Po raz kolejny uczniowie Naszej Szkoły zasilili szeregi maszerujących podczas Parady Schumana, która miała miejsce 6 maja. Przemarsz organizowany jest przez Polską Fundację im. Roberta Schumana założoną m. in. przez Tadeusza Mazowieckiego. Tegoroczna proeuropejska manifestacja obywatelska odbyła się pod hasłem: Chcemy Europy…

W ramach swojej działalności Fundacja Schumana koncentruje się m. in. na promowaniu idei integracji europejskiej, aktywizacji społecznej obywateli, promowaniu wartości demokratycznych i obywatelskich, dzieleniu się polskimi doświadczeniami z procesu integracji europejskiej.

Nasi uczniowie maszerowali wraz z młodymi ludźmi z całej Europy. W tłumie, oprócz licznych flag Polski i Unii Europejskiej, można było rozpoznać flagi: Włoch, Norwegii, Cypru, Malty, Belgii i wielu innych krajów UE.

Uczniowie Naszej Szkoły cieszyli się dużym zainteresowaniem mediów, udzielając wywiadów np. TVP Info i Radiu Eska. Dyskutowali również na temat Europy z innymi uczestnikami Parady. W trakcie pochodu pogoda szczególnie nam dopisała, takiego słońca i takich temperatur pewnie nie zobaczymy szybko w Rewalu.

Wyjazd do Warszawy obfitował również w inne atrakcje. Niedzielny poranek rozpoczęliśmy sennym spacerem po pięknych wilanowskich ogrodach, gdzie wiosna zadomowiła się już na dobre. Później uroki sarmackiego dworu opisała nam Pani Przewodniczka z Pałacu w Wilanowie. Mimo, że charakter rezydencji Jana III Sobieskiego przytłaczał momentami ilością zdobień i detali, zupełnie wsiąkliśmy w jego atmosferę… Niektórzy mogli jeszcze lepiej poznać szlacheckie życie. Marcel Mróz z kl. IIA przymierzył tradycyjny sarmacki strój, który idealnie na niego pasował. Brakowało mu tylko sumiastych wąsów…

Popołudnie spędziliśmy na licznych obserwacjach, doświadczeniach i praktycznym zdobywaniu wiedzy w Centrum Nauki Kopernik.  Każdy mógł znaleźć interesujące go „eksponaty”, choć miejsce to przeczy definicji muzeum. Początkowo czuliśmy się zagubieni, ale dobra zabawa szybko zatarła to wrażenie. Chcieliśmy wszystkiego spróbować, sprawdzić swoje możliwości. Ciekawość sprawiała, że wcale nie czuliśmy zmęczenia.

Aż szkoda było wracać… W przyszłym roku swoje poparcie dla UE wyrazimy najbliżej jak się da, gdyż planujemy wyjazd do Brukseli, siedziby m. in. Parlamentu Europejskiego.

Marta Lenkiewicz
Magda Walczyk
Małgorzata Sobolak