Konferencja miłośników techniki kolejowej

Stowarzyszenie Muzeów Sztuki Inżynieryjnej oraz Gmina Rewal były organizatorem I Konferencji muzeów i operatorów tras kolei wąskotorowych, która odbyła się w dniach 13-14 maja 2024r. w Pogorzelicy w ramach XXI Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej. Wydarzenie wsparły Związek Powiatów Polskich oraz Nadleśnictwo Gryfice. Partnerami konferencji były Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, Nadmorska Kolej Wąskotorowa, IG Preßnitztalbahn e.V., Museumsbahn Steinbach – Jöhstadt, Interessengemeinschaft Preßnitztalbahn e. V. oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.

Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej to otwarta platforma współpracy, którą  tworzą muzea, instytucje kultury, organizacje społeczne i inne podmioty programowo zajmujące się dziedzictwem technicznym i poprzemysłowym, zorganizowane w formie sieci w celu wypracowania i wdrożenia doktryny dziedzictwa sztuki inżynieryjnej, jego ochrony, zarządzania i promocji.

Forum to miejsce współpracy muzeów z administracją publiczną, instytucjami kultury i nauki, centrami nauki, samorządami zawodowymi, organizacjami obywatelskimi i osobami fizycznymi, zainteresowanymi ustanowieniem w Polsce nowoczesnego i skutecznego systemu ochrony i opieki nad zabytkami oraz kształtowania kultury pamięci dotyczącej dziedzictwa sztuki inżynieryjnej.

Podstawową formą działalności Forum są konferencje, poświęcone konkretnej problematyce związanej z dziedzictwem sztuki inżynieryjnej oraz gromadzeniu wiedzy ww. zakresie. Do tej pory odbyło się dwadzieścia edycji Forum w różnych miejscach naszego kraju. Organizatorom zależy na podejmowaniu i promowaniu inicjatyw w zakresie upowszechniania wiedzy o dziedzictwie technicznym, poszerzaniu sieci współpracy instytucji działających na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa techniki.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 40 osób z całej Polski. Obrady otworzyli organizatorzy – prof. Michał Woźniak prezes Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej oraz Konstanty Tomasz Oświęcimski – Wójt Gminy Rewal. Powitania oraz życzenia dla uczestników przekazali również wicewojewoda zachodniopomorski Bartosz Brożyński, Starosta gryficki Ryszard Chmielowicz oraz gospodarz Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Bażyna” Lasów Państwowych w Pogorzelicy Paweł Gzyl – nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfice.

Muzea o profilu kolejowym stanowią platformę spotkań nie tylko dla szeroko rozumianej publiczności, ale przed wszystkim dla licznej grupy miłośników kolei – modelarzy, hobbystów i pasjonatów skupionych w licznych stowarzyszeniach.

Przez dwa dni konferencji wysłuchaliśmy referatów praktyków zajmujących się ochroną dziedzictwa techniki. Odbyły się debaty nad problematyką ochrony zabytków kolejowych, rozwoju muzeów historycznych o profilu kolejowym oraz ich miejsca w strategiach promocji miast i regionów.

Referat otwierający pt. Negatywne i pozytywne przykłady rewitalizacji kolei wąskotorowej w Polsce po 1989r. wygłosił dr hab. prof. PAN Zbigniew Tucholski, jeden z najwybitniejszych w Polsce znawców problematyki kolejowej.

Robert Kola z Narodowego Instytutu Dziedzictwa przybliżył Pionierską inicjatywę ochrony konserwatorskiej kolei wąskotorowej cukrowni Ostrowite. Dobre praktyki w muzealnictwie kolejowym przedstawił dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku dr Rafał Żytyniec – Kolej na muzeum. Rewitalizacja i zagospodarowanie Ełckiej Kolei Wąskotorowej na potrzeby Muzeum Historycznego w Ełku. Andrzej Kisiel ze Stowarzyszenia Koszalińska Kolej Wąskotorowa zrelacjonował działania społeczników ratujących dziedzictwo kolei wąskotorowej Koszalinie.

Robert Michalak, popularyzator historii kolei wygłosił referat pt. Gryficka kolej dojazdowa jako element rozwoju gospodarczego Pomorza Zachodniego zaś Janusz Cetera zreferował działalność spółki – Nadmorska Kolej Wąskotorowa jako markowy produkt turystyczny województwa zachodniopomorskiego.

Podsumowaniem pierwszego dnia konferencji był wykład pełnomocnika wójta Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego Pawła Pawłowskiego pt. Nadmorska Kolej Wąskotorowa w krajobrazie kulturowym Wybrzeża Rewalskiego.

O potrzebie podobnych spotkań przekonaliśmy się podczas ożywionych dyskusji jakie towarzyszyły konferencji. Odpowiedzią na zainteresowanie dla coraz prężniej funkcjonującej grupy muzeów kolejowych może być stworzenie struktury rzecznictwa i monitoringu sytuacji całej branży działającej wokół upowszechniania i promocji dróg żelaznych. Spotkanie miało zwrócić uwagę na  potrzebę poprawy warunków działania organizatorów i twórców prywatnych, społecznych muzeów, kolekcji czy galerii kolejowych.

W drugim dniu konferencji organizatorzy zaplanowali podróż studyjną, którą prowadził Paweł Pawłowski. Otworzył ją wyjazd do Trzebiatowa szlakiem infrastruktury kolejowej. Uczestnicy z zainteresowaniem obejrzeli m.in. most konstrukcji systemu Franz’a Visintini w Nowielicach oraz dworce na szlaku podróży.

Dzięki życzliwości dyrekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie mieliśmy sposobność zwiedzić wystawę Zachodniopomorskich Kolei Wąskotorowych w Gryficach, po której oprowadzał Jerzy Baranowski, przybliżając historię powstania Muzeum kolejowego w Gryficach. W rolę przewodnika na trasie podróży, żywo włączył się również prof. Zbigniew Tucholski.

Po zapoznaniu się z historią gryfickiego węzła kolejowego uczestnicy konferencji przejechali do Karnic gdzie omówiono skrzyżowanie trasy kolei wąskotorowej ze zlikwidowaną linią kolejową nr  407. wiodącą z Kamienia Pomorskiego do Trzebiatowa.

Zwieńczeniem wyjazdu studyjnego był przejazd wagonem motorowym Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z Karnic do Pogorzelicy. W trakcie przejazdu omówiono kluczowe obiekty turystyczne  położone na trasie.

Zasadniczym celem spotkania w Gminie Rewal jest konsolidacja środowiska muzealników i pasjonatów kolei w Polsce oraz tworzenie formuły współpracy pozwalającej na wspólne rozwiązywanie problemów i rozwijanie muzealniczych działalności.

Była to pierwsza edycja konferencji, którą rewalski samorząd zorganizował w oparciu o doświadczenia dot. przejęcia i uratowania przed zniszczeniem jednej z historycznych linii Gryfickiej Kolei Dojazdowej.  Inwestycja jaką była rewitalizacja linii kolejowej oraz dworców doprowadziła do wygenerowania ogromnego zainteresowania dla dziedzictwa techniki w Gminie Rewal co przekłada się na 160 tys. frekwencji w ramach przewozów pasażerskich przez powołaną w 2015 r. spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa.

Konferencja miała zasięg ogólnopolski i była adresowana  do szerokiego środowiska osób związanych z muzealnictwem kolejowym ze szczególnym uwzględnieniem tras wąskotorowych, edukacją historyczną i upowszechnianiem dziedzictwa architektury i techniki kolejowej. Wzięli w niej również udział przedstawiciele IG Preßnitztalbahn e.V., Museumsbahn Steinbach z wystąpieniem pt. Rugijska Kolej Wąskotorowa gotowa na przyszłość. 

Tematem wiodącym tegorocznej konferencji Kolej w krajobrazie kulturowym, była szeroko pojęta problematyka nowych perspektyw w muzealnictwie, związanych z gromadzeniem, ochroną i upowszechnianiem zbiorów. Zamierzeniem organizatorów było zwrócenie uwagi na perspektywy dla dziedzictwa przeszłości w zakresie ich ochrony i udostępniania.

Celem konferencji była integracja środowiska muzealników kolejowych oraz operatorów tras kolei wąskotorowych w Polsce, upowszechnianie dziedzictwa techniki, wymiana doświadczeń pomiędzy muzeami państwowymi, samorządowymi i prywatnymi – społecznymi, profesjonalizacja środowiska muzealników oraz prezentacja dobrych praktyk w muzealnictwie.

Wójt Gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski zapowiedział kontynuację spotkań miłośników kolei w ramach Konferencji muzeów i operatorów tras kolei wąskotorowych. Już dzisiaj zapraszamy do współpracy i udziału w kolejowej konferencji w przyszłym roku.

Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim partnerom, prelegentom i współorganizatorom spotkania.

 

18 maja zapraszamy mieszkańców i gości do Muzeum Rybołówstwa Morskiego na nocne zwiedzanie i szereg atrakcji przygotowanych specjalnie na jedyną taka noc w roku – Noc Muzeów.

Tegoroczne wydarzenie jest dla naszego muzeum wyjątkowe, gdyż wplata się w całoroczne obchody 30-lecia powstania Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu.

Stąd też, jednym z głównych punktów majowego wieczoru będzie premiera książki „Rybacy – portret własny. Tom 2. Rewal” Przemysława Łonyszyna.

Z okazji 30-lecia zaplanowaliśmy również zmianę zewnętrznego wizerunku naszego muzeum. Na ścianie pojawi się mural upamiętniający Jerzego Porębskiego.

Mistrz morskiej gawędy, oceanograf, ichtiolog, poeta, nadmorski bard, autor szanty „Gdzie ta keja…” uznanej za polską szantę stulecia, był wielkim przyjacielem naszego muzeum.

Gościem, który uświetni wydarzenie będzie Pani Helena Porębska, która przybliży nam życie, osiągnięcia i pasje męża.

Szantymeni: Mark Twain, Jacek Wójcikiewicz, Mariusz Ściesiński wystąpią z programem piosenek „Poręby”.

Chcecie więcej szczegółów programu Nocy Muzeów? Śledźcie profil Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu na facebooku.

Świetne otwarcie sezonu nadmorskiej kolejki.

Zakończył się długi weekend majowy, inaugurujący nowy sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Dopisała piękna, słoneczna pogoda i turyści, a to przełożyło się na ilość pasażerów, którzy skorzystali z pierwszych w tym sezonie kursów nadmorską kolejką.

W tym roku kolejka wyruszyła w trasę wcześniej niż zwykle, bo już w sobotę, 27 kwietnia. Nietypowy skład, złożony z wagonu motorowego MBxd2 oraz zabytkowego wagonu BTxhi od pierwszego kursu o 8:40 z Gryfic cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony turystów, co zapowiadało wysoką frekwencję pasażerów w zbliżający się majowy weekend. I tak też się stało – nadmorska aura, która często o tej porze roku potrafi spłatać figle, tym razem nie zawiodła i już 1 maja składy retro, ciągnięte przez lokomotywę Lxd2 wypełniły się miłośnikami przejażdżek po wąskich torach. Po podsumowaniu wszystkich kursów, miniony weekend majowy okazał się wyjątkowo udany pod względem ilości przewiezionych pasażerów. Podczas tegorocznej majówki Nadmorska Kolej Wąskotorowa przewiozła ponad 6 418 pasażerów. W porównaniu do roku ubiegłego (5 257 osób) oraz do 2022 r. (2 577 osób), była to frekwencja rekordowa i takie optymistyczne otwarcie nowego sezonu przewozowego dobrze wróży na najbliższą przyszłość spółce Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która w zeszłym sezonie przewiozła ponad 163 tys. osób. Mamy nadzieję, że zainteresowanie przejazdami rewalską wąskotorówką utrzyma się na tak wysokim poziomie, a bieżący sezon przewozowy znów mile zaskoczy kolejnym rekordem w ilości przewiezionych pasażerów.

Tymczasem już dziś zapraszamy wszystkich miłośników przejazdów po wąskich torach do skorzystania z kursów rozkładowych, które odbywać się będą codziennie, aż do 29 września 2024 r. Zachęcamy również dzieci szkolne i młodzież  oraz seniorów do skorzystania z ofert  promocyjnych: Edukacyjnej Podróży w Czasie oraz Kolej na Seniora.

Szczegółowe informacje, dotyczące aktualnych rozkładów jazdy, cenników i promocji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.kolej.rewal.pl

Zapraszamy na koncert!

Stowarzyszenie Rewalski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rewalu zaprasza na wyjątkowy koncert Ryszarda Sawickiego! Już najbliższą sobotę 11 maja o godzinie 17.30 w Sali Wystawienniczej w Rewalu, ul. Słowackiego 1.
Serdecznie zapraszamy!

Wójt Gminy Rewal przypomina wszystkim przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż napojów alkoholowych o obowiązku dokonania opłaty II raty za zezwolenia w terminie do dnia 31 maja 2024 r.

https://bip.rewal.pl/artykul/wojt-gminy-rewal-przypomina-wszystkim-przedsiebiorcom-prowadzacym-sprzedaz-napojow-alkoholowych-1

Pobierowo: ul. Wojska Polskiego

Realizacja inwestycji dofinansowanej z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pod nazwą: „Przebudowa drogi gminnej – ul. Wojska Polskiego w m. Pobierowo, gm. Rewal”, polegającej na przebudowie odcinka drogi gminnej jest wyjątkowo ważna dla Gminy Rewal: ułatwi dojazd do dynamicznie rozwijających się rejonów miejscowości Pobierowo, a także stanowić będzie element drogi dojazdowej do terenów, które w ostatnich latach nabierają znaczenia inwestycyjnego.

Budowa dróg lokalnych jest istotnym czynnikiem, który determinuje lokalny rynek pracy i wpływa na polepszenie standardu życia mieszkańców. Sektor turystyczny w miejscowościach nadmorskich jest branżą przodującą: zatrudnia lokalną społeczność i generuje znaczną część przychodów. Zahamowanie rozwoju turystyki powoduje słabszy rozwój lokalnego rynku pracy, a to prowadzi do osłabienia lokalnej gospodarki. Rozwój turystyki zależny jest bezpośrednio od posiadanej infrastruktury drogowej, dlatego też realizacja niniejszej inwestycji ma znaczący wpływ na wyrównanie potencjału społeczno-gospodarczego i poprawę jakości życia mieszkańców.

Ul. Wojska Polskiego stanowi główny wjazd na obszar m. Pobierowo z drogi wojewódzkiej nr 102 oraz z drogi powiatowej nr 1024Z, jest więc najistotniejszym elementem sieci dróg lokalnych i zapewni spójność terytorialną na obszarze województwa.

Przewidywany zakres przedsięwzięcia obejmuje:

  • przebudowę jezdni,
  • przebudowę istniejących skrzyżowań i zjazdów włączających się do ulicy Wojska Polskiego,
  • przebudowę i budowę ścieżki pieszo-rowerowej,
  • przebudowę i budowę chodników,
  • wykonanie oznakowania poziomego i pionowego,
  • przebudowę oświetlenia drogowego – słupy oświetleniowe zostaną zlokalizowane w nowym miejscu wraz z ułożeniem nowego kabla, zasilenie oświetlenia wykonane zostanie z istniejącej sieci oświetleniowej stanowiącej własność Gminy Rewal.
  • przebudowę kanalizacji deszczowej – przewiduje się odwodnienie drogi do projektowanych wpustów kanalizacji deszczowej oraz korytek odwodnienia liniowego. Zostanie przebudowany odcinek kanalizacji deszczowej z włączeniem do istniejącej kanalizacji deszczowej zlokalizowanej przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 102.
  • zabezpieczenie odcinków istniejących sieci uzbrojenia terenu, kolidującymi z planowanymi robotami,
  • konieczne i niezbędne roboty mające na celu dowiązanie się do istniejącego zagospodarowania wzdłuż dróg, a w szczególności przełożenie lub przebudowa istniejących nawierzchni (bądź niwelacja terenu) na dojazdach, ciągach pieszych i dojściach do posesji, w celu wysokościowego i sytuacyjnego dostosowania do projektowanych rzędnych elementów drogi, przesunięcie ogrodzeń zlokalizowanych w pasie drogowym.

Planowana kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie drogowe, stanowią urządzenia drogi, a nie odrębną sieć.

Planowane przedsięwzięcie będzie odpowiadało obowiązującym przepisom i ma zapewnić w szczególności:

  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • nośność i stateczność konstrukcji,
  • bezpieczeństwo z uwagi na możliwość wystąpienia pożaru lub innego miejscowego zagrożenia,
  • ochronę środowiska z uwzględnieniem ochrony przed nadmiernym hałasem, wibracjami, zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleb.

PODPISANIE UMOWY O DOFINANSOWANIE: 30.11.2023 r.
PODPISANIE UMOWY Z WYKONAWCĄ: 20.02.2024 r
PLANOWANE ZAKOŃCZENIE INWESTYCJI: 07.2025 r.

Podsumowanie Kadencji Rady Gminy Rewal

Dzisiaj, 25 kwietnia 2024 r. odbyła się ostatnia sesja VIII Rady Gminy Rewal, a 30 kwietnia zakończy się obecna kadencja . To był niezwykły okres, pełen wyzwań, ale też sukcesów, które osiągnęli dzięki wspólnemu wysiłkowi i zaangażowaniu .
Podczas 5,5-letniej historycznej kadencji zorganizowano 78 sesji , na których podjęto 521 uchwał . W tym czasie zrealizowano wiele inwestycji, które przyczyniły się do rozwoju całej gminy oraz poszczególnych miejscowości. Były to zarówno projekty infrastrukturalne, jak i te, które miały na celu poprawę jakości życia naszych mieszkańców .

Pragniemy wyrazić szczere podziękowania za Wasz trud i poświęcenie podczas ostatniej kadencji . Wasza praca, zaangażowanie i troska o dobro wspólnoty przyczyniły się do realnego rozwoju naszej gminy . Doceniamy Waszą umiejętność znajdowania rozwiązań, zwłaszcza w obliczu wyzwań, które stanęły przed naszą gminą . Jesteśmy wdzięczni za Waszą cierpliwość, wsparcie i profesjonalizm. Wasz wkład pozostanie trwały, a Wasze osiągnięcia będą inspirować kolejne kadencje rady. Życzymy Wam dalszych sukcesów, zarówno zawodowych, jak i osobistych, oraz mamy nadzieję, że nasze drogi będą się jeszcze wielokrotnie krzyżować przy okazji kolejnych działań na rzecz naszej gminy.
Dziękujemy i życzymy wszystkiego najlepszego

Nadmorska kolejka rozpoczyna nowy sezon!

Przed nami długi weekend majowy, który ze względu na dogodny układ kalendarza będzie dla niektórych najdłuższą majówką od lat.  W związku z tym już w najbliższą sobotę, 27 kwietnia 2024 r., wcześniej nią zwykle  Nadmorska Kolej Wąskotorowa rozpocznie nowy sezon przewozowy, który w tym roku potrwa do 29 września. W tym okresie pociągi kursować będą codziennie, według regularnego rozkładu jazdy.

Tak jak w latach ubiegłych kolejka wyjeżdżać będzie codziennie o 8:40 z zajezdni w Gryficach, by po dotarciu do gminy Rewal kursować wahadłowo, na nadmorskim odcinku pomiędzy stacjami krańcowymi w Trzęsaczu i Pogorzelicy. Po pięciu pętlach wąskotorówka powróci ostatnim kursem do Gryfic. Składy retro ciągnięte będą przez lokomotywę spalinową Lxd2. Na trasie okolicznościowo kursować będzie również wagon motorowy MBxd2.

W zbliżającym się sezonie przewozowym będzie można skorzystać  z ofert promocyjnych, które Nadmorska Kolej Wąskotorowa przygotowała specjalnie dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz seniorów wypoczywających na rewalskim wybrzeżu. Będą to akcje promocyjne pod nazwą Edukacyjna Podróż w Czasie oraz Kolej na Seniora, obejmujące wycieczkę kolejką, połączoną ze zwiedzaniem wybranych atrakcji turystycznych. Można też będzie zaplanować swoją własną wycieczką i połączyć przejazd po wąskotorowym szlaku z przejażdżką po ścieżkach rowerowych Gminy Rewal. Proponujemy wypożyczenie roweru w gminnej sieci Rewal Bike System, działającej w Niechorzu, Rewalu i Pobierowie. Propozycja jest warta rozważenia, tym bardziej, że za przewóz kolejką roweru z tej wypożyczalni Nadmorska Kolej Wąskotorowa nie pobiera żadnych opłat.

Przejazd pociągu na trasie z Gryfic do Pogorzelicy to prawie dwugodzinna podróż zabytkową trasą wśród malowniczych nadmorskich krajobrazów. Na szlaku wąskotorówki znajduje się wiele ciekawych zabytków, takich jak latarnia morska z 1866 r. w Niechorzu, ruiny średniowiecznego kościoła na klifie, zespół pałacowo- folwarczny z XVII w. w Trzęsaczu, neogotycki pałac w Dreżewie, czy dworska rezydencja z końca XVIII w. w Rybokartach.

Podróżując Nadmorską Koleją Wąskotorową po gminie Rewal można dotrzeć do wielu lokalnych atrakcji turystycznych, które stanowią  znakomitą alternatywę spędzenia urlopu na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Wśród najciekawszych miejsc, wartych odwiedzenia można wymienić: Muzeum Rybołówstwa Morskiego i Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, Park Wieloryba w Rewalu, Motylarnia w Niechorzu, Agua Park Sandra w Pogorzelicy czy Muzeon – Multimedialne Muzeum Trzęsacza.

Szczegółowe informacje, dotyczące oferty, aktualnego rozkładu jazdy, cenników i promocji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.kolej.rewal.pl

 

 

Skip to content