Ostatnia Nadmorska Bieganina w tym roku

To już ostatnia tegoroczna Nadmorska Bieganina, tym razem w Niechorzu. 200 numerów startowych rozeszło się w 45 minut 😉
To znak, że impreza nabiera rumieńców 🙂 🙂 🙂

Mamy nadzieję, że imprezy się udały, a uczestnicy będą nie tylko miło je wspominać ale wrócą do nas za rok 

Rewal Biega!

Drugi dzień naszej Nadmorskiej Bieganiny. Dziś byliśmy w Rewalu i było NIESAMOWICIE!!!

Jutro biegamy w Niechorzu, jak chcecie się zapisać to zapraszamy dziś od 18:00 w Parku w Niechorzu. Spieszcie się ! Ilość miejsc ograniczona !

Zapraszamy 🙂 🙂 🙂

Kino Familijne w Niechorzu, Pobierowie i Rewalu

Brygada PeoPay KIDS zaprasza na Kino Familijne PEKAO S.A. już 7-8 sierpnia o godzinie 20:30 w Niechorzu, Plac przy Latarni Morskiej, 9-10 sierpnia o godz. 20:30 w Pobierowie, na stadionie sportowym oraz 11-12 sierpnia o godz. 20:30 na placu obok Urzędy Gminy

W sierpniu PEKAO S.A. ruszyło z wyjątkowym projektem, promującym nową usługę PeoPay KIDS, pod nazwą PeoPay KIDS Kino Familijne PEKAO S.A. Akcja to cykl pokazów filmowych odbywających się w 10 kurortach nadmorskich i mazurskich. W każdym z miast gościmy dwa dni z rzędu i gramy dla Was jeden z filmów do wspólnego rodzinnego oglądania: ‘Super Spark. Gwiezdna Misja’ oraz ‘Asterix I Obelix. Osiedle Bogów’.

Działamy zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego oraz przepisami prawa, zachowując dystans społeczny podczas pokazów i obowiązek zakrywania ust i nosa. Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem (tutaj link do regulaminu).

Dziecięce finanse to nie jest prosta sprawa, ale wystarczy jeden klik i pojawia się Brygada PeoPay KIDS.  Żubr, Złotówka i Lis pomogą dzieciakom sprawnie wejść w świat finansów.

Aplikacja PeoPay KIDS to świat finansów stworzony z myślą o dzieciach w wieku 6-13 lat i ich edukacji finansowej. Dzięki aplikacji PeoPay KIDS łatwo i przyjemnie nauczysz dziecko, że na wymarzone cele warto oszczędzać.

WSTĘP WOLNY!!! Przyjdź z maseczką

Jadowite pająki na dworcu w Pogorzelicy

W najbliższy weekend Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza na dworzec w Pogorzelicy, gdzie będzie można obejrzeć amatorską kolekcję pająków i insektów. Ekspozycja pajęczaków udostępniona zostanie dla zwiedzających bezpłatnie.

Jadowite pająki z różnych kontynentów oraz egzotyczne insekty będzie można zobaczyć w Pogorzelicy dzięki uprzejmości Konrada Żądło, pasjonata z Gryfic, który hoduje pajęczaki od 3 lat. Konrad ma 14 lat i mieszka w domku jednorodzinnym z młodszym bratem i rodzicami. Oprócz pajęczaków i insektów bracia opiekują się również żółwiem, gekonem i kameleonem. Jednak największa, bo licząca już 30 egzemplarzy, jest kolekcja pająków, wśród których znajdują się ogromne ptaszniki.

– Zawsze marzyłem, żeby hodować węże, ale niestety moi rodzice nie zgodzili się na gady. Pająki też na początku nie wchodziły w grę, ale ostatecznie udało mi się przekonać moich rodziców, którzy w końcu wyrazili zgodę na zakup pierwszych okazów – mówi Konrad.

Chłopak chętnie pokazuje terraria, ustawione w swoim pokoju, gdzie uczy się i śpi. Jednak do pająków podchodzi z rozwagą i ostrożnością.

– Nie boję się pająków, bo przebywają one w bezpiecznych terrariach, jednak na rękę ich bym nie wziął, ponieważ wiem, że niektóre okazy są bardzo jadowite i nigdy nie wiadomo, jak mogą zareagować pod wpływem stresu lub gdy są głodne- opowiada młody hodowca.

Konrad bardzo dużo wie o życiu i zwyczajach pająków, zna nawet ich łacińskie nazwy. Informacje znajduje głównie na fachowych blogach i portalach internetowych. Tam też kupuje pająki i karmę dla swoich podopiecznych, którą stanowią głównie karaczany. Te egzotyczne insekty, rodem z Turcji i Madagaskaru, wyglądem przypominające nasze rodzime karaluchy, osiągają czasem nawet znaczne rozmiary. Będzie je można również zobaczyć na dworcowej wystawie.

Serdecznie zapraszamy w dn. 7-9 sierpnia 2020 r. na dworzec kolejowy przy ul. Leśnej 5 w Pogorzelicy, w godz. 10:00-17:00.

Nadmorska Bieganina ponownie w Pobierowie

Po raz drugi w tym sezonie wspólnie biegamy, bawimy się i budzimy turystów do życia. Dziś rano w Pobierowie. Kto był – niech lajkuje, kto nie był – niech żałuje 🙂

Już jutro biegamy w Rewalu a dziś zapraszamy na zapisy ! Od 18:00 na Placu Wielorybów w Rewalu !

Podziękowania dla Jana Trafnego

W piątek, 31 lipca 2020 r., Pan Jan Trafny zakończył swoją pracę w Zarządzie Powiatu Gryfickiego. W imieniu własnym oraz samorządu Gminy Rewal, pragnę serdecznie podziękować, Panu Janowi Trafnemu, jako członkowi Zarządu, a wcześniej radnemu powiatu, za pomoc i wsparcie dla wielu spraw dotyczących naszej Gminy. Szczególne podziękowania należą się za realizację projektu ścieżki rowerowej Rewal-Niechorze oraz działania w zakresie dróg publicznych.

Jednocześnie, życzę Panu Jankowi, kolejnych wyzwań i sukcesów na dalszym etapie kariery 👏👏👏

Wójt Gminy Rewal
Konstanty Tomasz Oświęcimski

Nowy wóz dla OSP Pobierowo!

🚒🚒🚒

Dziś w Urzędzie Gminy Rewal został rozstrzygnięty konkurs ofert na zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Pobierowie. Wybrany został wóz marki Scania P450, który zostanie dostarczony przez firmę Szczęśniak.Samochód wyposażony będzie w zbiornik na wodę o pojemności 6800 litrów oraz na środek pianotwórczy – 700 l. 💪💪💪

Koszt zakupu to prawie 1,1 mln zł, zostanie sfinansowany ze środków MSWiA oraz Gminy Rewal. Dostarczenie wozu planowane jest na początek grudnia więc jest duża szansa, że zobaczymy go na żywo w tegorocznym Konwoju Pomocników Św. Mikołaja 🎅🎅🎅

Umowa na budowę ścieżek rowerowych podpisana !

27 lipca na placu obok Latarni Morskiej  w Niechorzu miało miejsce uroczyste podpisanie umowy na budowę ścieżek rowerowych. Z tej okazji mieliśmy przyjemność gościć Marszałka Woj. Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Posła na Sejm RP Artura Łąckiego, Starostę Powiatowego Ryszarda Chmielowicza, Za-cę Dyrektora SUM Zenona Kozłowskiego. Ponadto gościliśmy również Burmistrzów Międzyzdrojów, Dziwnowa, Trzebiatowa, a także radnych i sołtysów z Gminy Rewal.

Projekt budowy tras rowerowych Pomorza Zachodniego „Velo Baltica”, powstał z inicjatywy Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Obecnie przystąpiono do IV etapu realizacji projektu. Na terenie  Gminy Rewal zostaną przeprowadzone następujące prace:

  • remont drogi leśnej od Łukęcina w kierunku Pobierowa o dł. ok. 450m
  • budowa ścieżki rowerowej pomiędzy miejscowościami Pobierowo i Pustkowo o dł. ok 900m
  • budowa ścieżki rowerowej od m. Rewal do Niechorza o dł. ok 2 km
  • remont drogi leśnej w okolicach m. Pogorzelica na dł. ok 50m
  • wprowadzenie stałej organizacji ruchu całej długości trasy rowerowej od Pogorzelicy za Pobierowo

Ponadto z ramach tej samej umowy zostaną również wykonane odcinki „Velo Baltica” w gminach: Międzyzdroje, Dziwnów oraz Trzebiatów.  Łącze zostanie wybudowane 7,6 km tras oraz oznakowane ponad 36 km tras. Projekt będzie finansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020, a także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego oraz gmin. Jako wykonawca robót została wybrana firma ZUBWiT RESKO Sp. z o.o. sp. k.,

Wartość całego projektu wyniesie ok 6 mln zł, a termin zakończenia całości przewidywany jest na czerwiec 2021. Trzymamy kciuki !

Rajd militarny na dworcu

Dworzec kolejowy w Rewalu był ostatnim przystankiem Rajdu Militarnego ze Świnoujścia do Rewala., który w niedzielę, 26 lipca 2020 r. uświetnił 75. rocznicę uruchomienia po wojnie Gryfickiej Kolei Dojazdowej.

W niedzielnym pokazie, zorganizowanym przez Nadmorską Kolej Wąskotorową przy współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej “Nałęcz” z Trzebiatowa zaprezentowane zostały pojazdy wojskowe z okresu powojennego oraz stroje polskich żołnierzy z różnych epok historycznych. 

W wydarzeniu na rewalskim dworcu uczestniczyła grupa młodych adeptów dziennikarstwa, przebywająca w Rewalu na obozie “Potęga Prasy”, zorganizowanym pod patronatem medialnym Angorki , dodatku do tygodnika Angora.

W ramach obozu młodzież bierze udział w warsztatach radiowych, telewizyjnych i prasowych, prowadzi własną stację radiową, wydaje gazetę oraz zamieszcza reportaże na You Tube. Niedzielna impreza była zatem doskonałą okazją dla młodych dziennikarzy do sprawdzenia swoich umiejętności, nabytych podczas kursów dziennikarskich. Tematem wiodącym wywiadów i  reportaży była oczywiście bogata historia nadmorskiej wąskotorówki .

Śmieciowe „skarby Bałtyku” na wystawie w Niechorzu

Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką, zastygła pianka poliuretanowa – każdy śmieć zebrany na plaży może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe „skarby Bałtyku” pokazuje wystawa towarzysząca akcji Bałtycka Odyseja organizowana przez  i podróżnika Dominika Dobrowolskiego wraz z bankiem Credit Agricole i spółką EFL.

Bałtycka Odyseja to pierwsza tego typu akcja edukacyjna w Polsce. Wolontariusze, a także mieszkańcy nadmorskich miejscowości, pracownicy parków narodowych, harcerze i turyści z całej Polski wspólnie maszerują po plaży – od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej. 500-kilometrowa trasa podzielona jest na dziesięć etapów.

Co miesiąc, w wybrany weekend, uczestnicy akcji przechodzą i sprzątają około 50 kilometrów plaży i sprzątają ją ze śmieci. W ciągu pięciu miesięcy trwania akcji zebrali już setki worków śmieci. Nie wszystkie odpady można było zabrać z plaży. Po drodze uczestnicy znaleźli m.in. kilkanaście wielkich opon od traktora, przysypane piaskiem sieci rybackie, boje sygnalizacyjne, a nawet skorupy lodówek czy części rybackich kutrów. Było też sporo mniejszych okazów: dziecięce buciki i klapki dorosłych, plastikowe łopatki i grabki, a przede wszystkim butelki i puszki. W piasku i wodzie są też mikroodpady, mikroplastiki, które podobne są do ziaren piasku i nie sposób już ich usunąć ze środowiska.

Przeraża mnie ilość tych śmieci na plaży. Każda rzecz ma swoją historię i kiedyś komuś służyła. A teraz jest dowodem dewastacji, jakiej poddajemy nasz świat i wiadomością i „prezentem” dla przyszłych pokoleń, że ich los nic nas nie obchodzi – mówi Dominik Dobrowolski, inicjator Bałtyckiej Odysei.

By przekaz akcji był bardziej donośny, organizatorzy postanowili wybrać najciekawsze z tych „skarbów Bałtyku” i pokazać je światu, ich producentom i konsumentom, aby wzięli odpowiedzialność za swoje śmieci. Zdjęcia wykonał fotografik Dobromił Nosek. Odpady w obiektywie artysty są intrygujące, pobudzające wyobraźnię i śmiało można pokazywać je w największych galeriach.

Zgodnie z zasadą: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal – więc gdy zobaczą, to zapłaczą. Chcemy otworzyć ludziom oczy na tę brzydką stronę świata, w którym żyjemy i zachęcić ich do troski o środowisko na co dzień. Nie trzeba robić wielkich rzeczy. Na początek wystarczy nie śmiecić,  segregować odpady i wyrzucać je do odpowiednich pojemników – przekonuje Przemysław Przybylski, rzecznik banku Credit Agricole.

Wystawę można oglądać na placu przy Latarni Morskiej w Niechorzu, od 27 lipca do 9 sierpnia. Później przeniesiona zostanie także do innych nadmorskich miejscowości. W ciągu czterech miesięcy będzie ją mogło zobaczyć co najmniej milion osób.

Organizatorami Bałtyckiej Odysei są: Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole oraz spółka EFL, a akcja jest częścią szerszej kampanii edukacyjnej #mniejplastiku.

Skip to content