22 finał WOŚP w Pobierowie 12 stycznia 2014 r. odbył się 22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku grała „Na zakup sprzętu specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.”

Gmina Rewal również włączyła się do zbiórki. Kilka tygodni wcześniej Zespół Szkół Sportowych w Rewal zorganizował charytatywną akcję w czasie której kwestował na rzecz fundacji. Tradycyjnie w dzień finału po miejscowościach gminy chodzili wolontariusze z identyfikatorami i charakterystycznymi puszkami, do których każdy mógł wrzucić datek na fundację Jurka Owsiaka. Dodatkowo w Pobierowie gminny sztab WOŚP z Panią Martą Szefs na czele zorganizował imprezę, która przyciągnęła rzesze ludzi dobrej woli, chcących wspomóc tą trwającą już 22 lata, jakże szlachetną inicjatywę.

Tegoroczny finał WOŚP odbył się w Pobierowie na ul. Grunwaldzkiej, a cała prowadzona przez Ewę Michrowską impreza rozpoczęła się o godzinie 16:00. Organizatorzy wydarzenia przygotowali wiele atrakcji, w tym także napoje rozgrzewające takie jak kawa, herbata i gorące wino, pyszne ciasta oraz kiełbaski, które można było upiec przy wielkim ognisku. Jako pierwszy wystąpił zespół Tomasza Girczyca, który wprowadził zebranych w radosny nastrój, prezentując najbardziej znane przeboje polskie i zagraniczne. W przerwach występu odbywała się licytacja przedmiotów przekazanych przez darczyńców. Wśród licytowanych rzeczy znalazła się ośmiogramowa moneta gminy Rewal – 700 Rewal – wykonana z 24- karatowego złota przez Mennice Polską, którą przekazał Wójt Gminy Rewal Pan Robert Skraburski. Moneta została wylicytowana za 2000 zł przez mieszkankę Pobierowa. W licytacji zdobyć również można było ceramicznego anioła ufundowanego przez Sołtys Pobierowa Panią Iwonę Zacharczuk, ręcznie zdobione talerze przekazane przez Gminny Ośrodek Kultury, piękną serwetę wykonaną przez Panią Grażynę Sędłak oraz wiele innych oryginalnych przedmiotów. Przez cały czas trwania imprezy można było wziąć udział w zabawie fantowej. Za jedyna pięć złotych każdy mógł wylosować wiele ciekawych gadżetów gminy Rewal przekazanych przez Referat Turystyki i Promocji oraz Gminny Ośrodek Kultury, takich jak m.in. kalendarze książkowe, przewodniki turystyczne, kubki, pamiątki gminy Rewal, karnety na siłownie, kosmetyki Ziaja, maskotki i wiele innych. Gwiazdą wieczoru był rockowy zespół Empiria z Chojny, który zagrał covery znanych polskich zespołów rockowych jak i swoje autorskie utwory.

Łączna kwota jaką zebrała gmina Rewal na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 10 194, 60 zł, to o ponad 330 zł więcej niż w zeszłym roku. Z licytacji udało się uzyskać 3276,53 zł. Zespół Szkół Sportowych w Rewalu przekazał 1134 zł. W czasie Rewaligi udało się zebrać 563 zł.

Organizatorzy akcji pragną podziękować za nieocenioną wręcz pomoc, bez której finał WOŚP w Pobierowie zapewne by się nie odbył: sklepowi Polo Market, Piekarni Wybrzeże, OSP Pobierowo, Radzie Rodziców z Pobierowa, Sołtys Pobierowa Pani Iwonie Zacharczuk, Panu Karolowi Różańskiemu z Pobierowa, Pani Grażynie Sędłak z Niechorza, wszystkim uczestnikom i organizatorom Rewaligi, Oldboyom, Zespołowi Szkół Sportowych w Rewalu, Wiktorii Tylce, Gminnemu Ośrodkowi Kultury oraz Referatowi Turystyki i Promocji.

Prezentujemy także, nieodłączny element wielu imprez gminnych, jakim jest wiersz zaprzyjaźnionego z gminą Rewal Stanisława Sawkulicza. Wiersz został odczytany w czasie Rewaligii, na której odbyła się zbiórka na rzecz WOŚP.

Daria Mazur

Rewaliga

Dzisiaj w Rewalu wielka draka
Rewaliga gra dla Owsiaka

Piłkarze wyleją siódme poty
a kibice wylicytują cenne przedmioty

Każdy da ile w jego mocy dla
Orkiestry Świątecznej Pomocy

Fauli nie radzimy stosować
bo będą 10 złotych kosztować

Wyciągajcie many moi mili
ta kwota konto starców zasili

Bo sami się nie spodziewacie
kiedy w domu starców się znajdziecie
Niech miłość, sport i muzyka
służy wam całe życie.
Siema siema nie żałujcie grosika.

Autor: Stanisław Sawkulicz

Fotorelacja: Robert Dajczak