Zdrowe Serce Pogranicza

Gmina Rewal otrzymała od Województwa Zachodniopomorskiego dwa nowe zautomatyzowane defibrylatory AED. Jest to efekt projektu „Zdrowe serce pogranicza” realizowanego przez Województwo Zachodniopomorskie, którego partnerem jest Kraj Związkowy Meklemburgia Pomorze Przednie.

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania – Nabór specjalny Covid-19)”.

Głównym celem projektu jest Poprawa jakości systemu bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie gmin województwa zachodniopomorskiego zlokalizowanych w pasie nadmorskim, które charakteryzują się wysoką ilością turystów, głównie z pozostałej części Polski i Niemiec poprzez stworzenie w ramach projektu sieci punktów szybkiej pomocy wyposażonych w sprzęt specjalistyczny (defibrylatory AED), do wykorzystania w przypadku wystąpienia niewydolności sercowo-naczyniowych jakie występują po przebyciu Covid-19.

W ramach projektu Województwo Zachodniopomorskie zakupiło m.in. 20 sztuk zautomatyzowanych defibrylatorów AED wraz szafkami zabezpieczającymi urządzenie, które zostaną zamontowane w miejscach publicznych.

Defibrylatory trafiły do dwunastu gmin znajdujących się w pasie nadmorskim.

W ramach projektu przygotowano również animację w języku polskim i niemieckim prezentującą sposób udzielenia pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED (link poniżej).

https://www.youtube.com/channel/UCda16It3ckeqR0n-DsFapfg

W dniu 13 lipca 2022 roku odbyła się również konferencja kończąca projekt „Zdrowe serce pogranicza”, na której uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z efektami projektu oraz wziąć udział w pokazowym szkoleniu z obsługi defibrylatora AED.

Otrzymane defibrylatory zostały zainstalowane w Urzędzie Gminy wRewalu przy ul. Mickiewicza 19 oraz w Centrum Ratownictwa w Niechorzu przy ul. Kolejowej 20.

 

Więcej na temat projektu znajduje się na stronie https://wwt.wzp.pl/zdrowe-serce-pogranicza