Jak co roku, 17 września przypada rocznica najazdu sowieckiego na Polskę. W 2013 roku Sejm RP ustanowił tą datę Światowym Dniem Sybiraka. Jest to wyjątkowe święto, upamiętniające cierpienie i ofiary wywózek Polaków w głąb ZSRR dokonywanych przez Armię Czerwoną.

Od wielu lat Gmina Rewal stara się uczcić pamięć o tych wydarzeniach i uhonorować żyjących uczestników i ich rodziny. Dlatego też dziś, z tej okazji  odbyła się na Placu Sybiraków w Rewalu wyjątkowa uroczystość. Mieliśmy zaszczyt gościć ostatnich już, żyjących na naszym terenie, Sybiraków, wśród nich Włodzimierza Kaczyńskiego, Prezesa Związku Sybiraków z Trzebiatowie.

Ponadto na zaproszenie Wójta, przybyły delegacje wszystkich gminnych instytucji: Rady Gminy, Sołectw, Szkół, Kół Emerytów, Gminnych Spółek, Straży Gminnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszeń. Krótki rys historyczny przedstawiła Małgorzata Sobolak, nauczycielka historii z rewalskiej szkoły. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Poseł na Sejm Artur Łącki, który jest również wiceprezesem Związku Sybiraków w Gryficach. Proboszcz rewalskiej parafii ks. Krzysztof Przybyło zmówił modlitwę za dusze zmarłych.

Uroczystość uświetniła asysta honorowa  36 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Mrzeżynie pod dowództwem majora Daniela Wasiłka oraz kapitan Marty Karcz. Oprawę muzyczną zapewnił chór Amber Singers.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za uczestnictwo i pamięć.