rewal inwestycji to ponad 4,5 mln zł.
W zrekonstruowanych, urządzanych domostwach będą prezentowane wszelkie aspekty życia ludności Pomorza od XVII wieku aż po lata 70-te XX w. Powstała w Gminie Rewal całoroczna atrakcja turystyczna obok funkcji muzealnych będzie pełnić rolę lokalnego centrum kultury morskiej i integracji mieszkańców Wybrzeża Rewalskiego.
Co ważne rozpoczęty proces budowy wystawy stałej na wystawach w Parku Etnograficznym został mocno przyspieszony, dzięki przekazaniu przez Panią Aurelię Zrodowską kolekcji narzędzi połowowych i zbiorów marynistycznych od lat gromadzonych przez Jej zmarłego niedawno męża – Mirosława Zrodowskiego. Otwarte dzisiaj ekspozycje powstały także ze zbiorów członków Stowarzyszenia oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.
Liczne przemówienia okolicznościowe podsumowała prelekcja kpt. ż.w. Józefa Gawłowicza, pisarza marynisty, byłego dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie i w Słupsku, przewodniczącego szczecińskiego koła Związku Literatów Polskich, a przede wszystkim wielkiego Przyjaciela Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.
Część pierwszą zakończyło przekazanie podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w powstawanie Parku Etnograficznego. Wójt Gminy Rewal oprócz gratulacji i podziękowań dla Henryka Gmyrka za wieloletnie zaangażowanie na rzecz budowy Parku Etnograficznego wręczył również symboliczny klucz, jako symbol zakończonej inwestycji.
Następnie po poświęceniu przez księdza kanonika Józefa Czujko, proboszcza parafii pw. św. Stanisława BM w Niechorzu, otwarto ekspozycje w wiatraku, budynku wystawienniczym oraz w zrekonstruowanej chacie rybackiej, której pierwowzór znajdował się w dawnym Niechorzu.
Na zakończenie wykonano pamiątkową fotografię, a organizatorzy zaprosili uczestników uroczystości na pyszny rybacki poczęstunek i występ artystyczny Mariusza Zejmana Ściesińskiego. Przyrządzone na różne sposoby ryby morskie na długo pozostaną w miłej pamięci gości przybyłych do Niechorza.
Otwarty w Niechorzu Park Etnograficzny wypełnia białą plamę na skansenowej mapie Pomorza Zachodniego. Jest mocno wzniesionym sztandarem promocji kultury morskiej Wybrzeża Rewalskiego i całego regionu.

Wójt Gminy Rewal ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa własności nieruchomości  położonej na terenie Gminy Rewal  

Pogorzelica, ul. Sokoła

SZ1G/00019565/5         
nr działki 191/4
powierzchnia: 1237m2

 

Nieruchomość niezabudowana,   położona w południowej części miejscowości. Otoczenie stanowią tereny rolne, kompleks zieleni leśnej oraz  tereny zabudowane. Nieruchomość położona przy drodze gruntowej, która przylega do drogi utwardzonej  Pogorzelica-Konarzewo . Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego nieruchomość przeznaczona pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług turystycznych. Do ceny netto zostanie doliczony 23% podatek Vat. 

Księga wieczysta nieruchomości wolna od obciążeń.       
Cena wywoławcza: 500 000 zł  
Wadium: 80 000 zł

PRZETARG odbędzie się 18 grudnia 2024 roku   o godz. 1200 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy  w Rewalu przy ulicy Mickiewicza 19.

 

https://bip.rewal.pl/artykul/wojt-gminy-rewal-oglasza-przetarg-ustny-nieograniczony-na-sprzedaz-prawa-wlasnosci-nieruchomosc

Najszczersze wyrazy głębokiego współczucia

Najszczersze wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci Taty
dla Pani Marty Kordyńskiej

składają

Wójt i Pracownicy Urzędu Gminy Rewal oraz Rada Gminy Rewal

Skip to content