W poniedziałek, 13 czerwca 2022 r.  naszą szkołę odwiedzili profesorowie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im.  Adama Mickiewicza w Poznaniu. W murach naszej szkoły ponownie przywitaliśmy pana profesora Bartosza Kołaczkowskiego oraz pierwszy raz pana profesora UAM dr hab. Boubacar Sidi Diallo. Nasz nowy gość jest wybitnym znawcą prawa międzynarodowego i spotkanie z panem profesorem dotyczyło szeroko rozumianych zagadnień związanych z prawem międzynarodowym i zagadnień, które interesowały naszych uczniów, a były związane z tą dziedziną wiedzy prawniczej.

               Pan Profesor Boubacar Sidi Diallo przybliżył nam podstawowe zagadnienia, problemy związane z prawem międzynarodowym w taki sposób, że nasi uczniowie z klas VI-VIII potrafili zadawać pytania i nawet dotykali zagadnień związanych z polską historią i wojną w Ukrainie. Były to zagadnienia ze sobą powiązane i dotyczyły traktowania jeńców, partyzantów czyli żołnierzy walczących bez mundurów, odpowiedzialności karnej podczas podróży zagranicznych i zagadnień ekonomicznych. Uczennica z Ukrainy poruszyła zagadnienia ukarania zbrodniarzy wojennych. Odpowiedź naszego gościa nie była podnosząca na duchu, ponieważ pan profesor wytłumaczył nam problemy przed jakimi stoi społeczność międzynarodowa jeżeli zechciałaby ukarać zbrodniarzy. Już sama agresja na inny kraj jest zbrodnią, ale ukaranie winnych nie jest wcale sprawą łatwą i prostą, jeżeli w ogóle możliwą. Pan Profesor Boubacar Sidi  Diallo z pewnością jeszcze odwiedzi naszą szkołę i zobowiązał się dostarczyć naszym uczniom materiały pozwalające poznać i może lepiej zrozumieć wybrane zagadnienia prawa międzynarodowego.  Spotkanie planujemy już po wakacjach i w nowej formule wznoszącej wiedzę i kompetencje naszych uczniów na nowy poziom, raczej nie spotykany w szkole podstawowej.

               Z naszymi gości z Poznania spotkał się również wójt naszej gminy, pan Konstanty Tomasz Oświęcimski. Podczas rozmowy pan wójt poznał założenia współpracy naszej szkoły z wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza.  Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze i nie powinno nas dziwić, skoro spotkali się prawnicy wspominający nauczycieli akademickich z  nie tak odległych czasów.

             Współpraca mająca na celu promocję wiedzy prawniczej w społeczeństwie powinna przynieść korzyści wszystkim zainteresowanych. Nie możemy wykluczyć, że absolwenci naszej szkoły w przyszłości będą studentami prawa i to właśnie w Poznaniu.

            Liczymy, że w nowym roku szkolnym wrócimy do współpracy i podejmiemy nowe wyzwania.

                                                                                               Marek Sobkowiak