W minioną niedzielę, przy Latarni Morskiej w Niechorzu odbyło się Święto Śledzia Bałtyckiego, które już na stałe wpisało się do kalendarza imprez Gminy Rewal. Po dwuletniej przerwie, XIX edycja tego wyjątkowego wydarzenia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem o czym świadczyli tłumnie gromadzący się mieszkańcy oraz turyści przebywający na terenie naszej gminy.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się degustacja rozmaitych potraw przyrządzonych ze śledzia. Na poczęstunek przygotowano tradycyjnego śledzia smażonego i wędzonego, śledzia w przeróżnych marynatach, a także słynny regionalny paprykarz. Lokalne produkty i rękodzieła można było również zakupić w licznych jarmarkach rozstawionych na placu przez cały weekend. W ciągu dnia można było również zapoznać się z rekonstrukcją historyczną przedstawiającą pokaz dawnego rybołówstwa. O uśmiech naszych najmłodszych uczestników imprezy zadbało Malinowe Marzenie, które zapewniło wspaniałe atrakcje dzieciom.

Na tegorocznym Święcie Śledzia Bałtyckiego nie zabrakło również występów naszych regionalnych zespołów ludowych i szantowych, które wprowadziły wszystkich w prawdziwie morską atmosferę. Podczas imprezy wystąpili: Majtki Bosmana, Nierobbers, Chór Amber Singers, Przepióreczki, Czerwona Róża oraz Jacek Wójcikiewicz, a prowadzącym wydarzenie był już wszystkim dobrze znany Robert Bochenko.

Tradycyjnie odbył się również konkurs na najlepszą potrawę przyrządzoną ze śledzia. Zwycięzcą tegorocznego konkursu została Wędzarnia u Jacha, a na podium stanęli również Katarzyna Ciupińska i Wojciech Ciupiński zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

Cieszymy się, że po tak długiej przerwie mogliśmy przywrócić to wyjątkowe wydarzenie w Gminie Rewal. Dzięki licznie gromadzącym się turystom wiemy, że zapewniane przez nas atrakcje oraz inicjatywa i idea Święta Śledzia Bałtyckiego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego już teraz zapraszamy Państwa za rok na dwudziestolecie Święta Śledzia Bałtyckiego!

Organizatorem XIX Święta Śledzia Bałtyckiego była Gmina Rewal oraz Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Rybołówstwa Bałtyckiego. Głównym sponsorem tegorocznego wydarzenia była firma Gaz-System S.A. realizująca jedno z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych w naszym kraju – projekt BALTIC PIPE. Organizację wspierał Powiat Gryficki i Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Patronat medialny sprawowany był przez Kurier Szczeciński.