W imieniu Organizatorów – Wójta Gminy Rewal oraz Dyrektora Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu pragnę zaprosić  w czwartek 15 lutego 2024r. o godz. 17.00 do sali wystawienniczej w Rewalu (ul. Słowackiego 1A) na III spotkanie w ramach cyklu Historyczne czwartki.

Ta nowa propozycja niechorskiego muzeum ma służyć przybliżeniu i upowszechnianiu historii lokalnej.  Zapraszamy na otwarte wykłady połączone z dyskusją przy kawie i herbacie. Spotkania z regionalistami i hobbystami to możliwość wymiany informacji i uzupełnienia wiedzy o naszej „Małej Ojczyźnie”.

 Celem projektu jest budowanie poczucia tożsamości wśród mieszkańców Pomorza zachodniego, utrwalanie narodowego dziedzictwa w obszarze kultury i historii, wychowanie młodego pokolenia pod hasłem „o przeszłości dla przyszłości” a przede wszystkim integrowanie środowiska pasjonatów historii, naukowców i badaczy, nauczycieli, edukatorów  i kolekcjonerów oraz przewodników turystycznych.

Tym razem podczas czwartkowego spotkania z historią w rewalskiej sali wystawienniczej, będzie można znowu obejrzeć wystawę, której premiera odbyła się w 2015 roku pt. STARY REWAL – ALT REWAHL a którą przygotowało  Stowarzyszenie Aktywni Kulturalnie. Wystawa historycznych i współczesnych fotografii z Rewala cieszyła się dużą popularnością i była pokazywana w okolicznych ośrodkach kultury, m.in. Gryficach, Kamieniu Pomorskim, Trzebiatowie, Międzyzdrojach, Szczecinie. Znowu będzie można ją podziwiać w Rewalu i podyskutować na temat przeszłości dawnej osady rybackiej.

 Program :

  1. Stary Rewal – Alt Rewahl wyprawa w poszukiwaniu mostów między dawniej a dzisiaj… – Wioletta Mackiewicz – Pietrasik
  2. Pomniki i miejsca pamięci w Gminie Rewal – Paweł Pawłowski
  3. Dyskusja

Prelegenci :

Wioletta Mackiewicz  – Pietrasik : mieszkanka Rewala od pół wieku, miłośniczka regionu i literatury, przedsiębiorczyni, aktywistka, wolontariuszka, społeczna opiekunka zwierząt, autorka dwóch wystaw poświęconych historii Rewala przed – i powojennego oraz publikacji „W poszukiwaniu nowego domu. Rewal 1945-1980”. Wystawy i publikacja powstały w ramach działalności wolontariackiej w Stowarzyszeniu Aktywni Kulturalnie. 

 Paweł Pawłowski  :  pełnomocnik Wójta Gminy Rewal ds. dziedzictwa kulturowego – historyk wojskowości, menadżer kultury, regionalista, muzealnik, pilot i  przewodnik turystyczny.

 Serdecznie zapraszamy! – wstęp wolny –