Ostatni dzień przed świętami Bożego Narodzenia w niechorskiej szkole jest szczególnie uroczysty. Tym razem uroczystość podzielona została na dwie części. Pierwsza dotyczyła tradycji adwentowych i świątecznych naszych zachodnich sąsiadów. Klasy starsze w ciekawy sposób zaprezentowały kalendarz i wieniec adwentowy, jarmark bożonarodzeniowy oraz tradycję ubierania choinki.

Wszyscy uczniowie popisali się również znajomością języka niemieckiego podczas śpiewania piosenek i kolęd. Drugą część uroczystości rozpoczęli uczniowie klas młodszych tradycyjnymi jasełkami. Obok Marii i Józefa nie zabrakło pięknie śpiewających aniołów, rozrabiających diabełków, spieszących do szopki pastuszków i królów. Piękne stroje, świetna gra małych aktorów oraz cudownie zaśpiewane kolędy i pastorałki zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Następnie chór szkolny rozpoczął wspólne śpiewanie kolęd, które wprowadziły prawdziwie wigilijny nastrój. Czytanie fragmentu Pisma Świętego poprzedziło serdeczne życzenia podczas dzielenia się opłatkiem i wspólny obiad. Na koniec każdy uczeń i przedszkolak znalazł pod choinką prezent.

Tego dnia wiele dowiedzieliśmy o zwyczajach adwentowych i świątecznych w Niemczech. Nauczyliśmy się też pielęgnować i cenić polskie tradycje bożonarodzeniowe. Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów i nauczycieli w miłej świątecznej atmosferze spędziliśmy ten dzień, by spotkać się w następnym 2014 roku.

Edyta Skraburska