Marszałek Piłsudski przybył z Magdeburga.

103 lata temu, 10 listopada 1918 r., Józef Piłsudski powrócił z Magdeburga do Warszawy. Powitanie o poranku na Dworcu Wiedeńskim przez wiwatujące tłumy polskich patriotów przeszło do historii.

Ten symboliczny moment powrotu Komendanta Piłsudskiego, w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniała Grupa Rekonstrukcji „Nałęcz” z Trzebiatowa, która na zaproszenie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej wystąpiła w sobotę, 13 listopada 2013 r. na dworcu wąskotorowym w Pogorzelicy. Marszałek Piłsudski przybył do Pogorzelicy w samo południe, pociągiem, udekorowanym w godło państwowe oraz biało czerwone flagi. Przy dźwiękach pieśni I Brygady Legionów Polskich Komendanta powitali polscy oficerowie oraz przedstawiciele władz w strojach historycznych z początku XX wieku.

Krótka rekonstrukcja historyczna była jednym z wielu wydarzeń, które w długi weekend, dla uczczenia Święta Niepodległości odbyły się w Gminie Rewal. Była to też świetna okazja do zrobienia sobie pamiątkowej fotografii z wiecznie żywym i wciąż uwielbianym Marszałkiem Piłsudskim.