W pierwszej połowie listopada w Muzeum Rybołówstwa Morskiego odbyło się spotkanie ze znanym podróżnikiem, pisarzem marynistą, kpt. ż.w. Józefem Gawłowiczem, który prezentował swoją wystawę pt.: „Sztuka czterech kontynentów”. W jej skład wchodziły eksponaty zebrane przez lata pracy na morzu przez pana kapitana.

Wiele z okazów ma wyjątkową wartość, z innymi wiążą się ciekawe historie. Całość została zgrabnie połączona w jedną opowieść, którą z zaciekawieniem wysłuchali ci wszyscy, którzy tego listopadowego wieczoru mieli ochotę nieco odetchnąć od przedwyborczego zgiełku. Opowieść była też okazją do poznania różnorodności kulturowej na czterech jakże odmiennych kontynentach: Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Europy. Głównym motywem wcale nie była, jak można by się spodziewać tematyka marynistyczna, tylko przedstawianie życia codziennego w sztuce. Stąd w ramach ekspozycji pojawiły się obrazy znanej urugwajskiej malarki Gladys Afamado, która w charakterystyczny dla siebie sposób przedstawia losy kobiet, czy też płaskorzeźby przedstawiające różne zawody. Wśród innych eksponatów zaprezentowanych przez kapitana Gawłowicza warto wspomnieć o maskach rytualnych z Afryki i Papui Nowej Gwinei, zbiorze fajek wytworzonych z różnych materiałów, w tym z pianki morskiej, oraz o „kolekcji Napoleonów”, czyli różnych przedmiotach codziennego użytku, które przedstawiają wzloty i upadki cesarza Francuzów.

Całość zakończył słodki poczęstunek dla wszystkich, którzy przybyli na spotkanie. Tych, którzy nie przyszli, Muzeum Rybołówstwa Morskiego zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 16. Wystawa pozostanie w Niechorzu do 6 grudnia.

autor artykułu i zdjęć:
Przemysław Łonyszyn