SPIS METODĄ WYWIADU BEZPOŚREDNIEGO

23 czerwca 2021 r.  rachmistrzowie spisowi zaczęli odwiedzać respondentów, którzy do tej pory nie dokonali samospisu.

Każdy rachmistrz, który odwiedzi respondenta, aby przeprowadzić wywiad spisowy,  posiada oficjalny identyfikator. Można poprosić o jego okazanie.

Identyfikator musi zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  • numer identyfikatora oraz hologram,
  • nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
  • podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  • okres, na jaki identyfikator został wystawiony,
  • informację na odwrocie, na terenie jakiego województwa rachmistrz jest upoważniony do zbierania danych.

W przypadku wątpliwości co do osoby lub identyfikatora warto skorzystać z  pozostałych możliwości weryfikacji rachmistrza jakie zapewniło Centralne Biuro Spisowe. Można to zrobić m.in. poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.

Rachmistrz nie jest uprawniony do pozyskiwania informacji na temat  dowodu osobistego, paszportu czy stanu majątkowego. Nie może żądać okazania żadnej korespondencji. Wszelkie tego typu sytuacje należy zgłaszać organom Policji.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, respondent nie może odmówić rachmistrzowi realizacji wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).

Od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. w Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 Czym jest spis powszechny

Spis powszechny to czas, kiedy państwo zadaje obywatelom kilka pytań,  aby dowiedzieć się: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy.  To wydarzenie, które odbywa się raz na 10 lat. Spis powszechny obejmuje wszystkich obywateli.  W spisie każdego mieszkańca Polski pytamy o to samo. 
Pytania dotyczą m.in.: 
● wieku
● wykształcenia
● stanu cywilnego
● obywatelstwa
● narodowości 
● wyznania
● niepełnosprawności
● migracji
● aktywności zawodowej
● powierzchni mieszkania i sposobu jego ogrzewania.
Nie ma pytań dotyczących:
● zarobków
● oszczędności
● cennych przedmiotów w domu
● numeru konta
● danych do logowania do bankowości internetowej.
Na podstawie danych ze spisu opracowywane będą programy,  poprawiające warunki naszego życia.  Obowiązek spisowy

Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy ! Oznacza to, że każdy mieszkaniec Polski powinien wypełnić ten obowiązek. Odmowa udziału  w spisie powszechnym grozi karą grzywny. 

Jak możesz się spisać Spisu możesz dokonać w dogodnym dla Ciebie miejscu. Możesz spisać się sam przez Internet np. na swoim laptopie, tablecie, smartfonie. Formularz spisowy znajduje się na stronie internetowej https://spis.gov.pl   Uzupełnienie formularza spisowego zajmuje tylko kilka minut. Jeśli potrzebujesz pomocy w wypełnieniu formularza, powinieneś  zadzwonić pod numer 22 279 99 99. To jest nasza infolinia spisowa. Poproś o przeprowadzenie spisu lub umów się w dogodnym czasie na rozmowę z rachmistrzem. Rachmistrz to osoba, która pomoże ci spełnić obowiązek spisowy. Jeśli nie spiszesz się sam przez Internet i nie zadzwonisz na infolinię spisową to rachmistrz zadzwoni do Ciebie – musisz spisać się wtedy przy jego pomocy. Rachmistrz będzie zadawał Ci pytania, na które musisz odpowiedzieć. Każda osoba, do której zadzwoni rachmistrz zobaczy na ekranie swojego telefonu numer: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.  Możesz odwiedzić również Urząd miasta lub gminy w miejscowości zamieszkania, gdzie pracownicy Urzędu pomogą ci wypełnić formularz spisowy. To bardzo wygodna forma spisania się.  Pamiętaj żeby udając się do Urzędu miasta lub gminy zabrać ze sobą:
● dowód osobisty
● numery PESEL swoich bliskich, z którymi mieszkasz. 
Jeśli wypełniasz formularz samodzielnie przez Internet albo przez telefon  w rozmowie z rachmistrzem lub kiedy dzwonisz na infolinię spisową także przygotuj sobie wcześniej te dokumenty.

Ochrona danych

Nie obawiaj się o swoje dane. Są bezpieczne, ponieważ chronią je liczne przepisy, w tym tajemnica statystyczna. * * * Pamiętaj aby nie odkładać obowiązku spisowego do ostatniej chwili. Dlatego już dziś zaplanuj najlepszą dla Ciebie formę spisania się i ją wykonaj !  Powiedz rodzinie i znajomym o obowiązku spisowym. Oni też muszą się spisać ! Udział w spisie jest naszym wspólnym obowiązkiem .

Informacje dedykowane osobom ze szczególnymi potrzebami

W ramach NSP 2021 zapewniona będzie kompleksowa obsługa osób ze szczególnymi potrzebami zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami określa środki służące zapewnianiu dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej i obowiązki podmiotów publicznych, względem tych osób.

W świetle obowiązujących zapisów ustawowych w grupie osób ze szczególnymi potrzebami znajdują się:

  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby starsze wymagające wsparcia,
  • osoby wykluczone cyfrowo (np. brak umiejętności posługiwania się komputerem, niska jakość łącza internetowego, brak dostępu do Internetu),
  • wszystkie pozostałe grupy osób, które z uwagi na swoje cechy lub okoliczności, w których się znajdują nie są w stanie samodzielnie przezwyciężyć barier uniemożliwiających im samo-dzielnie spisanie się przez Internet np. osoby bezrobotne.

 

Na stronie spisowej znajdują się pytania spisowe przetłumaczone na Polski Język Migowy (PJM) (https://pjm.spis.gov.pl/).

 

Ulotka NSP 2021 w języku prostym. -plik do pobrania w formacie .pdf (494 KB)

 

Na stronie Pomóż seniorowi spisać się bezpiecznie  (https://stat.gov.pl/aktualnosci/pomoz-seniorowi-spisac-sie-bezpiecznie,343,1.html)  znajduje się poradnik dedykowany osobom starszym, 10 porad spisowych dla seniorów.