W środę w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu pojawił się Krzysztof Skiba. Człowiek znany wszystkim jako lider zespołu Big Cyc, pokazał się zebranej publiczności z zupełnie innej strony – jako pisarz i publicysta.

Gdański rockman wydał niedawno książkę dokumentującą działalność w latach osiemdziesiątych tzw. „Pomarańczowej alternatywy”. Teraz spotyka się z czytelnikami w całym kraju w ramach cyklu spotkań autorskich.

Jedno z nich odbyło się w naszym muzeum. Ci, którzy dotarli tego wieczoru do Niechorza, nie żałowali. Krzysztof Skiba – przyjaciel ze szkolnych lat obecnego prezydenta Gdańska – bardzo barwnymi opowieściami przybliżył słuchaczom specyfikę rzeczywistości PRL-u na krótko przed jego upadkiem. Większość z gości znała te czasy i ten wieczór stał się dla nich okazją do własnych wspomnień. Niewątpliwie specyficzne poczucie humoru trójmiejskiego rockmana sprawiło, że historii prostych i niemal oczywistych słuchano z zapartym tchem przez prawie dwie godziny. I choć część ludzi spieszyła się na zaplanowane tego dnia jedno ze spotkań przedwyborczych, to wszyscy zostali ze Skibą do końca spotkania, a większość nabyła przed wyjściem jego publikacje.

Wydaje się, że na obecnej scenie politycznej brakuje tego typu postaci. Gwiazdy starają się być politykami, politycy zaś satyrykami i artystami. A Skiba pozostaje sobą, niezmiennie od 30 lat.

Przemysław Łonyszyn