„W dzisiejszym świecie nie wolność jest problemem. Wolność już jest. Pozostało pytanie: co zrobić z wolnością?”
Józef Stanisław Tischner

W 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne zwane też, ze względu na czas ich przeprowadzenia, wyborami czerwcowymi. W dniu 4 czerwca 1989 roku Polacy mogli poczuć smak rodzącej się demokracji i zdecydować o tym w jakiej Polsce chcą żyć.

Wydarzenie to było przełomowe dla przemian politycznych, przyspieszając proces transformacji ustrojowej. Po wielu ciężkich latach, Polska odzyskała zasłużoną wolność okupioną bólem i cierpieniem jej obywateli, wolność, o którą walczyły pokolenia Polaków. Solidarność i odwaga milionów polskich obywateli , którzy z wiarą w lepsze jutro dokonali słusznego wyboru spowodowały, że dziś WOLNOŚĆ jest prawem każdego z nas.

Waga wyborów czerwcowych dla Narodu Polskiego jest wręcz nieoceniona i zasługuje na upamiętnienie, co też uczyniła Rada Gminy Rewal podejmując w dniu 4 czerwca 2009 r. Uchwałę nr XLII/294/09 w myśl której, plac usytuowany pomiędzy ulicami Nowy Świat i Słoneczną uzyskał oficjalną nazwę „Plac 4 czerwca”. Od momentu podjęcia tej decyzji minęło bez mała pięć lat. Dopiero w czerwcu 2014 r. w 25. rocznicę obywatelskiego Święta Wolności, udało się urzeczywistnić tą piękną inicjatywę i na placu stanęła tablica poświęcona wydarzeniom związanym z czerwcowymi wyborami. Tablica ta to nie tylko hołd złożony bojownikom o wolność ale również przypomnienie o tym, że ową wolność należy doceniać i pielęgnować. Bo „W dzisiejszym świecie nie wolność jest problemem. Wolność już jest. Pozostało pytanie: co zrobić z wolnością?”