Nadmorska Kolej Wąskotorowa rozpoczyna nowy sezon przewozowy

W długi weekend majowy, a dokładnie już w sobotę, 26 kwietnia 2025 r. rozpoczyna się nowy sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Od majówki nadmorska kolejka kursować będzie na trasie pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą codziennie, aż do 28 września 2025 r.

Przed nami kolejny, bardzo długi weekend, który zaczyna się już w najbliższą sobotę. Wyjątkowo korzystny układ kalendarza w tym roku zachęca do zorganizowania nieco dłuższego wypadu nad morze. Decydując się na majówkę na polskim wybrzeżu należy koniecznie wziąć pod uwagę gminę Rewal, gdzie na turystów czeka wiele atrakcji. Jedną z nich jest z pewnością nadmorska wąskotorówka, która od lat znajduje się w ścisłym gronie najpopularniejszych produktów turystycznych Pomorza Zachodniego. Przejazd rewalską wąskotorówką to nie tylko atrakcja sama w sobie- to także możliwość odwiedzenia wielu ciekawych miejsc na malowniczej trasie, łączącej ze sobą pięć nadmorskich miejscowości. Dodajmy, że przy rozsądnym zaplanowaniu podróży można zorganizować sobie wspaniałą całodzienną wycieczkę na jednym bilecie przejazdowym.

Atrakcje na trasie

Na wąskotorowym szlaku, który wiedzie przez malownicze tereny, położone wśród łąk, pastwisk i stuletnich lasów, znajduje się wiele zabytków architektury, takich jak: dworska rezydencja z końca XVIII w. w Rybokartach,  neogotycki pałac w Dreżewie, zespół pałacowo- parkowy w Trzęsaczu, latarnia morska z 1866 r. w Niechorzu, czy słynne w całej Europie ruiny średniowiecznego kościoła na klifie w Trzęsaczu. Podróżując nadmorską wąskotorówką po gminie Rewal można również dotrzeć do wielu lokalnych atrakcji turystycznych, takich jak: Park Miniatur Latarni Morskich, Motylarnia i Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, Park Wieloryba w Rewalu, czy Muzeum Multimedialne Trzęsacza. W ostatnim czasie do obiektów, które obowiązkowo należy odwiedzić podczas pobytu na rewalskim wybrzeżu dołączył Park Etnograficzny w Niechorzu- wyjątkowe miejsce, gdzie w z3 zrekonstruowanych chatach rybackich można przenieść się w czasy dawnych mieszkańców nadbałtyckich osad i poznać ich życie, tradycje i tajniki rybołówstwa morskiego.

Rozkład jazdy

W tym roku, w przeciwieństwie do lat ubiegłych, na starcie sezonu przewozowego, pociągi na nadmorskiej trasie z Trzęsacza do Pogorzelicy kursować będą w dalszym ciągu według wiosennego rozkładu jazdy, czyli nie 5, a 4 razy dziennie. Dodatkowy, piąty kurs pojawi się od soboty, 31 maja 2025 r., kiedy to wprowadzony zostanie sezonowy rozkład jazdy. Nie zmienia się natomiast godzina odjazdu pierwszego pociągu. Pociąg odjeżdżać będzie codziennie ze stacji Gryfice Wąsk. o godz. 8:40., a po dotarciu na wybrzeże kursować będzie wahadłowo pomiędzy Trzęsaczem i Pogorzelicą. Po 4 kursach pociąg powróci do bazy technicznej w Gryficach. Wyjątek stanowić będzie środa, 21 maja 2025 r., kiedy to, w związku z organizowaną II Konferencją Muzeów i Operatorów Tras Kolei Wąskotorowych uruchomiony zostanie dodatkowy, piąty kurs pociągu na trasie Trzęsacz – Pogorzelica. W związku z powyższym, w tym dniu pierwszy kurs z Gryfic Wąsk. przesunięty będzie na godz. 7:19, a pierwszy pociąg z Trzęsacza do Pogorzelicy odjedzie już o godz. 8:35. Pozostałe kursy nie ulegną zmianie.

W regularnym  sezonie przewozowym, wzorem lat ubiegłych, do dyspozycji pasażerów będą składy retro, złożone z wagonów otwartych i zamkniętych, ciągniętych lokomotywą spalinową Lxd2. Okazjonalnie kursować będzie również wagon motorowy MBxd2. Ze względu na przygotowanie do naprawy głównej w zbliżającym się sezonie nie będzie jeździł parowóz Px48.

Bilety

Do wakacji bilety będzie można nabyć wyłącznie u konduktora, po wejściu do pociągu. Płatność za bilety będzie można uregulować zarówno kartą płatniczą jak i gotówką, bez konieczności uiszczania opłaty dodatkowej. Od czerwca sprzedaż biletów możliwa będzie dodatkowo na dworcach w Trzęsaczu, Rewalu i Pogorzelicy, gdzie otwarte zostaną kasy biletowe i punkty informacji turystycznej. Punkty kasowo-informacyjne działać będą codziennie do połowy września.

Promocje

Już po weekendzie majowym, tj. od 5 maja 2025 r. ruszają  promocyjne wycieczki dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz dla seniorów.

Edukacyjna Podróż w Czasie to propozycja wycieczki po okolicach gminy Rewal, mająca na celu zapoznanie dzieci i młodzieży szkolnej z historią i tradycjami regionu. W podstawowej wersji (pakiet podstawowy) projekt składa się z 2 części, obejmujących przejażdżkę koleją wąskotorową oraz prelekcję tematyczną, połączoną ze zwiedzaniem Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Można też wybrać bardziej rozbudowaną formę wycieczki, podczas której uczniowie będą mogli poznać historię ruin średniowiecznego kościoła w Multimedialnym Muzeum Trzęsacza (pakiet historyczny) lub odwiedzić dodatkowo niechorską Motylarnię i dowiedzieć się o życiu motyli tropikalnych (pakiet przyrodniczy).

Kolej na Seniora – to oferta skierowana do grup zorganizowanych emerytów i rencistów z przedziału wiekowego 60+. Dzięki współpracy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z partnerami z branży turystycznej, grupy, składające się z co najmniej 15 seniorów będą mogły skorzystać z oferty, obejmującej zwiedzanie wybranych atrakcji turystycznych na szlaku nadmorskiej wąskotorówki. Zaletą projektu jest nie tylko korzystna cena, zawierająca rabaty, ale również pomoc w zaplanowaniu i zorganizowaniu kompleksowej wycieczki. Dodatkowym atutem jest fakt, że w czasie zwiedzania grupa poruszać się będzie wyłącznie kolejką, bez konieczności korzystania z dodatkowych środków transportu.

Przypominamy, że obydwie oferty dostępne są wyłącznie dla grup zorganizowanych, składających się z co najmniej 15 osób i dostępne będą do 20 czerwca 2025 r.

Najbliższe wydarzenia

W tym roku, na starcie sezonu przewozowego Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza do udziału w 2 ciekawych wydarzeniach.

Pierwszym z niech będzie II Konferencji Muzeów i Operatorów Tras Kolei Wąskotorowych, która odbędzie się w dn.19– 21 maja 2025 r. w Pogorzelicy. Będzie to już druga edycja wydarzenia, organizowanego przez Gminę Rewal, przy współpracy z Nadmorską Koleją Wąskotorową Sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniem Muzeów Sztuki Inżynieryjnej w Toruniu. W spotkaniach branżowych w Pogorzelicy wezmą udział prelegenci, słuchacze oraz przedstawiciele operatorów kolei wąskotorowych z Polski i Niemiec.

Kolejną imprezą, na które Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza już dziś będzie piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Piknik odbędzie się na dziedzińcu zabytkowego dworca kolejowego w Rewalu w przeddzień dnia dziecka, tj. w sobotę, 31 maja 2025 r. W tym dniu wszystkie dzieci będą mogły nie tylko wziąć udział w animacjach i zabawach, organizowanych przy dworcowej scenie w Rewalu, ale również skorzystać z bezpłatnych przejażdżek nadmorską kolejką. Promocja dotyczy dzieci do 14. roku życia. Zgodnie z zasadą dzieci do 4. roku życia podróżują Nadmorską Koleją Wąskotorową zawsze za darmo.

Więcej informacji o ofertach Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej można uzyskać na stronie internetowej www.kolej.rewal.pl.

 

Wybory Prezydenckie 2025

Uprzejmie informujemy, że w dniu 18.04.2025 r.
Urząd Gminy w Rewalu pełni dyżur w zakresie przyjmowania zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w godz. 7:30- 15:30

Nadmorska kolejka zaprasza na wielkanocne przejażdżki

W Święta Wielkanocne Nadmorska Kolej Wąskotorowa zaprasza ponownie na przejażdżki po wąskotorowym szlaku pełnym atrakcji. W okresie świątecznym pociągi kursować będą 19, 20 i 21 kwietnia 2025 r., a na nadmorskiej trasie z Trzęsacza do Pogorzelicy pasażerowie będą mogli skorzystać z 4 kursów, dostępnych według wiosennego rozkładu jazdy.

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne i niebawem hotele i pensjonaty w nadbałtyckich miejscowościach wypełnią się gośćmi z całej Polski. Już w wielką sobotę, 19 kwietnia rewalska kolejka wyruszy w trasę, a pociągi kursować będą przez wszystkie świąteczne dni.  Będzie to znakomita okazja, by choć na chwilę oderwać się od wielkanocnego stołu i wraz z rodziną wybrać się na wiosenną wyprawę po wąskich torach, a przy okazji odwiedzić wiele atrakcji turystycznych, których w Gminie Rewal naprawdę nie brakuje. Mamy nadzieję, że w święta dopisze też słoneczna pogoda i będzie można zrobić sobie kilka pięknych, plenerowych zdjęć do rodzinnego albumu. 

A następna okazja do skorzystania z przejazdów wąskotorowych będzie już w pierwszy weekend po świętach, w sobotę, 26 kwietnia 2025 r., kiedy to rozpocznie się regularny sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Od tego czasu nadmorska kolejka kursować będzie już codziennie, aż do 28 września 2025 r.

Więcej informacji o kursach, rozkładzie jazdy i ofercie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej kolejki: www.kolej.rewal.pl.

OBWIESZCZENIE ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu Audytu krajobrazowego województwa zachodniopomorskiego


Działając na podstawie art. 38b ust 2 pkt. 4 i 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1130, z późn. zm.), w związku z art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2023 poz. 1688 ze zm.),

Treść Obwieszczenia

Mamy wpływ na przyszły budżet Unii Europejskiej – trwają konsultacje Wieloletnich Ram Finansowych dotyczące funduszy unijnych

Szanowni Państwo

Komisja Europejska (KE) przygotowuje kolejne wieloletnie ramy finansowe (WRF) – budżet UE, który będzie obowiązywał od 2028 r. Zgodnie z wytycznymi przewodniczącej Ursuli von der Leyen, ma on być prostszy, bardziej skoncentrowany i reaktywny. Dlatego Komisja zbiera opinie na temat sposobów optymalnego wykorzystania budżetu UE.

W konsultacjach społecznych mogą wypowiedzieć się zarówno Państwo, jak i mieszkańcy Państwa samorządów. Dlatego zapraszam Państwa do odpowiadania na ankietę Komisji Europejskiej w sprawie budżetu UE po 2027 roku oraz do dystrybucji zaproszenia do konsultacji wśród mieszkańców regionu. Dzięki temu – my wszyscy – mamy wpływ na przyszły kształt nie tylko Polityki Spójności, ale także całej Unii Europejskiej.   

Nadesłane opinie zostaną uwzględnione przy dalszych pracach nad WRF.

Link do konsultacji  

Konsultacje potrwają do 6 maja.

Szczegółowe informacje:

Jak wziąć udział w konsultacjach

  • Aby wziąć udział w konsultacjach publicznych, należy wypełnić kwestionariusz online.
  • Odpowiedzi można udzielać w języku polskim.
  • W trosce o zapewnienie przejrzystości, organizacje i przedsiębiorstwa biorące udział w konsultacjach publicznych proszone są o zarejestrowanie się w unijnym rejestrze służącym przejrzystości.

Grupa docelowa konsultacji

  • Instytucje UE, organy i instytucje krajowe, władze regionalne i lokalne
  • Odbiorcy finansowania unijnego, w tym rolnicy, naukowcy/badacze, studenci/uczniowie itp.
  • Obywatele
  • Przedsiębiorstwa, MŚP i stowarzyszenia przedsiębiorców
  • Inne zainteresowane strony (niewyczerpujący wykaz): zainteresowane organizacje społeczeństwa obywatelskiego, społeczność naukowa/badawcza, środowisko akademickie, ośrodki analityczne, media itp.
  • Zainteresowane strony o wymiarze międzynarodowym

Czego dotyczą konsultacje

Niniejsze konsultacje dotyczą funduszy unijnych wdrażanych z udziałem państw członkowskich i regionów w poniższych obszarach: polityka spójności, wspólna polityka rolna, polityka rybołówstwa i polityka morska, sprawy wewnętrzne i sieci transeuropejskie. Są one częścią ogólnych konsultacji publicznych dotyczących kolejnych WRF.

Powiązane konsultacje, w ramach których można udzielać odpowiedzi, znajdują się tu:

Czym jest budżet długoterminowy (Wieloletnie Ramy Finansowe – WRF)

Budżet długoterminowy, czyli tzw. wieloletnie ramy finansowe, wyznacza priorytety unijnych wydatków po 2027 roku. Budżet ten wspiera miliony ludzi, między innymi rolników, naukowców, i przedsiębiorców oraz regiony w UE i poza jej granicami – nas wszystkich. Ma więc istotne znaczenie dla poprawy jakości naszego życia – w ostatnich latach pomógł nam przezwyciężyć pandemię i kryzys energetyczny, a jednocześnie ocalić miliony miejsc pracy podczas lockdownu. 

Kraje UE, przedsiębiorstwa i obywatele muszą wspólnie zastanowić się, jak powinien funkcjonować budżet UE, aby mógł sprostać wyzwaniom, jakie przyniesie przyszłość. Aby nadal wspierać wolną, demokratyczną, bezpieczną, dostatnią i konkurencyjną Europę, długoterminowy budżet musi być prostszy, skuteczniejszy i lepiej ukierunkowany

Oficjalny projekt nowego budżetu poznamy w lipcu 2025 r. Wejdzie w życie w styczniu 2028 r.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Wydział Zarządzania Strategicznego

 

II Konferencja Muzeów i Operatorów Tras Kolei Wąskotorowych

Nieco ponad miesiąc pozostał do otwarcia  II Konferencji Muzeów i Operatorów Tras Kolei Wąskotorowych, która odbędzie się w dn. 19– 21 maja 2025 r. w Pogorzelicy. Będzie to już druga edycja wydarzenia organizowanego przez Gminę Rewal i Nadmorską Kolej Wąskotorową Sp. z o.o. przy współpracy ze Stowarzyszeniem Muzeów Sztuki Inżynieryjnej w Toruniu.

W dwudniowych spotkaniach branżowych w Pogorzelicy wezmą udział prelegenci, słuchacze, muzealnicy oraz przedstawiciele operatorów kolei wąskotorowych  z Polski i Niemiec.

Pierwsza edycja Konferencji, organizowanej przez rewalski samorząd w oparciu  o doświadczenia związane z przejęciem i uratowaniem przed zniszczeniem historycznej linii Gryfickiej Kolei Dojazdowej, odbyła się w maju ubiegłego roku i od razu spotkała się z dużym zainteresowaniem oraz ciepłym przyjęciem ze strony środowiska muzealników, miłośników i pasjonatów kolei wąskotorowych.

Organizatorzy tegorocznej edycji  Konferencji zakończyli już etap rejestracji referatów, które zostaną zaprezentowane podczas dwudniowej sesji tematycznej w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Bażyna” Lasów Państwowych w Pogorzelicy. Obecnie przygotowania do majowego wydarzenia wkraczają w fazę zapisów zgłoszeń indywidualnych uczestników- słuchaczy. Rejestracja zgłoszeń zakończy się 10 maja 2025 r.

W czasie trwania spotkań podczas tegorocznej Konferencji, oprócz prelekcji i wykładów, odbędą się debaty nad problematyką ochrony zabytków kolejowych, rozwoju muzeów historycznych o profilu kolejowym oraz ich miejsca w strategiach promocji miast i regionów. Głównym celem Konferencji jest konsolidacja środowiska muzealników i operatorów tras kolei wąskotorowych, zwrócenie uwagi na perspektywy wykorzystania środków pomocowych Unii Europejskiej w zakresie ochrony i udostępniania dziedzictwa kolejowego oraz prezentacja dobrych praktyk w muzealnictwie.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym wydarzeniu w roli słuchacza. Formularze zgłoszeniowe oraz wszelkie pytania dotyczące przebiegu Konferencji, a także spraw związanych z zakwaterowaniem prosimy kierować pocztą elektroniczną do Sekretarza Konferencji – Pawła Pawłowskiego na adres: ppawlowski@rewal.pl

Prelegenci są gośćmi Gminy Rewal i pokrywają jedynie koszty dojazdu.

Organizator zapewnia Słuchaczom bezpłatny udział w dwudniowych obradach i podróży studyjnej, opiekę przewodnicką i wstęp do zwiedzanych obiektów oraz uroczystą kolację w dniu 19 maja 2025 r.

Uczestnicy – Słuchacze pokrywają we własnym zakresie koszty dojazdu i zakwaterowania w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym Bażyna oraz posiłków.

Koszty pobytu w dniach 19 – 21 maja 2025r. ; 450 zł od osoby. Wynegocjowana przez Organizatora opłata, pokrywa koszty dwóch noclegów ze śniadaniem w pokojach dwuosobowych ( 130 zł za dobę ) lub w pokoju jednoosobowym (150 zł za dobę), trzech obiadów w trakcie trwania Konferencji oraz kolacji w dniu 20 maja 2025 r.  Istnieje możliwość przedłużenia pobytu w Ośrodku Bażyna. Koszt noclegu ze śniadaniem (przed i po Konferencji) wynosi 130 zł za jedną dobę hotelową.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania

PRZETARG USTNY NIEOGRANICZONY NA SPRZEDAŻ PRAWA WŁASNOŚCI NIERUCHOMOŚCI (Śliwin, dz. 570/1)

PRZETARG odbędzie się 09 maja 2025 roku  
o godz. 1200 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy  w Rewalu przy ulicy Mickiewicza 19.

Więcej Informacji >

Guide Tour, czyli turystyczna wizytówka wybrzeża

W dniach 4-6 kwietnia 2025 r. odbył się XIX Guide Tour – szkolenie informacyjne, w którym wzięło udział 50 przewodników turystycznych i miłośników krajoznawstwa z całej Polski. W tym roku organizatorom przyświecała idea uczczenia 150. rocznicy powstania zorganizowanego przewodnictwa w Polsce.

Zapoczątkowane w 2004 r. w gminie Rewal profilowane spotkanie o charakterze szkoleniowym i integracyjnym dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek połączyło we współpracy promocyjnej dwie nadmorskie gminy. Organizatorami tegorocznego wydarzenia były: gmina Rewal i gmina Trzebiatów, Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno -Krajoznawczego „Baszta Kaszana” w Trzebiatowie oraz Oddział PTTK w Międzyzdrojach. Życzliwego wsparcia dla imprezy udzielili Konstanty Tomasz Oświęcimski –wójt gminy Rewal oraz Marzena Domaradzka – burmistrz Trzebiatowa, obok Koła Baszta Kaszana, główni organizatorzy wydarzenia.

Celem trwającego trzy dni spotkania było przekazanie informacji w terenie na temat nowych atrakcji i destynacji turystycznych opartych o zabytki kultury i techniki oraz walory przyrodniczo krajobrazowe gminy Rewal i gminy Trzebiatów. Dobrze wykształcony i poinformowany przewodnik to najlepszy ambasador regionu. Wydarzenie ma zachęcić przewodników i pilotów wycieczek do budowania ofert turystycznych w oparciu o obiekty poznane podczas Guide Tour. To także budowanie jedności i integracja środowiska przewodników i pilotów.

Należy wspomnieć, że pomysłodawcą i organizatorem pierwszego Guide Tour’u był Paweł Pawłowski, ówczesny opiekun Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, a zarazem pilot i przewodnik turystyczny. Bazą dla spotkania było Szkolne Schronisko Młodzieżowe FALA w Pobierowie, a miejscem wykładów dla przewodników niechorskie rybackie muzeum.

Tegoroczne uroczyste otwarcie Guide Tour’u nastąpiło 4 kwietnia 2025 r. w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. Zanim przewodnicy wyruszyli w teren zwiedzać przygotowane dla nich atrakcje, w pałacu nad Młynówką zaprezentowane zostały cztery wystąpienia misyjne:

„Trzebiatów wielokulturowy”, który opisała Renata Teresa Korek – dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, „Zabytki i miejsca pamięci w Gminie Rewal w przekazie przewodnickim” przybliżył Paweł Pawłowski–pełnomocnik wójta gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego, o „Dynastii Gryfitów na Pomorzu” opowiedziała  Bożena Wołowczyk –pomysłodawczyni Szlaku Gryfitów, a „Wybrzeże trzebiatowskie, jako krainę geograficzną” opisał Aleksander Banaszak–specjalista ds. promocji Urzędu Gminy Trzebiatów.

Po części metodycznej rozpoczęły się trwające do niedzielnego popołudnia prezentacje w terenie i podróż studyjna wg bogatego programu wydarzenia. Podczas odwiedzin licznych punktów na szlaku podróży, Organizatorzy XIX Guide Tour’u zwrócili uwagę na bogactwo przyrodnicze, dziedzictwo historyczne i kulturę regionu w ofertach turystycznych nadmorskich gmin oraz szerszej-województwa zachodniopomorskiego. Wysuwany do uczestników postulat, to powrót z grupami wycieczkowymi na nasze wybrzeże.

Wyjątkową atrakcją dla uczestników przewodnickiego szkolenia, było nocne zwiedzanie Trzebiatowa oraz wiosenny przejazd pociągiem Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej z Pogorzelicy do Trzęsacza a dalej spacer koroną klifu do Rewala w porywach sztormowego momentami wiatru. Trzeba nadmienić, że mimo surowych nadmorskich warunków, słońce towarzyszyło krajoznawcom przez pełne trzy dni.

W niedzielę 6 kwietnia zakończyła się XIX edycja Guide Tour’u organizowanego od wielu lat przez Koło PTTK Baszta Kaszana w Trzebiatowie z prezes Ewą Fudałą na czele. Już w przyszłym roku czeka nas jubileuszowa- XX edycja. Jako, że impreza przez lata wzrastała do poziomu ogólnopolskiego i trwale wpisała się w krajobraz wydarzeń przewodnickich i krajoznawczych, wielu uczestników już dziś potwierdziło gotowość do spotkania za rok.

Guide Tour nie mógł by się odbyć bez grona życzliwych i otwartych współpracowników i partnerów. Organizatorzy pragną podziękować wszystkim zaangażowanym, którzy wsparli wydarzenie. Są to:

Nadleśnictwo Gryfice, Trzebiatowski Ośrodek Kultury w Trzebiatowie,  Nadmorska Kolej Wąskotorowa, Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, Park Etnograficzny w Niechorzu, Muzeum Historii Trzęsacza MuzeON, Park Edukacji i Rekreacji Mandragora, Stowarzyszenie Historyczne Chąśba,  Firemist Katarzyna Mularz, Trzebiatowska Organizacja Turystyczna ,,Ujście Regi’,  Kajtur Poligon, Kapitan Navi

Patronat medialny objęli : Visit Mrzeżyno i Superportal24.

Z turystycznym pozdrowieniem!

Rakietowa sensacja w Niechorzu potwierdzona

O poligonie rakietowym, który znajdował się w Niechorzu w Gminie Rewal pisaliśmy na stronie domowej blisko dwa lata temu. Tym razem potwierdziły się ustalenia badaczy regionalistów. Proszący o anonimowość mieszkaniec Rewala, przekazał do miejscowego muzeum fragment rakiety V 2 odnaleziony ponad 70 lat temu przez jego dziadka na wydmach w okolicy Niechorza. Sporej wielkości fragment czepca balistycznego potwierdza, że w naszej okolicy znajdowało się stanowisko startowe tychże rakiet, także w okresie II w. św.

Niemiecki pionier badań rakietowych Prof. Hermann Oberth wytypował w latach 20. XX w. nadbałtyckie kąpielisko Horst na teren najbardziej odpowiedni do testowania swoich rakiet. Na podjęcie przez niego tak ważnej decyzji, wpłynęło położenie tego obszaru przy wysokim klifie oraz bliskość latarni morskiej.  To właśnie z wysokiej na 45 metrów wieży latarni morskiej w latach 1927 – 1945 obserwowano tory lotów rakiet, bomb latających oraz innych tajnych broni, których konstrukcje rozwijali Niemcy od połowy lat dwudziestych do 1945 r.

Współpracownik Obertha, prof. Albert Sander z Berlina, nadzorował wykonanie w Niechorzu schronu do obserwacji lotów oraz platformy startowej dla rakiet. I tu pojawia się kolejne sensacyjne odkrycie. Jeden z badaczy historii Pomorza zachodniego, odkrywa w swoim zbiorze kart pocztowych widokówkę, na której wyraźnie widać tajemniczą konstrukcję umiejscowioną w niedalekiej bliskości latarni morskiej w Niechorzu.

Te dwa zestawione sensacyjne odkrycia, jakie w krótkim odstępie czasu miały miejsce, potwierdzają obecność niemieckiego poligonu rakietowego w Gminie Rewal. To właśnie tu rozpoczął się pierwszy etap podboju kosmosu opisywany szeroko m.in. na wystawie berlińskim  Muzeum Techniki.

Rakiety wystrzeliwano na niewielkiej polanie tuż za koroną klifu, naturalnie oddzielonej od lądu sosnowym lasem chroniącym przed wzrokiem ciekawskich. Poczynając od 1927 r. ówczesna prasa wymownie nazwała pionierskie badania rakietowe pierwszym wystrzałem rakiety w XX wieku, co czyniło z Horst najsłynniejszy kurort nadmorski na Pomorzu oraz jedno z najważniejszych miejsc na mapie pierwotnych badań prowadzonych w dziedzinie lotów kosmicznych.

Rakiety V 2 były wystrzeliwane w okresie II w. św, nie tylko z ośrodka Peenemünde czy z poligonu w Bliźnie, ale także z Niechorza o czym świadczy rewalskie odkrycie fragmentu tejże rakiety. Należy wspomnieć, że 1943 roku w Rewalu pojawiali się generał Walter Dornberger, prof. Hermann Oberth oraz inni konstruktorzy rakietowi co daje przypuszczenie, że ich wizyta miała związek z testowaniem naprowadzanych radiowo rakiet ziemia-powietrze „Henschel Hs 117 Schmetterling”.

Marzenia o lotach kosmicznych poniekąd zmaterializowały się już w Niechorzu. Dlatego też wkrótce ruszają badania terenowe zmierzające do rozpoznania terenu byłego poligonu rakietowego. Zostanie również oficjalnie zapoczątkowana trójstronna współpraca muzealna pomiędzy Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde, Parkiem Historycznym Blizna im. Wywiadu Armii Krajowej a Gminą Rewal. Do tematu odkryć w Niechorzu wrócimy wkrótce.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z Pobierowa do Trzebiatowa.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się długo oczekiwana rozbudowa trasy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Nawiązując do trasy historycznej, nowy szlak pobiegnie od Hotelu Gołębiewski w Pobierowie do Trzebiatowa. Wraz z torowiskiem powstaną nowe stacje w Pobierowie i Pustkowie oraz odbudowane zostaną przystanki w Rogozinie i Nowielicach. Czekamy na decyzję gminy Trzebiatów aby przedłużyć trasę aż do Mrzeżyna.

Planowana jest również wymiana taboru kolejowego na nowoczesne jednostki „Vulcano” z wytwórni NEWAG S.A., które można zobaczyć na trasie widokowej wokół wulkanu Etna na Sycylii. Nasza kolejka będzie nosić nazwę „Bałtycki Ekspres”, budowa zaplanowana jest na dwa lata więc jest szansa aby pierwsi podróżni „Bałtyckiego Ekspresu” pojechali w majówkę 2027 roku!

Inwestycja zostanie w całości sfinansowana z Krajowego Planu Odbudowy.

Przejdź do treści
Ustwawienia Prywatności

Niniejszy serwis używa tzw. ciasteczek (ang. cookies) aby ułatwić użytkownikom przeglądanie zawartości. Informacja z ciasteczek jest przechowywana w Twoje przeglądarce i rozpoznaje Twoje preferencje podczas ponownych odwiedzin. W ten sposób jesteśmy w stanie zrozumieć, które sekcje naszego serwisu są najbardziej potrzebne i interesujące